Likwidacja ulgi abolicyjnej?

Likwidacja ulgi abolicyjnej?

Ministerstwo Finansów zapowiedziała, że obowiązująca od 2008 r. ulga abolicyjna zostanie od nowego roku zlikwidowana. Oznacza to, że wielu polskich rezydentów uzyskujących dochody zagraniczne (m. in. pracownicy delegowani) będą musieli zapłacić podatki również w Polsce.

Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się czy i w jaki sposób likwidacja
ulgi abolicyjnej będzie Was dotyczyła zapraszam na webinarium
12 listopada
Szczegóły tutaj

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się kilka dni temu informacja o projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. W opisie projektu lakonicznie wspomniano: „jednocześnie ustawa likwiduje ulgę, o której mowa w art. 27g ustawy PIT (tzw. ulgę abolicyjną)”.

Ulga abolicyjna ma na celu wyrównywanie obciążeń podatkowych wynikających z dwóch metod unikania podwójnego opodatkowania: wyłączenia z progresją i proporcjonalnego odliczenia. Ulga dotyczy podatników, którzy uzyskiwali dochody z tych krajów, z którymi umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje stosowanie metody proporcjonalnego odliczenia. Metoda ta jest bardziej niekorzystna od metody wyłączenia z progresją, stąd ulga umożliwia podatnikom uzyskującym dochody w tych krajach wyrównanie obciążeń podatkowych w stosunku do podatników stosujących metodę wyłączenia z progresją. Dzięki uldze  podatnicy, którzy ze względu, na kraj w którym uzyskiwali dochody muszą stosować metodę proporcjonalnego odliczenia mogą od podatku odliczyć kwotę, która stanowi różnicę pomiędzy podatkiem wyliczonym przy zastosowaniu jednej i drugiej metody unikania podwójnego opodatkowania.

Dlaczego likwidacja?

Jednym z powodów likwidacji ulgi jest Konwencja MLI, która zmienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Państwa przyjmujące Konwencję MLI doszły do wniosku, że metoda wyłączenia z progresją, która polega na zwolnieniu z opodatkowania danego typu dochodu w państwie rezydencji, w sytuacji gdy dochód ten jednocześnie korzysta w drugim państwie ze zwolnienia z opodatkowania wynikającego z prawa krajowego tego państwa, może powodować podwójne nieopodatkowanie dochodów, które nie jest zjawiskiem pożądanym, a czasami może wręcz przybierać postać nadużyć. Takim sytuacjom zapobiega metoda proporcjonalnego zaliczenia, zgodnie z którą dochód, który może być opodatkowany w drugim państwie, powinien zostać opodatkowany również w państwie rezydencji, przy czym podatek zapłacony za granicą podlega proporcjonalnemu odliczeniu od podatku należnemu w państwie rezydencji.

W związku z powyższym w MLI proponuje się automatyczne wprowadzenie metody zaliczenia proporcjonalnego w umowach podatkowych, które przewidują stosowanie jako metody unikania podwójnego opodatkowania metody wyłączenia.

Oznacza to, że w umowach zawartych przez Polskę, w których stosowana metoda wyłączenia z progresją zostanie zastosowana metoda proporcjonalnego odliczenia. Zmiana obejmie w związku z tym 19 umów zawartych z państwami:

Austria;

Belgia;

Chiny;

Finlandia;

Grecja;

Hiszpania;

Irlandia;

Izrael;

Japonia;

Litwa;

Meksyk;

Norwegia;

Nowa Zelandia;

Portugalia;

Rumunia;

Słowacja;

Słowenia;

Wielka Brytania;

Włochy.

W konsekwencji we wskazanych powyżej umowach dojdzie (w większości przypadków od 2021 r) do zmiany stosowanej przez Polskę metody unikania opodatkowania na metodę proporcjonalnego odliczenia.

Skoro więc w większości umów zostanie zlikwidowana metoda wyłączenia z progresją to tym samym niejako „znika” konieczność wyrównywania obciążeń związanych z różnicami między tymi umowami.

Gdy w 2017 r. pisałem w artykule o Konwencji MLI wspomniałem, że może dojść do likwidacji ulgi abolicyjnej.

Co ciekawe, Ministerstwo Finansów opisując konsekwencje Konwencji MLI uspokajało podatników, że zastąpienie metody wyłączenia z progresją metodę proporcjonalnego odliczenia nie spowoduje płacenia przez osoby wyższych podatków: „W Polsce do osób fizycznych będzie miała zastosowanie tzw. „ulga abolicyjna”. Oznacza to w uproszczeniu, że dochody osiągane z pracy za granicą przez Polaków nie są opodatkowane w Polsce.”

Co to oznacza?

