Samochód w działalności gospodarczej

We wrześniu rozpoczęłam działalność gospod. (ind. praktykę pielęgniarską). Dojeżdżam do pracy 100 km codziennie. We wrześniu zainstalowałam gaz w aucie.Proszę i informację:
– Czy mogę amorytzować moje 11 letnie auto?
– Jak ustalić jego wartość aktualna?
– OC, naprawy, przeglądy, czy to koszty?
– Czy FV za ins gazu mogę wrzucić w koszty
– Czy mogę FV za tankowanie gazu wrzucać w koszty?
– Czy są jakieś limity na koszty paliwa czy droga jaką codziennie pokonuję mnie z tegoi zwalnia?

Odpowiedź na Pani pytanie zależy od tego czy samochód jest środkiem trwałym czy nie.
Zacznijmy od sytuacji kiedy samochód bedzie środkiem trwałym. W takim przypadku przyjmuje się, że samochód jest przez Panią wykorzystywany tylko do działalności gospodarczej. Wszystkie wydatki na samochód stają się kosztem firmy, mozna go również amortyzować. Wartość poczatkową do odpisów amortyzacyjnych ustala się według ceny nabycia pojazdu, a jeżeli nie mozna ustalić tej ceny według wartości rynkowej.

W sytuacji kiedy wykorzystuje Pani samochód prywatny na potrzeby działalności gospodarczej rozlicza się Pani tzw „kilometrówką” – co oznacza, że wydatki na samochód (paliwo, naprawy, instalacja gazowa) są kosztem ale tylko do wysokości limitu ynikającego z liczby przejechanych kilometrów. Limit ustala się jako iloczyn przejechanych kilometrów i kwoty 0,7846 (jeżeli samochód ma pojemność silnika powyżej 900 ccm – od 15 listopada 2007 r. kwota ta wynosi 0,8358). Przykładowo: w miesiącu jedzie Pani 20 razy do pracy, czyli przejeżdża Pani 2000 km. 2000 x 0.7846 = 1569,20 zł – czyli wydatki nieprzekraczajace w danym miesiącu kwoty
1569,20 zł będą mogły stanowić koszt. Ewidencję prowadzi się narastająco, czyli jeżeli w danym miesiącu wydatkuje Pani kwotę większą, to ewentualna nadwyżka będzie mogła zostać odliczona w miesiącu nastęnym. W tym celu należy zaprowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, w której wpisuje się trasy oraz ewidencjonuje wydatki: faktury za paliwo, naprawy, ubezpieczenie).

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciołka 13 lok. 207

Warszawa, mazowieckie

Telefon: +48 513 14 11 11

E-mail: makowski@doradca-podatkowy.net.pl