Nowa publikacja

Nowa publikacja

Gdy dziesięć lat temu zaczynałem prowadzić szkolenia z tematyki zatrudniania w Polsce cudzoziemców była to dość niszowa tematyka. W 2007 r. rozszerzono możliwość powierzania pracy na podstawie oświadczeń co zaowocowało zarejestrowaniem ponad 100 tys. oświadczeń dla obywateli Ukrainy (obywatele tego kraju od początku stanowili większość pracujących u nas cudzoziemców). W przypadku zezwoleń na pracę, w 2008 wydano 18 tys. zezwoleń na pracę, najwięcej dla obywateli Ukrainy, Chin i Wietnamu.

W 2016 r. zadeklarowano chęć zatrudnienia prawie 1,3 mln obywateli Ukrainy. Wydano też  prawie 140 tys. zezwoleń na pracę, z czego 116 tys. dla obywateli Ukrainy. W ciągu tych 10 lat przeprowadziłem ponad 200 szkoleń, udzieliłem wiele porad pracodawcom i samym pracownikom z innych państw.

Krajowe bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie więc pracodawcy muszą szukać pracowników poza granicami. Nie jest to proste, pracodawcy popełniają sporo błędów. Sytuacji nie ułatwiają też często zmieniające się przepisy. Niestety za błyskawicznie rosnącym zapotrzebowaniem na pracę cudzoziemców nie nadążają procedury, które trwają skandalicznie długo (szczególnie związane z zezwoleniami na pobyt).

Mam nadzieję, że książka mojego autorstwa, która wkrótce się ukaże będzie praktycznym poradnikiem pomocnym w przebrnięciu przez procedury zatrudniania obcokrajowca i wypełnianiu obowiązków podatkowych i ubezpieczeniowych związanych z jego pracą. Starałem się w tej publikacji połączyć pisaną prostym językiem wiedzą wynikającą z przepisów z praktyką zdobytą w ciągu tych dziesięciu lat zmagania się z regulacjami i codziennymi doświadczeniami pracodawców.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciołka 13 lok. 207

Warszawa, mazowieckie

Telefon: +48 513 14 11 11

E-mail: makowski@doradca-podatkowy.net.pl