Jeżeli ulga abolicyjna rzeczywiście zostanie zlikwidowana to będzie oznaczało, że polscy rezydenci uzyskujący dochody w państwach, z którymi w umowie zastosowano metodę proporcjonalnego odliczenia, będą nierzadko zmuszeniu do płacenia podatku również w Polsce. Metoda proporcjonalnego odliczenia oznacza, że dochód zagraniczny podlega również opodatkowaniu w państwie zamieszkania (czyli w Polsce) a podwójnego opodatkowania unika się poprzez pomniejszenie polskiego podatku o podatek, który został zapłacony za granicą. W efekcie w Polsce do zapłaty pozostanie kwota będąca różnicą pomiędzy podatkiem polskim a zagranicznym. W wielu przypadkach ta różnica może być znaczna, co może wynikać choćby z faktu, że w większości państw kwota wolna od podatku jest znacznie wyższa niż w Polsce.

Zmiana rezydencji?

Likwidacja ulgi abolicyjnej dotknie osoby które mają miejsce zamieszkania w Polsce (rezydentów), które uzyskują dochody w innych państwach. Oznacza to, że jeśli osoba nie ma miejsca zamieszkania w Polsce i nie uzyskuje w Polsce dochodów to w ogóle nie ma obowiązków podatkowych w naszym kraju.

W rozumieniu przepisów podatkowych „miejsce zamieszkania” to przede wszystkim „centrum interesów życiowych” czyli państwo, w którym koncentruje się życie podatnika (miejsce zamieszkania małżonka, dzieci).

Likwidacja ulgi abolicyjnej może więc spowodować, że wiele osób zarabiających za granicą dokona zmiany rezydencji i wyprowadzi się z Polski. Oczywiście organy podatkowe będą mogły badać czy zmiana miejsca zamieszkania nie jest czasem fikcyjna.

Wejście w życie

Projekt przewiduje wejście w życie już od 2021 r. Warto też pamiętać, że zmiana przepisów jest dopiero zapowiedzianym projektem, który jeszcze nawet nie został opublikowany. Może się więc okazać, że zmiana ta nie zostanie przyjęta przez parlament, bądź wejście jej w życie zostanie odroczone. Warto jednak mieć na uwadze, że mimo wszystko wejście tego rozwiązania w życie od 2021 r. jest prawdopodobne.

384 Comments

  • by Jarek Posted wrzesień 10, 2020 6:58 pm

    Czy pracujących w Holandii tez to dotyczy?

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 11, 2020 6:44 am

      Tak. W umowie z Holandią obowiązuje metoda odliczenia z progresją.

      • by Maciek Posted wrzesień 28, 2020 10:09 am

        Czy mieszkając od ponad 1.5 roku w Holandii i wymajmujac równocześnie w Polsce mieszkanie własnościowe ( podatek odprowadzany ryczałtem) jestem polskim czy holenderskim rezydentem ? Nie posiadam żony ani dzieci. W Polsce przebywam sporadycznie odwiedzając rodziców.

        Z góry dziękuję za odpowiedź.

        • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 29, 2020 8:39 am

          Z opisu wynika, że jest Pan rezydentem w Holandii.

          • by Paweł Posted październik 12, 2020 5:07 pm

            Mieszkam w Holandii od 8 lat z żoną i córką. Rodzice przepisali na mnie mieszkanie w Polsce, a teściowie na żonę czy w takim wypadku też musimy płacić ten podatek.
            Z góry dziękuję

          • by Mariusz Makowski Posted październik 13, 2020 1:12 pm

            Nie. Ewentualne podatki w Polsce mogą się wiązać jedynie z dochodami w Polsce, np. z tytułu tych nieruchomości.

          • by Peter Posted październik 18, 2020 2:48 pm

            Szwajcaria tez?

          • by Mariusz Makowski Posted październik 20, 2020 8:54 am

            W Szwajcarii bez zmian

          • by Marcin Posted październik 18, 2020 6:18 pm

            A jak wygląda to w sprawie Niemiec mam umowę z pośrednikiem ale umowa Niemiecka i składki też dziękuję.

          • by Mariusz Makowski Posted październik 20, 2020 8:54 am

            Na zachodzie bez zmian.

          • by Alicja Posted grudzień 4, 2020 7:51 pm

            A co jeśli w Polsce jest rodzina żona z dzieckiem czy wtedy ten podatek jest podzielony na nas 3. Głównie chodzi mi o to czy np zarabiając 10 tys euro jest to dzielone na 3 osoby wtedy da się obejść te płacenie podatku w posce?

          • by OK Posted luty 3, 2021 1:36 am

            Czy pracujący w Austri cały rok większość czasu przebywa w danym kraju, Samotny Kawaler
            Ale zameldowany na stałe w Polsce będzie musiał zapłacić podwójny podatek ?

