Likwidacja ulgi abolicyjnej – webinarium 4 grudnia 2020

Likwidacja ulgi abolicyjnej – webinarium 4 grudnia 2020

Teksty o likwidacji ulgi abolicyjnej, które publikowałem w ostatnich tygodniach na stronie spotkały się z bardzo dużym zainteresowanie. Mają państwo mnóstwo pytań, na które nie jestem w stanie odpowiedzieć w komentarzu. Dlatego też zapraszam na szkolenie internetowe:

„Opodatkowanie dochodów zagranicznych po likwidacji ulgi abolicyjnej”

Od 2021 r. zostaje zlikwidowana ulga abolicyjna (w praktyce pozostanie ona w bardzo ograniczonej formie). Wielu Polaków pracujących za granicą będzie zmuszonych do płacenia w Polsce dużo wyższych podatków niż do tej pory. Wątpliwości i obawy budzi też Konwencja MLI, która „hurtowo” zmieniła wiele umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Podatnicy planujący wyprowadzkę z Polski i zmianę rezydencji podatkowej muszą pamiętać o „exit tax” – czyli podatku od niezrealizowanych zysków dla osób zmieniających rezydencję podatkową.

Cel szkolenia:

 Szkolenie ma na celu wyjaśnić w jaki sposób są opodatkowane dochody zagraniczne osób fizycznych, w jaki sposób ustalić, w którym państwie znajduje się miejsce zamieszkania i w jaki sposób przygotować się na zmiany.

Przedmiot szkolenia:

  • wyjaśnienie zasad opodatkowania dochodów zagranicznych w świetle umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • Konwencja MLI – w jaki sposób zmieni zasady opodatkowania dochodów zagranicznych
  • praktyczne poznanie metod unikania podwójnego opodatkowania
  • wyjaśnienie zasad opodatkowania dochodów z wielu krajów, szczególnie przy zastosowaniu różnych metod unikania podwójnego opodatkowania
  • omówienie zasad na jakich rozliczają się osoby osiągające dochody zagraniczne
  • exit tax – jak się przed nim bronić

Termin: 4 grudnia, godz. 10.00 – strona internetowa

Program szkolenia

  1. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania – podstawowe definicje i ich interpretacja.
    1. Modelowa Konwencja OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku
    1. miejsce zamieszkania lub siedziba w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania i Konwencji Modelowej OECD; w tym:
    1. znaczenie certyfikatów rezydencji;
  2. Metody unikania podwójnego opodatkowania
    1. metoda wyłączenia z progresją (odliczenia)
    1. metoda proporcjonalnego zaliczenia (zaliczenia)
    1. „ulga abolicyjna” – likwidacja od 2021
    1. Konwencja MLI – w jaki sposób zmieni zasady opodatkowania?
  3. Opodatkowanie dochodów osób fizycznych
    1. dochody z pracy najemnej
      1. ustalenie kraju źródła dochodów
      1. zasady obliczania okresów pobytu za granicą, pojęcie pracodawcy w umowach
      1. opodatkowanie marynarzy
    1.  wolny zawód
    1. członkowie rad nadzorczych
    1. artyści i sportowcy
    1. pracownicy państwowi
    1. emerytury
  4. Exit tax – nowy podatek od 2019 r.
    1. Definicje
    1. Zasady opodatkowania
    1. Obowiązki podatników, stawki, terminy płatności
  5. Pytania i odpowiedzi

Koszt szkolenia: 199 zł brutto

W cenie szkolenia:

  • udział w webinarium wraz z sesją pytań i odpowiedzi uczestników
  • prezentacja szkoleniowa (PowerPoint)
  • skrypt szkoleniowy (70 stron o opodatkowaniu dochodów zagranicznych przez osoby fizyczne)

Zapisy: szkolenie@doradca-podatkowy.net.pl

18 Comments

  • by Andzia Posted Listopad 9, 2020 6:07 pm

    Witam chciałabym sie dowiedzieć czy mnie to także dotyczy. Mieszkam i pracuje w Holandii juz 11 lat z polska nie łączy mnie nic procz rodziców u których jestem moze 2 razy do roku

    • by Mariusz Makowski Posted Listopad 12, 2020 12:02 pm

      Nie. Zmiany nie będą Pani dotyczyły.

