Opodatkowanie dochodów z Danii

Do 22 listopada 2007 r. pracowałem w Polsce na 1/4 etatu. Z dniem 25 listopada podjąłem w Danii pracę. Nie posiadam w Polsce majątku – mieszkałem z rodzicami. Obecnie moim miejscem zamieszkania jest Kopenhaga – tu mam swoje centrum życiowe lecz pozostaję zameldowany w Polsce. Czy ( i jak wysoki) muszę zapłacić podatek w Polsce ? Czy wypełnienie formularza NIP-3 o zmianie zamieszkania sprawi że podatku w Polsce od dochodów w Danii płacić nie będę musiał ?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym oraz z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania w 2007 r. miał Pan miejsce zamieszkania w Polsce. To czy wyjazd do Danii oznacza zmiane miejsca zamieszkania będzie zależało od tego czy w Danii znajduje się Pana ośrodek interesów życiowych (najczęściej decyduje o tym to gdzie mieszka rodziana podatnika: małżonek, dzieci).

W umowie z Danią obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia – oznacza to, że dochód duński podlega opodatkowaniu w Polsce, jednak od podatku może Pan odliczyć podatek zapłacony w Danii. Czyli w zeznaniu składanym w Polsce powinien wykazać Pan dochód duński (przeliczony na złote) i podatek zaplacony w Danii.
Trochę inne zasady obowiązują marynarzy zatrudnionych w Danii.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciołka 13 lok. 207

Warszawa, mazowieckie

Telefon: +48 513 14 11 11

E-mail: makowski@doradca-podatkowy.net.pl