Wynajem jest również własnym celem mieszkaniowym

Wynajem jest również własnym celem mieszkaniowym

 

Kilka dni temu otrzymałem uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 października 2014 r. sygn. III SA/Wa 1028/14, w którym Sąd potwierdził, że przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania przed upływem pięciu lat na zakup innych mieszkań, które następnie będą wynajmowane pozwala podatnikowi na skorzystanie z tzw. „ulgi mieszkaniowej”.

Tym samym Sąd zgodził się ze stanowiskiem, które w imieniu Klienta wyraziłem w skardze na niekorzystną interpretację Ministerstwa Finansów.

 

W zeszłym roku dla jednego ze swoich klientów uzyskałem interpretację podatkową, zgodnie z którą przeznaczenie środków ze sprzedaży mieszkania na zakup dwóch innych mieszkań spełnia warunki uznania tego wydatku za „własne cele mieszkaniowe”, które dają prawo do ulgi.

Przypadek kolejnego klienta był trochę bardziej skomplikowany. Otóż sprzedał on mieszkanie odziedziczone po babci i za uzyskane środki zamierzał kupić dwa mieszkania (posiłkując się dodatkowo kredytem mieszkaniowym). Klient planuje, że w mieszkaniach tych w przyszłości zamieszkają jego synowie. Do czasu nim to nastąpi mieszkania będą wynajmowane (po to by ograniczyć koszty związane z ich utrzymaniem, a także by częściowo z tych środków spłacać kredyt).

W imieniu klienta wystąpiłem z wnioskiem o interpretację indywidualną. Organ podatkowy zgodził się wprawdzie z tym, że zakup dwóch mieszkań nie musi pozbawiać podatnika prawa do ulgi ale fakt, że mieszkania będą wynajmowane oznacza, zdaniem organu, że wydatek ten nie spełnia warunku przeznaczenia przychodu na „własne cele mieszkaniowe”.

Nie zgadzając się z taką interpretacją złożyłem z imieniu klienta skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

W wyroku z dnia 22 października 2014 r., sygn. III SA/Wa 1028/14 Sąd w całości podzielił stanowisko Skarżącego.

W zaskarżonej interpretacji Minister Finansów stał na stanowisku, że literalne brzmienie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie pozwala na uznanie, że przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania, przeznaczony następnie na nabycie lokali mieszkalnych, które będą wynajmowane nie korzysta ze zwolnienia z podatku.

Sąd nie zgodził się z tym stanowiskiem, uzasadniając, że ze wskazanego przepisu wynika wniosek przeciwny: dla uzyskania wystarczające jest samo nabycie określonych rzeczy, bez względu na sposób ich wykorzystania po nabyciu. W art. 21 ust. 25 ustawy zawarta jest w istocie ustawowa definicja pojęcia „własne cele mieszkaniowe”, użytego w art. 21 ust. 1 pkt 131, i na podstawie tak skonstruowanej definicji należy przyjąć, iż własne cele mieszkaniowe realizuje ten, kto – verba legis – ponosi wydatki m. in. na nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu.

W wyroku zwrócono uwagę na to, że Skarżący nabędzie dwa lokale za środki pochodzące ze zbycia odziedziczonego udziału w mieszkaniu należącym do jego zmarłej babki. Dla zaistnienia prawa do zwolnienia ustawa niczego więcej nie wymaga, zatem to czy i w jaki sposób faktycznie będzie wykorzystywane nabyte mieszkanie (w niniejszej sprawie – dwa mieszkania) nie ma żadnego znaczenia prawnego.

Tym samym wykładnia literalna omawianych przepisów każe uznać stanowisko Skarżącego za prawidłowe. Sąd uzasadnił, że również wykładnia systemowa wewnętrzna, a także zasada racjonalności Ustawodawcy potwierdza prawidłowość tego stanowiska.

Orzeczenie WSA w Warszawie kwestionuje dość powszechne stanowisko organów podatkowych, które odmawiają prawa do ulgi podatnikom, którzy przeznaczyli środki ze sprzedaży mieszkania na nabycie lokalu, który został przeznaczony na wynajem.

Tym samym wyrok ten może stać się skuteczną podstawą do prowadzenia sporów z fiskusem a także do występowania z wnioskami o stwierdzenie nadpłaty przez podatników, którzy w związku z niekorzystnym stanowiskiem organu podatkowego dokonali zapłaty podatku.