  • by Elizabeth Posted Listopad 12, 2020 11:49 am

    Dzien dobry, chciałam się zapytać jeśli jestem zameldowanie w Polsce a mieszkam i pracuje na stale w Irlandii to czy będą musiala zapłacić podatek w Polsce.Dziekuje

    • by Mariusz Makowski Posted Listopad 12, 2020 11:59 am

      Jeśli jest Pani irlandzkim rezydentem i uzyskuje dochody tylko w Irlandii to nie będzie Pani miała żadnych obowiązków podatkowych w Polsce

  • by Aga Posted Listopad 12, 2020 1:20 pm

    Dzień dobry,
    bardzo proszę o informację, czy sytuacja ta dotyczy mnie i mojego partnera (nie mamy zalegalizowanego związku).
    Od 10 lat mieszkamy razem w Belgii, tam mamy meldunek, stałe zatrudnienie, płacimy składki.
    W Polsce posiadamy wspólnie mieszkanie na własność oraz meldunek w tym mieszkaniu, a także kilka umów, np. dotyczące mediów.
    Żadnych dochodów w Polsce nie osiągamy, przyjeżdżamy tutaj na urlop kilka razy w roku.
    Dzieci są już dorosłe.

    Bardzo proszę o odpowiedź.

  • by Aga Posted Listopad 12, 2020 1:36 pm

    Dzień dobry, czy mogę prosić o odniesienie się również do mojej sytuacji?
    Od 10 lat mieszkam w Belgii, jestem tam zameldowana, posiadam stałą pracę, ubezpieczenia, itp.
    W Polsce posiadam mieszkanie, w którym jestem zameldowana, płacę rachunki za media, za które umowy są podpisane na mnie.
    Do Polski przyjeżdżam kilka razy w roku na urlop.
    Czy będzie mnie dotyczyła konieczność płacenia podatku w Polsce ?

  • by Piotr Plocki Posted Listopad 12, 2020 2:19 pm

    Dzień dobry. Podobnie jak wyżej, jestem na obczyźnie od ponad 9 lat. Moją rezydenturą jest UK (poprzez samozatrudnienie oraz mieszkanie i przebywanie w UK ponad 183 dni w roku). Nie mam ani żony ani dzieci w Polsce. Jednakże w Polsce mam majątek (jestem współwłaścicielem mieszkania po spadku po mamie). I z tego co czytałem ten fakt może mnie kwalifkować do zostania uznanym przez polski urząd skarbowy za rezydenta polski. Czy istnieją jakieś bardziej precyzyjne ustalenia w tym temacie? Pozdrawiam Piotr

  • by Tomasz Wojtczapk Posted Listopad 13, 2020 8:06 am

    Dzień dobry,
    Panie Mariuszu, co jeśli chodzi o Francję? Francja ratyfikowała MLI, jednak w wielu źródłach piszą, że Francji zmiana UPO z wyłączeniem z progresją na zaliczenie proporcjonalne nie obejmuje. Czy to prawda? Jak likwidacja ulgi abolicyjnej ma się do tego kraju?
    Pozdrawiam!

    • by Mariusz Makowski Posted Listopad 15, 2020 9:09 pm

      Francja podpisała Konwencję MLI ale nie zmienia się metoda unikania podwójnego opodatkowania. Nadal będzie to metoda wyłączenia z progresją.

