Podczas wczorajszego głosowania Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wprowadza kilka zasadniczych zmian w podatkach od 2021 r.:
- Od 2021 r. spółki komandytowe oraz jawne (jeśli nie wskażą one, kim są ich wspólnicy oraz kto pośrednio osiąga dochody ze spółki) zostaną opodatkowane podatkiem CIT. Zmiany mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2020 r., ale do końca kwietnia można będzie ich nie stosować. Jeżeli wspólnicy zdecydują się na opodatkowanie na nowych zasadach dopiero od 1 maja 2021 r., to na 30 kwietnia trzeba będzie zamknąć księgi rachunkowe w spółce.
- Likwidacja ulgi abolicyjnej – posłowie przyjęli zmianę, zgodnie z którą od 2021 r. ulga abolicyjna zostanie ograniczona do kwoty 1360 zł (tutaj o praktycznych skutkach tej zmiany).
- Estoński CIT. Od nowego roku ma zacząć obowiązywać tzw „estoński CIT” (o tej zmianie pisałem tutaj).
- Zmiany w podatku ryczałtowym. Od 2021 r. zostanie podniesiony limit przychodów z 250 tys. euro do 2 mln euro uprawniający do tej formy opodatkowania. Ponadto więcej przedsiębiorców z różnych branż będzie mogło stosować ryczałt, m.in.: prawnicy, doradcy podatkowi, księgowi, firmy zajmujące się najmem nieruchomości (co w praktyce powinno zakończyć spory z fiskusem czy najem kilku lokali jest działalnością gospodarczą czy może być najmem prywatnym.
3 Comments
Czy udziela Pan porad odnoście tej ulgi mailowo , lub telefonicznie ?
Tak, jak najbardziej. Proszę o kontakt mailowy.
Napisałam 🙂 dziękuję za szybką odpowiedź.
Dodaj komentarz