Kiedy USA ratyfikują umowę podatkową z Polską?

Kiedy USA ratyfikują umowę podatkową z Polską?

Tradycyjnie, przy okazji wizyt amerykańskich polityków w Polsce padają pytania o to kiedy Stany Zjednoczone zniosą wizy dla Polaków oraz ilu amerykańskich żołnierzy będzie stacjonowało w Polsce. Niestety, zapewne po raz kolejny nie usłyszymy pytań o to kiedy USA zamierzają ratyfikować umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W 2013 r. Polska i Stany Zjednoczone podpisały nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, która miała zastąpić poprzednią, zawartą jeszcze w 1974 r.

Nowa umowa w oczywisty sposób jest bardziej przystająca do obecnych czasów, reguluje sytuację polskich emerytów otrzymujących świadczenia z USA, zawiera standardowe zapisy wynikające z Modelowej Konwencji OECD.

Aby jednak umowa mogła wejść w życie to jedno i drugie państwo musi ją ratyfikować. Polska ratyfikowała tę umowę od razu, w 2013 r., ale nie zrobiły tego do tej pory Stany Zjednoczone. Prawdę mówiąc, trudno też uzyskać informację dlaczego tyle lat z tym zwlekają i czy są jakieś problemy dla USA w treści tej umowy. Prawdopodobnie zastrzeżenia do jej treści wniosła komisja senacka USA z uwagi na pewne zapisy, które oceniono jako niezgodne z amerykańską konstytucją. Trudno powiedzieć jednak dlaczego wyjaśnienie tych wątpliwości trwa już ponad 6 lat.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania jest jednym z podstawowych aktów regulujących stosunki gospodarcze pomiędzy dwoma państwami. Stosowanie umowy zawartej w 1974 r. bardzo utrudnia polskim przedsiębiorstwom i obywatelom współpracę z USA na partnerskich zasadach, dostosowanych do obecnych realiów gospodarczych.

Dobrze byłoby usłyszeć od polskich polityków pytanie dlaczego Stany Zjednoczone już od ponad sześciu lat nie ratyfikowały umowy, którą podpisały.

7 Comments

 • by Witold Rudziński Posted 13 stycznia, 2021 3:40 pm

  Wkrótce minie 8 lat i dalej ratyfikacja jest zawieszona.Co może zrobić osoba otrzymująca emeryturę z Social Security w Polsce?

  • by Mariusz Makowski Posted 27 stycznia, 2021 4:13 pm

   Taka emerytura podlega opodatkowaniu w Polsce z ewentualnym odliczeniem podatku zapłaconego w USA

   • by Marek Posted 14 marca, 2023 12:52 pm

    Emerytury (SS Benefits) nie podlegają opodatkowaniu w USA. Ratyfikacja przez US podpisanej konwencji spowodowałaby obowiązek niepotrącania podatku w Polsce.

 • by Marek Posted 11 marca, 2021 9:14 pm

  Czy w tej chwili brać rezydentem USA muszę się rozliczyć z dochodów w Polsce czy jak do tej pory nie muszę., Bo w poprzednich latach nie rozliczałem się z tych dochodów

  • by Azzhole Posted 2 lutego, 2023 3:23 am

   Czyli lamales prawo podatkowe USA.

 • by Tomasz Posted 30 października, 2023 5:04 pm

  Listopad 2023 – dalej to samo – pkt. 29 na stronie US Sentat – Treaties Pending in the Senate.

  Czyli blisko 10 lat od ratyfikacji przez PL. Jako kluczowy sojusznik w EU to nie wyglada za dobrze.

  Panie Mariuszu, nawiazujac do

  „Dobrze byłoby usłyszeć od polskich polityków pytanie dlaczego Stany Zjednoczone już od ponad sześciu lat nie ratyfikowały umowy, którą podpisały.? ”

  Czy wiadomo ktore ministerstwo, jaki polityk, senator bylby dobra osoba do kontaktu z takim zapytaniem?

  • by admin Posted 31 października, 2023 11:36 am

   Niestety nie umiem odpowiedzieć dlaczego USA nie ratyfikowały umowy (z tego co wiem dotyczy to nie tylko umowy z Polską) ani dlaczego nie widać u naszych polityków działań, które zmierzałyby do wyjaśnienia sprawy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciołka 13 lok. 207

Warszawa, mazowieckie

Telefon: +48 513 14 11 11

E-mail: makowski@doradca-podatkowy.net.pl