Powrót do kraju i podatki od dochodów z zagranicy

Pracuję legalnie w Anglii, tutaj też się rozliczam. Mam zamiar wracać  do Polski, jednak przeraża mnie myśl o zapłaceniu podatku od moich zarobków. W Anglii przebywam od października 2006, powrót planuję na czerwiec 2008. Czy w Polsce będe musiała rozliczyć dochody uzyskane w Anglii?

Od dochodów angielskich tak czy inaczej nie zapłaci Pani podatku, bo umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zapobiegają takim sytuacjom. Jednak jeżeli okazałoby się, że mimo pracy w Anglii miała Pani miejsce zamieszkania w Polsce (w myśl umowy polsko – angielskiej) wówczas miała Pani obowiązek złożenia zeznania w Polsce, wykazania dochodów z Anglii i zastosowania odpowiedniej metody unikania podwójnego opodatkowania: za 2006 r. proporcjonalnego odliczenia a za 2007 r. i lata następne – wyłączenia z progresją.
Jeżeli jednak wyjazd za granicę oznaczał zmianę miejsca zamieszkania (co wiąże się z przeniesieniem za granicę „ośrodka interesów życiowych”) to z dochodów tych nie musi się Pani w żaden sposób rozliczać w Polsce. Jeżeli miała Pani miejsce zamieszkania w Anglii to w Polsce w tym okresie podlegała Pani opodatkowaniu jedynie od dochodów uzyskiwanych w Polsce. Gdy w tym okresie nie uzyskiwała Pani dochodów w Polsce to oznaczać będzie że nie miała Pani żadnych obowiązków podatkowych w Polsce.
Tak więc odpowiedź czy dochody uzyskane w Anglii powinna Pani w jakiś sposób wykazać w polskim urzędzie skarbowym zależeć będzie od tego czy przebywanie za granicą oznaczało zamieszkiwanie za granicę (często nie oznacza to tego samego). Rozstrzygnąć te kwestię mozna w każdym przypadku indywidualnie. Więcej informacji znajdzie Pani w moim artykule: 
Formalności podatkowe dla powracających do kraju

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciołka 13 lok. 207

Warszawa, mazowieckie

Telefon: +48 513 14 11 11

E-mail: makowski@doradca-podatkowy.net.pl