Czasowe prowadzenie działalności w Wielkiej Brytanii

Posiadam firmę zarejestrowaną w Polsce (praktyka lekarska). Czy jeżeli podpisze w tym roku umowę o świadczenie usług w szpitalu w Wielkiej Brytanii jako firma polska (czyli nie będę zatrudniony jako pracownik) i moja rezydencja podatkowa znajduje się w Polsce to mogę podatki od tego brytyjskiego dochodu płacić tylko w Polsce? Chodzi o krótkie kontrakty 2-3 miesięczne. I czy wpływ na to ma długość mojego przebywania za granicą w roku? (6 miesięcy?). Będę przebywał za granicą tylko na okres wykonywania zakontraktowanych usług. A co z ubezpieczeniem w Wielkiej Brytanii? Wystarczy jak będę płacił ZUS w Polsce? Jakich formalności muszę w związku z tym dopełnić? W tym samym czasie będę osiągał dochód także w Polsce ( wynajem gabinetu i sprzętu).
Pytanie zasadnicze: czy w tej sytuacji mogę nie płacić podatku od brytyjskiej części dochodu w Wielkiej Brytanii a zapłacić go w Polsce wg polskiego prawa?

Odpowiedź na Pana pytania uzależniona jest od tego w jaki sposób będzie Pan wykonywał działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii. Dochody brytyjskie będą podlegały opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii jeżeli będą uzyskiwane poprzez zakład, czyli jakąś fizycznie istniejącą placówkę za granicą np: biuro lub gabinet. Natomiast jeżeli wykonuje Pan usługi bez istnienia zakładu to taki dochód będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce. Jeżeli będzie Pan wykonywał usługi na rzecz brytyjskiego szpitala to moim zdaniem nie będzie Pan prowadził tam zakładu i dochody tam uzyskane będą podlegały w Polsce: jako dochody z działalności gospodarczej. Nie ma tutaj znaczenia jak długo będzie Pan prowadził działalność w Wielkiej Brytanii.

Co do zasady wykonując działalność w Wielkiej Brytanii będzie Pan podlegał ubezpieczeniu społecznemu w Wielkiej Brytanii. Jednak jeżeli Pana wyjazd do Anglii nie będzie trwał dłużej niż 12 miesięcy to może Pan nadal podlegać ubezpieczeniom w Polsce i jednocześnie nie podlegać ubezpieczeniom w Anglii (zasadą jest, że można podlegać tylko jednemu systemowi ubezpieczeń). W tym celu musi Pan uzyskać z oddziału ZUS potwierdzony formularz E-101. Z tym formularzem udaje się Pan za granicę i to jest podstawa, żeby nie został Pan
objęty brytyjskim ubezpieczeniem.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciołka 13 lok. 207

Warszawa, mazowieckie

Telefon: +48 513 14 11 11

E-mail: makowski@doradca-podatkowy.net.pl