Kiedy USA ratyfikują umowę podatkową z Polską?

Kiedy USA ratyfikują umowę podatkową z Polską?

Tradycyjnie, przy okazji wizyt amerykańskich polityków w Polsce padają pytania o to kiedy Stany Zjednoczone zniosą wizy dla Polaków oraz ilu amerykańskich żołnierzy będzie stacjonowało w Polsce. Niestety, zapewne po raz kolejny nie usłyszymy pytań o to kiedy USA zamierzają ratyfikować umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W 2013 r. Polska i Stany Zjednoczone podpisały nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, która miała zastąpić poprzednią, zawartą jeszcze w 1974 r.

Nowa umowa w oczywisty sposób jest bardziej przystająca do obecnych czasów, reguluje sytuację polskich emerytów otrzymujących świadczenia z USA, zawiera standardowe zapisy wynikające z Modelowej Konwencji OECD.

Aby jednak umowa mogła wejść w życie to jedno i drugie państwo musi ją ratyfikować. Polska ratyfikowała tę umowę od razu, w 2013 r., ale nie zrobiły tego do tej pory Stany Zjednoczone. Prawdę mówiąc, trudno też uzyskać informację dlaczego tyle lat z tym zwlekają i czy są jakieś problemy dla USA w treści tej umowy. Prawdopodobnie zastrzeżenia do jej treści wniosła komisja senacka USA z uwagi na pewne zapisy, które oceniono jako niezgodne z amerykańską konstytucją. Trudno powiedzieć jednak dlaczego wyjaśnienie tych wątpliwości trwa już ponad 6 lat.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania jest jednym z podstawowych aktów regulujących stosunki gospodarcze pomiędzy dwoma państwami. Stosowanie umowy zawartej w 1974 r. bardzo utrudnia polskim przedsiębiorstwom i obywatelom współpracę z USA na partnerskich zasadach, dostosowanych do obecnych realiów gospodarczych.

Dobrze byłoby usłyszeć od polskich polityków pytanie dlaczego Stany Zjednoczone już od ponad sześciu lat nie ratyfikowały umowy, którą podpisały.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciołka 12 lok. 421

Warszawa, mazowieckie

Telefon: +48 513 14 11 11

E-mail: makowski@doradca-podatkowy.net.pl