Kto straci na likwidacji ulgi abolicyjnej?

Kto straci na likwidacji ulgi abolicyjnej?

W ostatnim wpisie informowałem o planowanej przez rząd likwidacji ulgi abolicyjnej, która spowoduje, że polscy rezydenci pracujący w krajach, w umowach z którymi przewidziana jest metoda proporcjonalnego odliczenia będą musieli płacić podatki również w Polsce. Pod wpisem pojawiają się pytania o konkretne państwa i czy planowane zmiany będą dotyczyły tam pracujących.

W związku z tym przygotowałem wykaz umów do których ma zastosowanie (lub wkrótce będzie miała zastosowanie) metoda proporcjonalnego odliczenia:

Państwo Uwagi
Arabia Saudyjska  
Armenia  
Australia  
Austria od 01.01.2019
Belgia od 01.01.2021
Chile  
Dania od 01.01.2021
Egipt  
Finlandia od 01.01.2020
Gruzja  
Holandia  
Indie  
Iran  
Irlandia od 01.01.2020
Izrael od 01.01.2020
Japonia od 01.01.2020
Kanada od 01.01.2021
Katar  
Kazachstan  
Kirgistan  
Korea Południowa  
Litwa od 01.01.2020
Macedonia  
Malezja  
Mołdawia  
Norwegia od 01.01.2021
Nowa Zelandia od 01.01.2020
Rosja  
Słowacja od 01.01.2020
Słoweniaod 01.01.2019
Syria  
Tadżykistan  
USA  
Uzbekistan  
Wielka Brytania od 01.01.2020

Ponadto należy pamiętać, że metodę proporcjonalnego odliczenia stosujemy do dochodów z państw, z którymi Polska nie ma zawartej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, np. Argentyny, Bahamów, Brazylii, Ekwadoru, Haiti, Kuby, Liechtensteinu, Monako, Nigerii, Panamy, San Marino, Seszeli, Wenezueli.

11 Comments

  • by Magda Posted Wrzesień 14, 2020 4:06 pm

    Czyli jeśli ktoś pracuje w Wielkiej Brytanii , musi zacząć się rozliczać także w Polsce? Czy są na to jakieś ograniczenia ?

    • by Mariusz Makowski Posted Wrzesień 14, 2020 4:37 pm

      Pracujący w Wielkiej Brytanii będzie musiał złożyć zeznanie za rok 2020 w Polsce. Dzięki uldze abolicyjnej nie zapłaci podatku. Ale już od 2021 r. ulga abolicyjna ma zostać zlikwidowana.

  • by Martyna Posted Wrzesień 15, 2020 5:35 am

    Panie Mariuszu, a czy sytuacja ta nie występuje także w Holandii?

    • by Mariusz Makowski Posted Wrzesień 15, 2020 1:34 pm

      Dotyczy – Holandię wymieniłem na liście w tekście

  • by Jakub Posted Wrzesień 18, 2020 7:42 am

    Panie Mariuszu, to osoby pracujące za granicę w Niemczech, również stracą ulgę aboligacyjna ?
    Czy kierowców zawodowych na międzynarodowce również, będzie dotyczyło zniesienie ulgi aboligacyjnej?

    Pozdrawiam.

    • by Mariusz Makowski Posted Wrzesień 20, 2020 8:20 pm

      Osoby pracujące w Niemczech nie korzystają z ulgi abolicyjnej bo ona dotyczy podatników, którzy stosują metodę proporcjonalnego odliczenia. Metoda wyłączenia z progresją (korzystniejsza dla podatników), która obowiązuje w umowie z Niemcami zwalnia od podatku w Polsce dochód zagraniczny – czyli zwolnienie jest zagwarantowane umową o unikaniu podwójnego opodatkowania i w związku z tym nie potrzebują oni ulgi abolicyjnej. Dobrą wiadomością jest też to, że Niemcy nie przyjęły Konwencji MLI, która m. in. zmienia w niektórych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania metodę wyłączenia z progresją na metodę proporcjonalnego odliczenia.

  • by cezaru Posted Wrzesień 23, 2020 11:30 am

    Witam, jak sie ma sprawa gdy mieszkam w UK,ale zona z dwojka moich dzieci mieszka i pracuje w Polsce,z zona jestem w separacji od dwoch miesiecy, place alimenty i kilka razy odwiedzam Polske. Czy w takiej sytucji Urzad Skarby traktuje mnie jako polskiego rezydenta czy nierezydenta? Czy rozwod cos zmienia ws podatkow, czy jest to pewniejsza ochrona przed zakusami polskiego Urzedu Skarbowego podczas gdy mieszkam i pracuje w UK.?

    • by Mariusz Makowski Posted Wrzesień 25, 2020 8:07 am

      Kwestia ustalenia gdzie znajduje się rezydencja podatkowa jest zawsze sprawą indywidualną, bierze się tutaj pod uwagę całokształt powiązań osobistych i majątkowych. Generalnie chodzi o rozstrzygnięcie czy ma Pan silniejsze powiązania z Welką Brytanią czy z Polską. Fakt separacji może być przesłanką przemawiającą za utratą polskiej rezydencji.

      • by cezaru Posted Wrzesień 25, 2020 12:02 pm

        Przeslanka? Jesli chcialbym byc pewnym na 100% – to rozwod bylby wskazany?
        Przy moich zarobkach w UK kwota doplaty w PL wynioslaby ok 6 tys funtow rocznie, dlatego bede potrzebowac czegosc pewniejzego

        • by Mariusz Makowski Posted Wrzesień 25, 2020 12:08 pm

          Zapraszam więc do kontaktu w sprawie konsultacji