Raje podatkowe

Raje podatkowe

O rajach podatkowych zrobiło się głośno w ostatnich dniach. Najpierw Barack Obama ogłosił, że zamierza z nimi walczyć zakazując amerykańskim przedsiębiorcom zakładania spółek zależnych w rajach. Jako przykład wskazał pewien budynek na Kajmanach, który jest siedzibą dla niemal 19 tys. firm, w większości amerykańskich. „To albo największy budynek na świecie, albo największy podatkowy przekręt” – komentował prezydent USA. Parę tygodni temu okazało się, że prawdopodobnie poseł Palikot także prowadzi jakieś interesy w rajach podatkowych.

Takie informacje powodują, że wokół tematu „rajów podatkowych” tworzy się coraz więcej mitów, nieprawdziwych informacji a firmom lokującym część swoich dochodów w rajach podatkowych przypisuje się etykietę „oszustów podatkowych”. Tymczasem międzynarodowe planowanie podatkowe czyli wykorzystanie różnic w opodatkowaniu poszczególnych kategoriach dochodu na terenie różnych krajów jest coraz popularniejszą, zgodną z prawem, formą optymalizacji podatkowej. W takiej optymalizacji najczęściej wykorzystuje się działalność prowadzoną w rajach podatkowych, krajach, które oferują szczególnie atrakcyjne stawki podatku. Taka forma optymalizacji jest również coraz popularniejsza w Polsce, korzystają z niej nie tylko korporacje ale również małe firmy.

 

Podstawowym kryterium uznania określonego kraju za raj podatkowy jest korzystny system podatkowy, ale również inne czynniki nie pozostają bez znaczenia. Mowa tutaj o ogólnych warunkach prowadzenia działalności gospodarczej, takich jak stabilizacja ekonomiczna i polityczna, gwarancja tajemnicy bankowej, brak restrykcji dewizowych, nowoczesne środki łączności, dogodny system prawny.

Planowanie podatkowe z wykorzystaniem rajów podatkowych pozwala na zmniejszenie obciążeń podatkowych, chociaż pamiętać należy, że mitem jest całkowite uniknięcie podatków dzięki rajom. Optymalizacja podatkowa z wykorzystaniem rajów podatkowych stosowana jest na szeroką skalę pod każdą szerokością geograficzną. Nieprzypadkowo Kajmany, jeden z rajów podatkowych, są obok Londynu, Frankfurtu nad Menem czy Nowego Jorku jednym z największych centrów finansowych świata, a w Nauru, najmniejszej republice na świecie, pod jednym adresem pocztowym swoją siedzibę zarejestrowało ponad 400 banków, a na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych zarejestrowano już prawie 700 tys. off-shorowych spółek

 

Sposobów optymalizacji z wykorzystaniem rajów podatkowych jest co najmniej kilka. Większość tych rozwiązań ma na celu „przerzucenie” osiąganego dochodu do krajów o niskim obciążeniu podatkowym. Z reguły wiąże się to z koniecznością założenia spółki w takim państwie (tzw. spółki offshore). W konsekwencji dochód taki podlegać będzie opodatkowaniu na terytorium raju podatkowego, który stosuje niskie stawki podatku dochodowego lub w ogóle rezygnuje z opodatkowania.

Błędem jest myślenie, że pieniądze zarobione w rajach podatkowych w ogóle nie podlegają opodatkowaniu. Jeżeli pieniądze te będą transferowane do Polski to w takiej czy innej formie będą podlegały opodatkowaniu zgodnie z polskimi przepisami (co wynika między innymi z faktu, że z większością rajów podatkowych nie mamy podpisanych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania). W efekcie założenie spółki w raju podatkowym zamiast oszczędności podatkowych może spowodować, że osoba która korzysta z pomocy doradców w jej założeniu, którzy nie znają polskich przepisów podatkowych narazi się na wyższe obciążenia niż gdyby prowadziła działalność wyłącznie w Polsce. Decyzja o wykorzystaniu raju podatkowego w optymalizacji obciążeń podatkowych może przynieść wymierne korzyści finansowe ale zawsze powinna być dokładnie przeanalizowana.

Jeżeli zastanawiają się Państwo nad założeniem działalności gospodarczej za granicą, nie tylko w raju podatkowym i chcieliby Państwo uzyskać odpowiedzi na wiele związanych z tą decyzją pytań to zapraszam na szkolenie; „Prowadzenie działalności za granicą”, które odbędzie się 30 lipca w Gdańsku oraz 20 sierpnia w Warszawie. Dzięki szkoleniu zapoznają się Państwo z warunkami prowadzenia działalności w Unii Europejskiej, z regulacjami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie działalności gospodarczej i transferu zysków w postaci dywidend, należności licencyjnych i odsetek. Poznają Państwo również warunki podejmowania działalności gospodarczej w wybranych krajach Unii Europejskiej.

Uczestnicy poznają korzyści oraz zagrożenia wynikające z prowadzenia działalności w tzw. rajach podatkowych, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które znajdują się w Europie: Cypr, Gibraltar, Luksemburg i Liechtenstein.

Szczegóły szkolenia znajdą Państwo tutaj.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciołka 13 lok. 207

Warszawa, mazowieckie

Telefon: +48 513 14 11 11

E-mail: makowski@doradca-podatkowy.net.pl