20 Comments

  • by Justyna Posted Czerwiec 5, 2017 11:39 am

    Dzień dobry,
    czy w przypadku wynajmu mieszkania, które odziedziczyłam po zmarłej Mamie w 2015 roku, zostanę pozbawiona ulgi podatkowej, jeśli dochód z wynajmu przeznaczę na pokrycie kosztów najmowanego przeze mnie mieszkania?

    Nie chcę sprzedawać mieszkania po Mamie, a dostałam pracę w dużym mieście, oddalonym o ok. 200 km.

    • by Mariusz Makowski Posted Czerwiec 5, 2017 5:13 pm

      W tym przypadku nie ma Pani żadnych obowiązków podatkowych. Opodatkowaniu podlega sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat od nabycia. A Pani w dalszym ciągu nie sprzedała nabytego mieszkania, tak więc swobodnie może je Pani wynajmować (oczywiście płacąc z tego tytułu należne podatki). Gdyby jednak sprzedała Pani to mieszkanie przed upływem 5 lat, czyli przed końcem 2020 r. wówczas miałaby Pani do zapłaty podatek, którego można uniknąć przeznaczając przychód ze sprzedaży na „własne cele mieszkaniowe”

  • by mariusz Posted Sierpień 23, 2017 9:31 am

    Witam. Czy budowa domu {sześć mieszkań plus lokal handlowy na parterze } uprawnia mnie do skorzystania z ulgi, po sprzedaży nieruchomości , na tzw „własne cele mieszkaniowe ” ?

    • by Mariusz Makowski Posted Sierpień 24, 2017 12:16 am

      Nie, bo charakter inwestycji świadczy o celu gospodarczym a nie o własnym celu mieszkaniowym.

  • by Wiktor Posted Wrzesień 18, 2017 1:14 am

    Kupiłem mieszkanie ze środków otrzymanych ze sprzedaży domu otrzymanego w spadku. Podobnie jak w powyższym przypadku, mieszkanie w przyszłości zamierzam przeznaczyć dla syna lub jako mieszkanie na emeryturę. W tym momencie najbardziej rozsądne byłoby wynajecie. Nie mam jednak pewności czy wynajem tego mieszkania, widoczny w zeznaniach podatkowych, nie spowoduje wezwania do zapłaty podatku od sprzedaży domu. Z drugiej strony nie ma sensu, aby mieszkanie było wykorzystane teraz w sposób nieuzasadniony ekonomicznie ze względu na zapis o „własnych celach mieszkaniowych”. Poniższy tekst daje nadzieje na rozwiązanie tego problemu. Czy powinienem bezpośrednio skierować pytanie do Urzędu Skarbowego (Ursynów) w tej sprawie?

    • by Mariusz Makowski Posted Październik 25, 2017 8:47 pm

      Może Pan wystąpić o indywidualną interpretację podatkową do Krajowej Informacji Skarbowej. Mimo coraz częściej pojawiających się korzystnych wyroków Sądów to nadal organy podatkowe „krzywym okiem” patrzą na sytuację gdy podatnik wynajmuje mieszkanie, które zostało kupione na „własne cele mieszkaniowe”.

  • by wiesiek Posted Październik 31, 2017 7:04 pm

    kilka lat temu kupiłem dom w którym mieszkają 2 osoby mające tam zagwarantowane dożywocie. W tym domu jest zła atmosfera. Ok 1,5 roku temu sprzedaliśmy wraz z ojcem dom jednorodzinny w stanie surowy. Tata miał 50% i ja 50 % wspadku po zmarłej mamie. Wypełniłam właściwy pit i złożyłem do mojego urzędu sarbowego że przeznaczę moje środki ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Czy mogę kupić razem z ojcem inny budynek w lepszej lokalizacji po 50% udziałów . Tam się zamelduje i zmieszkam i tam założe rodzine.
    Będę wdzieczny za odpowiedz.

    • by Mariusz Makowski Posted Listopad 1, 2017 8:40 pm

      Jeżeli dom został przed upływem 5 lat od nabycia to powstaje kwestia rozliczenia podatku (czyli złożenia PIT-39). Podatku można uniknąć jeżeli w ciągu 2 lat przeznaczy Pan (i ojciec) przychód na własne cele mieszkaniowe – może to być kupno nowego budynku wspólnie z ojcem

  • by piotr Posted Grudzień 7, 2017 8:42 pm

    super akcja! zaciekawiło mnie pytanie od Pani Justyny. a jeśli ktoś wykorzystał środki ze sprzedaży mieszkania na kupno nowego które nie spełnia jego oczekiwań (a jest to jedyne mieszkanie) wiec zdecydował się je wynająć czasowo i poszukuje nowego mieszkania sam wynajmując w międzyczasie?

