Więcej czasu na dokumentację cen transferowych

Więcej czasu na dokumentację cen transferowych

Obecne przepisy dotyczące dokumentacji w sprawie cen transferowych, które obowiązują od 2017 r. mocno utrudniły sporządzenie dokumentacji a jednocześnie narzucają termin jej sporządzenia do dnia złożenia zeznania rocznego (czyli najczęściej 31 marca lub 30 kwietnia). Termin ten jest sporym utrudnieniem dla podatników, gdyż czas składania zeznań rocznych jest okresem w którym podatnicy i tak mają dużo obowiązków podatkowych a przepisy dołożyły im jeszcze nowy, niezwykle pracochłonny i kosztowny.

W odpowiedzi na sygnały, że wielu podatników ma trudności ze sporządzeniem ww. dokumentacji i sprawozdań w ustawowych terminach Ministerstwo Finansów (MF) planuje wydłużenie o ok. pół roku terminów na sporządzenie dokumentacji lokalnej i grupowej, a także na złożenie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji oraz sprawozdania CIT-TP/PIT-TP – dotyczących transakcji za 2017 i 2018 r. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Finansów, który trafił do konsultacji wewnątrzresortowych.

Jednocześnie MF prowadzi prace nad przygotowaniem nowelizacji ustawowej, która w znaczący sposób zmniejszy i uprości obowiązki dokumentacyjne dla podatników.

Co zawiera projekt rozporządzenia

Najważniejszą zmianą jest wydłużenie podatnikom, którzy mają obowiązki dokumentacyjne z zakresie cen transferowych, terminu do:

 • sporządzenia dokumentacji podatkowej (lokalnej oraz grupowej),
 • złożenia urzędom skarbowym oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej,
 • dołączenia do zeznania podatkowego za rok podatkowy uproszczonego sprawozdania,

Aby uprościć system podatkowy oraz ze względu na ważny interes podatników, planuje się wydłużenie tych terminów do ostatniego dnia dziewiątego dnia miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (obecnie jest to termin do złożenia zeznania podatkowego). Ma to objąć obowiązki powstałe w 2018 r. (tj. w odniesieniu do dokumentacji podatkowej, oświadczenia i uproszczonego sprawozdawania za rok 2017) i 2019 r. (tj. w odniesieniu do dokumentacji podatkowej, oświadczenia i uproszczonego sprawozdawania za rok 2018).

 

MF planuje uproszczenie obowiązków dotyczących cen transferowych

Nowe przepisy o cenach transferowych, obowiązujące od 2017 r., nałożyły po stronie podatników nowe obowiązki dokumentacyjno-sprawozdawcze w zakresie cen transferowych (tj. dokumentacja lokalna, dokumentacja grupowa, oświadczenie, sprawozdanie CIT-TP/PIT-TP), a termin ich realizacji przypada generalnie na dzień złożenia zeznania podatkowego. W związku z tym do MF docierały sygnały, wskazujące na duży nakład pracy, czasu i środków finansowych, aby zrealizować je w ustawowym terminie.

Dlatego Ministerstwo Finansów prowadzi równoległe prace nad przygotowaniem nowelizacji ustawowej, która w znaczący sposób pozwoli zmniejszyć i uprościć obowiązki dokumentacyjne podatników. Ponieważ zmiany będą korzystne dla podatników, rozważa się wprowadzenie tych przepisów z mocą wsteczną od 1 stycznia 2018 r.

Czekamy więc na jak najszybsze przyjęcie ogłoszonych przez resort finansów zmian.

2 Comments

 • by Artur Bogar Posted 14 grudnia, 2018 3:58 pm

  Dzień dobry, zapoznałem się z Państwa cennikiem usług i chciałbym zapytać czy mógłbym Państwa prosić o przesłanie wzoru umowy na przygotowanie przez Państwa local file. Mam potrzebę zlecić przygotowanie trzech local file

  • by Mariusz Makowski Posted 15 grudnia, 2018 10:05 pm

   Zapraszam do kontaktu mailowego lub telefonicznego – warunki współpracy ustalane są indywidualnie.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciołka 13 lok. 207

Warszawa, mazowieckie

Telefon: +48 513 14 11 11

E-mail: makowski@doradca-podatkowy.net.pl