11 maja obchodzimy w Polsce Dzień Doradcy Podatkowego.
Zawód doradcy podatkowego jest stosunkowo młodą profesją – pierwsze usługi doradztwa podatkowego pojawiły się po przemianach w 1989 r. Wprowadzenie obowiązku samoopodatkowania i samowymiaru podatku, który do tej pory ciążył na administracji podatkowej stworzyło zapotrzebowanie na profesjonalne usługi w tym zakresie. Ramy prawne zawód doradcy podatkowego przybrał w 1996 r wraz z uchwaleniem ustawy o doradztwie podatkowego. Pięć lat później – 11 maja 2001 r. – w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę, zgodnie z którą Minister Finansów został zobowiązany do zwołania I Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych. Tak rozpoczęła się historia samorządu zawodowego doradców podatkowych w Polsce i dlatego 11 maja doradcy podatkowi obchodzą swoje święto.
Obecnie w Polsce mamy ponad 9 tys. doradców lecz rozwijający się rynek usług doradztwa podatkowego sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów wzrasta. Doradca podatkowy jest zawodem zaufania publicznego a tytułu tego mogą używać jedynie osoby wpisane na listę doradców podatkowych.
Usługi doradztwa podatkowego obejmują m.in. udzielanie porad, opinii i wyjaśnień; prowadzenie ksiąg i innych ewidencji; sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych.
Doradca podatkowy może występować jako pełnomocnik w postępowaniu podatkowym i kontrolnym przed organami skarbowymi, a także w postępowaniu administracyjnym przed WSA i NSA.
Z okazji dzisiejszego święta Koleżankom, Kolegom (i sobie) życzę samych sukcesów w zmaganiu się z podatkami i zadowolonych klientów!
1 Comment
Dziękuję I wzajemnie wszystkiego dobrego .
Dodaj komentarz