Podatek od sprzedaży mieszkania

Moja mama jest właścicielką mieszkania, które kupila dwa lata temu. W mieszkaniu tym nie jest zameldowana, zamierza je sprzedać a za pieniądze kupić mieszkanie na mnie. Czy przy sprzedaży tego mieszkania mama będzie płaciła podatek? Czy gdyby się w nim zameldowała na 12 miesięcy to uniknęłaby tego podatku?

Ponieważ mieszkanie zostało nabyte 2 lata temu do jego sprzedaży (przez mamę) będą miały zastosowanie przepisy obowiązujące w momencie jego kupna. Mają więc Panie następujące możliwości:
1) Mama sprzedaje mieszkanie. W tym przypadku od przychodu ze sprzedaży należy zapłacić 10% podatku. Można zostać zwolnionym z tego podatku pod warunkiem przeznaczenia przychodu na inne, własne cele mieszkaniowe (czyli kupno drugiego mieszkania, budowę, remont, spłatę kredytu mieszkaniowego). Warunkiem jest to, że muszą to byc własne potrzeby mieszkaniowe. W przypadku gdy pieniądze ze sprzedaży tego mieszkania zostana przeznaczone na kupno mieszkania dla Pani wówczas trzeba będzie zapłacić 10 % podatku. W przypadku mamy nie ma znaczenia czy w tym mieszkaniu będzie zameldowana
czy też nie, ponieważ dla niej, jako właścicielki będą miały znaczenie przepisy obowiązujące w momencie nabycia tego mieszkania.

Sprzedać mieszkanie bez podatku będzie można po upływie 5 lat od nabycia (bez względu na to czy była w nim zameldowana czy też nie).
2) Mama może dać Pani to mieszkanie w darowiźnie. Od darowizny w najbliższej rodzinienie płaci się podatku. Pani zamelduje się w tym mieszkaniu i po upływie 12 miesięcy od zameldowania będzie Pani mogła je sprzedać bez podatku. Przepisy nie nakazują by w okresie 12 miesięcy zameldowania być właścicielem mieszkania ale urzędy w ten sposób (błędny) te przepisy interpretują. Dlatego bezpieczniej będzie gdy w okresie 12 miesięcy zameldowania w tym mieszkaniu będzie Pani jego właścicielką. Gdyby sytuacja zmusiła Panią do wcześniejszej sprzedaży tego mieszkania wówczas dochód z tej sprzedaży podlegałby opodatkowaniu wraz z pozostałymi dochodami opodatkowaniu według skali podatkowej (19, 30 lub 40%). Dochód jest różnicą pomiędzy przychodem ze sprzedaży a kosztem kupna – ponieważ w przypadku nabycia w drodze darowizny nie ma kosztów nabycia wówczas dochodem będzie cały przychód ze sprzedaży. Tak więc od sprzedaży zapłaciłaby Pani podatek
według skali 40%.

Tak więc od strony podatkowej najkorzystniejsze będzie przekazanie tego mieszkania dla Pani w darowiźnie a następnie powinna się Pani w nim zameldować i po 12 miesiącach będzie Pani mogła je sprzedać bez podatku dochodowego.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciołka 13 lok. 207

Warszawa, mazowieckie

Telefon: +48 513 14 11 11

E-mail: makowski@doradca-podatkowy.net.pl