Czy mieszkający w Anglii może (musi) skorzystać z abolicji?

Pytanie: Wraz z mężem mieszkam w Anglii od 2002. Tutaj w pełni rozliczaliśmy nasze dochody od tego czasu. Nie posiadaliśmy i nie posiadamy dochodów w Polsce. Nie złożyliśmy NIP-3. Mąż nigdy nie pracował w Polsce. Ja pracowałam 2 miesiace w 2001r, z których sie rozliczyłam. Wyjeżdżaliśmy z zamiarem pobytu za granicą przez parę lat (już prawie 7), zdobycia doświadczenia w naszych zawodach. Mieszkamy w Anglii przez caly czas, oprócz 2-3 tyg. urlopu w roku, tutaj rozliczamy nasze dochody, tutaj wydajemy zarobione pieniądze. 

Czy musimy lub możemy skorzystać z ustawy abolicyjnej? Czy musimy dopełnić jakiś formlności w celu wyjaśnienia naszej sytuacji podatkowej?

Odpowiedź: Na podstawie opisanej przez Panią sytuacji można stwierdzić, że nie ma Pani żadnych powodów do obaw. Mieszkając wspólnie z mężem od wielu lat w Wielkiej Brytanii będą Państwo z pewnością uważani (również przez polski urząd
skarbowy) za rezydentów brytyjskich, czyli osoby które nie mają miejsca zamieszkania w Polsce. W związku z tym opodatkowaniu w Polsce podlegają ewentualne dochody osiągnięte w Polsce (jeżeli Państwo takie uzyskują).
W efekcie nie dotyczy Państwa ustawa abolicyjna bo dotyczy ona jedynie osób, które mają miejsce zamieszkania w Polsce a uzyskują dochody za granicą.
Oczywiście, często urzędy skarbowe próbują dowieźć, że podatnik mimo iż pracuje od wielu lat za granicą to mieszka w Polsce, bo tutaj posiada tzw ośrodek interesów życiowych. Ośrodek interesów życiowych znajduje się w tym kraju, z którym podatnik posiada silniejsze więzy o charakterze osobistym (miejsce zamieszkania najbliższej rodziny, stałe miejsce zamieszkania,
znajomi, zainteresowania itp) oraz majątkowym (uzyskiwanie dochodów, zarządzanie majątkiem). W Państwa przypadku ośrodek interesów życiowych znajduje się w Wielkiej Brytanii.

Wyjeżdżając z kraju, zmieniając adres zamieszkania należało o tym poinformować dotychczasowy urząd skarbowy, składając druk NIP-3 ze wskazanym adresem zagranicznym. Mogą Państwo złożyć w swoim urzędzie skarbowym (właściwym przed wyjazdem) taki druk wraz z wyjaśniem iż składają go Państwo po terminie, bo np nie byli Państwo świadomi, że istnieje taki obowiązek.

Proszę się więc nie niepokoić, nie osiągając dochodów w Polsce i nie mając tutaj miejsca zamieszkania nie mają Państwo obowiązków wobec fiskusa.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciołka 13 lok. 207

Warszawa, mazowieckie

Telefon: +48 513 14 11 11

E-mail: makowski@doradca-podatkowy.net.pl