Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych za granicą

Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych za granicą

Dziś na półki księgarskie (również księgarń internetowych) trafia książka mojego autorstwa pt.: „Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych za granicą. Ujęcie praktyczne”.

Pozycja jest praktycznym, przystępnie napisanym przewodnikiem po tematyce opodatkowania dochodów uzyskiwanych za granicą, który pozwoli prawidłowo rozliczyć się z polskim fiskusem. Osoby pracujące za granicą znajdą tutaj odpowiedzi na pytania dotyczące ich sytuacji podatkowej, między innymi: Kiedy nalezy złożyć zeznanie i jak je wypełnić? Jak przekonać urząd, że nastąpiła zmiana miejsca zamieszkania na zagranicę? Z jakich ulg można skorzystać? jak przeliczyć waluty na złotówki?

Książka zawiera wiele praktycznych przykładów, które pozwolą każdemu na bezproblemowe zastosowanie jej w indywidualnych sytuacjach.

 

Tutaj znajdą Państwo recenzję Gazety Prawnej z dnia 21 kwietnia 2008 r.

 

 

Ze Wstępu:

„Osoby, które uzyskują dochody zagraniczne czują się zagubione pomiędzy ofertami typu „odzyskaj swój podatek” a informacjami z urzędów nakazującymi płacenie podatku bez wskazówek jak to zrobić. Dla nich właśnie powstała niniejsza książka.

Podatnicy osiągający dochody z zagranicy dowiedzą się w którym kraju powinni je opodatkować, w jaki sposób uniknąć podwójnego opodatkowania, jak przekonać urząd skarbowy do swoich racji. W przejrzysty i zrozumiały sposób przedstawione zostały zasady interpretowania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie dotyczącym dochodów zagranicznych. Dużo miejsca poświęcono zasadom rozstrzygania rezydencji podatkowej czyli określaniu miejsca zamieszkania podatnika. Omówiono również sposoby opodatkowania poszczególnych kategorii dochodów na gruncie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz zasady stosowania metod unikania podwójnego opodatkowania. Jeden z rozdziałów poświęcony został podatnikom, którzy mieszkają za granicą a osiągają dochody w Polsce. Każdy aspekt dotyczący opodatkowania dochodów zagranicznych jest bogato ilustrowany praktycznymi przykładami, które pomogą w zrozumieniu zasad dotyczących międzynarodowego opodatkowania. Z uwagi na swoją „praktyczność” książkę można polecić wszystkim podatnikom, którzy chcą samodzielnie rozliczyć się z dochodów zagranicznych oraz osobom zajmującym się doradztwem podatkowym.

Książka ta jest efektem mojej kilkuletniej praktyki dotyczącej tematyki opodatkowania dochodów zagranicznych – początkowo jako urzędnika skarbowego zajmującego się prawidłowością składanych zeznań i udzielaniem informacji podatkowych, ostatnio jako doradcy podatkowego specjalizującego się w tematyce unikania podwójnego opodatkowania, prowadzącego szkolenia z tej tematyki, dbającego o to by polskiemu fiskusowi płacić jedynie to co mu należne.”

2 Comments

 • by Ewa Posted 29 grudnia, 2020 8:46 am

  Dzień dobry,

  mam pytanie odnośnie przeliczania dochodów zagranicznych na złote, ponieważ w publikacji Pana autorstwa (Rozliczanie dochodów zagranicznych. Poradnik Gazety Prawnej) znalazłam dwie różne informacje: wg jakiego kursu należy zatem przeliczać podstawę opodatkowania na złote?

  str. 76: W celu ustalenia podstawy opodatkowania kwotę wynagrodzenia uzyskanego z zagranicy zmniejszamy o wysokość diet i tak ustaloną podstawę przeliczamy na złotówki według kursu z dnia otrzymania lub postawienia wynagrodzenia do dyspozycji podatnika.
  str. 77: 4. Przeliczamy powyższe kwoty na złote według kursu z dnia poprzedzającego dzień wypłaty.

  Serdeczne pozdrowienia

  • by Mariusz Makowski Posted 29 grudnia, 2020 10:40 am

   Musiał się wdać błąd: stosujemy kurs z dnia poprzedzającego dzień wypłaty (otrzymania) wynagrodzenia

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciołka 13 lok. 207

Warszawa, mazowieckie

Telefon: +48 513 14 11 11

E-mail: makowski@doradca-podatkowy.net.pl