Dochody marynarza pływającego pod banderą Wysp Marshalla

Mąż popłynąl w morze na pierwszy kontrakt. Wynagrodzenie jest przesylane z Cypru. Plywa pod bandera wysp Marshalla. Czy ma obowiązek samodzielnie opłacać składki ZUS czy może tego nie robic i ubezpieczyc sie dobrowolnie w jakimś innym towarzystwie emerytalnym? Jak będzie wyglądała sprawa emerytury z ZUS-u gdy skladki nie beda oplacane? Jak będzie wygladala sprawa rocznego rozliczenia podatku? Czy jest koniecznosc wykazania dochodow meza z kontraktu i jakie dokumenty trzeba miec aby sie rozliczyc?

Odpowiedź na Pani pytanie będzie zależała od tego gdzie faktycznie jest zatrudniony mąż. Jeżeli zatrudnia go przedsiębiorstwo cypryjskie a tymczasowo pływa na statku pod banderą Wysp Marshalla to traktuje się go jak pracownika oddelegowanego i będzie podlegał ubezpieczeniu społecznemu na Cyprze. Jeżeli zatrudnia go przedsiębiorstwo z Wysp Marshalla to najprawdopodobniej ubezpieczeniu podlega w tym kraju. Jeżeli mąż jest zatrudniony to składki na ubezpieczenie odprowadza
zakład pracy, jeżeli prowadzi własną działalność gospodarczą to składki musi odprowadzać samodzielnie.
 
Sprawa opodatkowania dochodów również będzie zależała od tego jakie przedsiębiorstwo zatrudnia Pani męża. Jeżeli jest to firma cypryjska to zgodnie z polsko – cypryjską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania podatek płacony jest na Cyprze, a w Polsce dochód ten będzie zwolniony od podatku (jednak jeżeli mąż uzyskuje jeszcze inne dochody, które podlegają opodatkowaniu w Polsce to do tych dochodów zastosować należy taką stawkę podatku jaka byłaby zastosowana gdyby dochód cypryjski nie był zwolniony – jest to tak zwane wyłączenie z progresją).
Jeżeli męża zatrudnia firma z Wysp Marshalla to z tym państwem nie mamy podpisanej umowy. Oznacza to, że taki dochód należy rozliczyć w Polsce i od podatku polskiego odlicza się podatek zapłacony za granicą. Trochę inaczej będzie wyglądała sprawa opodatkowania jeżeli mąż prowadzi własną działalność gospodarczą. Wtedy opodatkowanie będzie zależało od tego, w którym kraju jest zarejestrowana ta działalność.

Dokumenty potrzebne do rozliczenia męża to informacje o wynagrodzeniu oraz o pobranym podatku.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciołka 13 lok. 207

Warszawa, mazowieckie

Telefon: +48 513 14 11 11

E-mail: makowski@doradca-podatkowy.net.pl