Można zaryzykować twierdzenie, że wsparciem antykryzysowym, z którego skorzysta najwięcej drobnych przedsiębiorców jest zwolnienie z opłacania składek przez trzy miesiące (marzec – maj).
Tarcza antykryzysowa pozwala na zwolnienie z obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres od 1 marca do 31 maja 2020 r.
Z tego wsparcia skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy spełniają następujące warunki:
- prowadzili działalność przed 1 lutego 2020 r.
- zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 10 ubezpieczonych (wliczając również samego przedsiębiorcę),
- w przypadku przedsiębiorców opłacających składki wyłącznie z siebie warunkiem do ulgi jest nie przekroczenie limitu przychodu z działalności, uzyskanego w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek. Wynosi on 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. (15 681 zł).
- złożą, nie później niż do dnia 30 czerwca 2020 r., do ZUS wniosek o zwolnienie z opłacania składek”.
- złożą dokumenty rozliczeniowe za okres marzec-maj 2020 r. do 30 czerwca 2020 r. chyba, że zgodnie z przepisami są zwolnieni z ich składania.
Wniosek do ZUS
Wniosek o zwolnienie z opłacania składek zawiera:
- 1) dane płatnika składek (imię i nazwisko, nazwę skróconą, numer NIP i REGON, a jeżeli płatnikowi składek nie nadano tych numerów lub jednego z nich – numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu, adres do korespondencji;
- 2) oświadczenie płatnika składek potwierdzające uzyskanie, w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek przychodu z działalności nie wyższego niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r.;
- 3) inne informacje niezbędne do umorzenia składek;
- 4) podpis wnioskodawcy.
Wniosek o zwolnienie z opłacania składek może być złożony w formie dokumentu papierowego albo elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Za marzec, kwiecień i maj 2020 r. płatnik składek zobowiązany jest przesyłać deklaracje rozliczeniowe lub imienne raporty miesięczne na zasadach i w terminach określonych w przepisach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zgodnie z tymi przepisami zwolniony jest z obowiązku ich składania.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje płatnika składek o zwolnieniu z obowiązku opłacania należności z tytułu składek.
Odmowa zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek następuje w drodze decyzji (od której przysługuje prawo wniesienia wniosku do Prezesa Zakładu o ponowne rozpatrzenie sprawy, na zasadach dotyczących decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra).
Przedsiębiorca i jego pracownicy (zleceniobiorcy) zwolnieni z opłacania składek nadal zachowują prawo do świadczeń wynikających z ubezpieczeń.
Jak złożyć wniosek?
Aby otrzymać zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek należy złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek (wniosek RDZ)
Do wniosku elektronicznego należy załączyć informacje wymagane przez Komisję Europejską w związku z udzielaną pomocą publiczną (Komunikat 2020/C 91 I/01) – załącznik do wniosku RDZ.
Szczegóły oraz formularze wniosków dostępne są na stronie ZUS
2 Comments
Dzień dobry . Ten załącznik do wniosku przy wysyłce elektronicznej to utrapienie . Sam już nie wiem czy dobrze to wybrałem. A co w sytuacji jak dołączę nie ten właściwy ? Czy to będzie rak formalny do usunięcia ?
Jak mogę mieć pytanie w temacie : osoba nie prowadzi działalności gospodarczej ale ma wynajem jako prywatny i zatrudnia pracownika do obsługi tego najmu. Czy można w tej sytuacji złożyć wniosek o zwolnienie ze składki ZUS ? ? Nic na razie nie znalazłem. Pozdrawiam . 05537 !
Moim zdaniem osoba nie będąca przedsiębiorcą ale będąca płatnikiem składek ZUS ma prawo do zwolnienia bo zgodnie z przepisami mają do ulgi prawo płatnicy, którzy na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych.
Dodaj komentarz