    • by Mariusz Makowski Posted Grudzień 7, 2017 10:36 pm

      Oczywiście stanowisko organów podatkowych może być różne ale jeżeli wynajem takiego mieszkania nie był celem samym w sobie i jest uzasadniony różnymi okolicznościami to nie powinno być wątpliwości, że kupno takiego mieszkania spełniało warunek „własnych celów mieszkaniowych”.

  • by Karolina Posted Grudzień 9, 2017 3:33 pm

    Czy zakupione mieszkanie z bonifikatą moge i sprzedać i calosc przeznaczyć na budowę domu, jesli zdążę z budowa w ciagu 12 miesięcy? Bede wdzięczna za odpowiedz!

    • by Mariusz Makowski Posted Grudzień 9, 2017 6:08 pm

      Tak, może przeznaczyć Pani przychód ze sprzedaży na budowę domu. Czas na dokonanie wydatków to dwa lata licząc od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż.

  • by mitgal Posted Styczeń 11, 2018 9:36 am

    jesli natomiast nabyłem niruchomość od gminy z bonifikatą i chciałbym je wynająć-na cele mieszkaniowe oczywiście czy z tego tytułu gmina może żadać zwrotu bonifikaty?

    • by Mariusz Makowski Posted Styczeń 16, 2018 11:44 pm

      To nie jest kwestia przepisów prawa podatkowego. Generalnie jednak zwrot bonifikaty jest wymagany w przypadku sprzedaży mieszkania w ciągu 5 lat, więc wynajem nie powinien być problemem.

  • by Ewa Posted Maj 13, 2018 8:43 pm

    Zamierzam sprzedać dom odziedziczony po rodzicach przed upływem 5 lat i środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczyć na zakup dwóch mieszkań , z przeznaczeniem na zamieszkanie moich dwóch synów ( jedno dla każdego z nich).Czy zachowam w tej sytuacji prawo do ulgi podatkowej?Jeśli tak, to ,czy i w jakim terminie mogę dokonać darowizny tych mieszkań dla synów.

    • by Mariusz Makowski Posted Czerwiec 20, 2018 10:38 pm

      Odpowiedź, której również możne się Pani spodziewać ze strony urzędu skarbowego: jeśli ma Pani w planach podarowanie tych mieszkań dzieciom to tym samym nie planuje Pani realizować swoich celów mieszkaniowych. Może Pani kupić dwa mieszkania na własne cele mieszkaniowe (czyli będzie Pani właścicielką) a z mieszkań będą korzystały dzieci.

  • by alicja Posted Czerwiec 17, 2018 10:39 am

    Witam , jesli kupilam mieszkanie w roku 2017 dla wlasnych celow mieszkaniuowych. czy moge je juz wynajac w roku 2018 ? wyprowadzam sie w inne strony. Stad pytanie j

    • by Mariusz Makowski Posted Czerwiec 20, 2018 10:14 pm

      Moim zdaniem jak najbardziej może Pani to zrobić. Fakt, że zmieniły się Pani plany i obecnie będzie Pani wynajmowała mieszkanie nie oznacza, że nie zostało ono nabyte na własne cele mieszkaniowe

  • by Anna Posted Czerwiec 20, 2018 1:41 pm

    Dokładnie w takiej samej sprawie dostałam dzisiaj wezwanie do Urzędu Skarbowego. Poinformowano mnie, ze musze zwrócić ulgę od 19% podatku dochodowego wraz z korekta pit 39. Sprawa wygląda tak, że odziedziczyłam udział w mieszkaniu po Babci. Mieszkanie zostało sprzedane a ja za swoją część kupiłam z mężem mieszkanie, które wynajmujemy. co powinnam zrobić?
    pozdrawiam

    • by Mariusz Makowski Posted Czerwiec 20, 2018 10:13 pm

      Nie pozostaje nic innego jak spór z organami podatkowymi. Niestety, korzystne dla podatników wyroki sądów z dużym opóźnieniem wpływają na zmianę stanowiska organów podatkowych. Proszę o kontakt jeśli będzie Pani potrzebowała pomocy w reprezentowaniu w sporze z organami podatkowymi.