  • by Bozena Posted Listopad 13, 2020 12:05 pm

    proszę powiedzieć jeżeli mam firmę założoną w Niemczech tam swiadcze usługi, tam mam nadany nip,tam mam meldunek i tam płace podatki ale mam meldunek w Polsce czy będę musiał płacic tez podatek

    • by Mariusz Makowski Posted Listopad 15, 2020 9:07 pm

      Nie wiem gdzie ma Pani miejsce zamieszkania (nie meldunek, tylko centrum interesów życiowych)

  • by Ewa Posted Listopad 14, 2020 9:50 pm

    Dzień dobry.
    Pracuję we Włoszech na dokumentach od 8 lat.Zameldowanie i w Polsce , i we Włoszech.Słyszałam , że ten kraj nie podlega pod listę zniesienia abolicji podatkowej, a tutaj zobaczyłam ,że jest.Będę płaciła również w Polsce?
    Drugie pytanie : Czy dotyczy to w równej mierze pracowników sezonowych, i tych, którzy pracują jak ja na dokumentach ?
    Dziękuję.

    • by Mariusz Makowski Posted Listopad 15, 2020 9:03 pm

      W umowie z Włochami nadal będzie stosowana metoda wyłączenia z progresją – czyli nie zmieniają się zasady rozliczania

  • by Paulina Stelmaszyk Posted Listopad 16, 2020 9:51 am

    Dzien dobry, jesli pracuje w Belgii razem z mężem i teraz dzieckiem tu jestesmy zameldowani i mamy dowody rezydenta Belgijskiego. Czy posiadajac zameldowanie w Polsce, bedac wlascicielami mieszkania w Polsce (nie wynajmowanego ) i ziemi, czy rowniez bedziemy musieli płacić podatek w Polsce ?

  • by Tomasz Posted Listopad 18, 2020 5:17 am

    Witam

    Uprzejmie proszę o odpowiedź czy w poniższej sytuacji jakiej się znajduję zostanę zobligowany do zapłaty podatku jeśli ustawa odnośnie zniesienia ulgi abolicyjne finalnie wejdzie w życie. Otóż jestem w Polsce zameldowany (mieszkanie rodziców) lecz przebywam na terenie kraju w ciągu roku łącznie nie więcej niż 4 tyg., 2 rachunki bankowe (zł i eur) w ramach jednego konta oraz auto na polskich rejestracjach, którym poruszam się poza granicami naszego kraju aczkolwiek ubezpieczenie AC+OC płacę w Polsce. Oprócz tego na mnie jest rachunek za usługi z dostawcą internetu.
    Dodam także, iż posiadam zameldowanie poza Polską, płacę tam podatek – zarówno dochodowy jak i drogowy, posiadam ubezpieczenie i mam stały kontrakt.

    Za odpowiedź z góry dziękuję.

    Pozdrawiam,
    Tomasz

  • by Tomek Posted Listopad 23, 2020 9:59 pm

    Panie Mariuszu,
    Staly etat na umowe o prace w UK od ponad 5ciu lat, brak dochodow w Polsce. Meldunek w mieszkaniu po rodzicach w Polsce, alimenty na corke w Polsce, przebywam przez wiekszosc roku w UK. Czy abolicja podatkowa mnie dotyczy?
    Dziekuje za informacje.
    Maciej

  • by Anna Posted Listopad 24, 2020 12:00 pm

    Mąż pracuje w UK od 2005r, tam ma na siebie mieszkanie, rachunki itd. W Pl spędza max 30-40dni w roku. W Pl nie jest zameldowany..
    Ja od roku jestem w Pl z dziećmi, pracuje tutaj.
    Czy w tej sytuacji będziemy musieli zapłacić różnice w podatku?
    Czy rozdzielność majątkowa ma tutaj coś do rzeczy?
    Dziękuje z góry za informacje

  • by Mateusz Domian Posted Listopad 29, 2020 3:35 pm

    Witam od pięciu lat pracuje w Irlandii , mieszkam tu na stale w Polsce jestem raz w roku , w Polsce mam tylko 1 działkę i konto bankowe żadnych dochodów nie mam , i co w takiej sytuacji ??