Słynni podatnicy – Lady Godiva

Słynni podatnicy – Lady Godiva

 

Uwieczniona w popkulturze Lady Godiva stała się symbolem obywatelskiego protestu przeciwko niesprawiedliwemu opodatkowaniu. Jej słynna konna przejażdżka ulicami Coventry spowodowała zniesienie podatków nałożonych przez jej męża. Nie wiedzieć czemu nie stała się jednak patronką doradców podatkowych.

 

Podatki we wczesnośredniowiecznej Anglii nie były wysokie, najczęściej potrzeby królestw finansowali swoim majątkiem władcy. Wyjątkiem w tej podatkowej idylli okazał się saksoński hrabia Mercii, lord Coventry Leofric III.

Wraz ze swoją małżonką zasłynęli jako fundatorzy domów zakonnych i różnego rodzaju darowizn na kościół. Lord Loefric według legendy był również władcą nakładającym wysokie podatki na swoich poddanych. Uciskani podatnicy znaleźli swojego rzecznika w małżonce Lorda. Wielokrotnie prosiła ona męża o zniesienie różnego rodzaju podatków, w tym zwolnienia poddanych z opłaty za przejazd. Zniecierpliwiony Loefric odparł w końcu, że zniesie podatek jeżeli Godiva przejedzie nago ulicami miasta. Żona wzięła jego obietnicę na serio i wybrała się konno bez ubrania na przejażdżkę. Wersje legendy nie są zgodne co do tego w jakich okolicznościach przebiegała ta przejażdżka. Według najpopularniejszej Godiva nakazała poddanym pozostanie w domach z zamkniętymi okiennicami i wówczas okrywszy swe wdzięki włosami przejechała ulicami miasta.

Znalazł się jednak jeden podglądacz, krawiec o imieniu Tom, który przez dziurę w okiennicy podglądał hrabinę. Za swój niecny uczynek został oślepiony a jego imię stało się przydomkiem podglądaczy.

Lord Loefric dotrzymał swego słowa i zniósł opodatkowanie.

Postać Lady Godivy obecna jest w popkulturze, przywoływana jako symbol walki z podatkami, często również jako symbol ekshibicjonizmu. Lady Godiva jest też symbolem niektórych uczelni technicznych, zwana jest Patronem Inżynierów. Stała się bohaterką wielu piosenek (m. in. piosenka Lady Godiva duetu Peter & Gordon czy bardziej współczesna „Lady Godiva’s room” zespołu Simply Red), filmów i literatury.

Mimo iż znalazła wielu naśladowców to nieznane są przypadki by nagie przejażdżki powodowały współcześnie zwolnienie z podatków. 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciołka 13 lok. 207

Warszawa, mazowieckie

Telefon: +48 513 14 11 11

E-mail: makowski@doradca-podatkowy.net.pl