          • by Mariusz Makowski Posted luty 3, 2021 4:05 pm

            To zależy od tego, w którym Państwie ta osoba ma stałe miejsce zamieszkania (nie świadczy o tym meldunek a rzeczywiste powiazania osobiste i majatkowe). Jeśli jest to Austria to wówczas podatki będą płacone tylko w Austrii

          • by Kamil Posted marzec 5, 2021 11:28 pm

            Czy mieszkając w USA a mając żonę i dzieci jest jakiś sposób aby unikając ulgi abolicyjnej?

          • by Bogumiła Bolimowska Posted kwiecień 29, 2021 1:38 pm

            Jestem singielka bez dzieci czy certyfikat rezydencji innego kraju wystarczy aby urzad skarbowy w Pl nie podwazyl dlugosci pobytu w innym kraju,w Polsce posiadam tylko nieruchomosc do wlasnej dyspozycji?

        • by Daniel Rusin Posted październik 8, 2020 4:27 am

          Witam serdecznie. Pracuje w Austrii na pełny etat. Tzn pracuje kazdy tydzień od poniedziałku do piątku. Jak ma się do mnie likwidacja tej ulgi? Bede musiał się rozliczać w Polsce?

          • by Mariusz Makowski Posted październik 8, 2020 10:23 pm

            Likwidacja ulgi abolicyjnej nie oznacza automatycznie konieczności płacenia podatku w Polsce. Podatek wystąpi jeśli polski podatek okazuje się wyższy od tego zapłaconego za granicą.

        • by Marcin Posted grudzień 2, 2020 8:19 pm

          Jeśli mam podwójne (Polskie i Irlandzkie) obywatelstwo i zrzeknę się polskiego, ale dzieci i żona mieszka w Polsce to będę zmuszony zapłacić ten podatek

      • by bogwar Posted październik 31, 2020 6:15 pm

        Panie Mariuszu Makowski nie ma metody odliczenia z progresja. Sa metody wylaczenia z progresja i odliczenia proporcjonalnego jak sam Pan napisal w artykule.

        • by Mariusz Makowski Posted Listopad 3, 2020 8:42 am

          Racja, mój błąd 🙂

        • by Dorota Białecka Posted Listopad 23, 2020 10:07 am

          Dzień dobry, co w sytuacji gdy mąż pracuje i mieszka na stałe za granicą (Wielka Brytania), w Polsce nie jest zameldowany a ja z dzieckiem mieszkam i pracuję w Polsce. Czy męża dotyczy podwójne opodatkowanie.

          • by Mariusz Makowski Posted Listopad 23, 2020 10:24 am

            Prawdopodobnie tak.

      • by Malgorzata Posted styczeń 9, 2021 8:37 pm

        Co jeśli mieszkam z córka w Wielkiej Brytani od 6 lat i tu pracuje ma stałe a córka studiuje w Wielkoej Brytani ale mam mieszkanie własnościowe w Polsce i je opłacam . Na tym mieszkaniu mieszka moja starsza córka dorosła i pracuje w Kraju . Czy ja będę musiała płacić podatek z dochodu z zagranicy ?

    • by Kamila Posted grudzień 3, 2020 8:42 am

      Dzień dobry, mieszkam i pracuję w Wielkiej Brytanii. Jestem zameldowana w Polsce w domu rodziców. Czy podwójne opodatkowanie mnie dotyczy? Nie mam żadnego dochodu w Polsce, jesten w niej tylko czasem na urlopie.

      • by Beata Posted grudzień 30, 2020 2:52 pm

        Witam. Mam podobna sytuacje. Mieszkam i pracuje od 11 lat w UK a w Polsce jestem zameldowana u rodziców i przyjeżdżam na pare tygodni ale nie dłużej niż 183 dni.
        Z gory dziękuję za odpowiedz.

  • by Adrian Posted wrzesień 11, 2020 4:05 pm

    Witam, a jak się ma sprawa Niemiec? Pytam ponieważ mam całkiem odmienne informacje z różnych źródeł i w dalszym ciągu nie wiem co jest prawda.

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 11, 2020 4:19 pm

      W umowie z Niemcami obowiązuje metoda wyłączenia z progresją, zgodnie z którą dochody uzyskane w Niemczech przez polskiego rezydenta są w Polsce wolne od podatku, mają jednak wpływ na stawkę podatku od dochodów polskich. Niemcy nie przyjęły Konwencji MLI więc w przypadku Niemiec likwidacja ulgi abolicyjnej niczego nie zmienia.

      • by Adrian Posted wrzesień 11, 2020 4:33 pm

        Dziękuje bardzo za pomoc!

      • by Szczęśniak Posted sierpień 28, 2021 7:29 pm

        Witam
        Jak wygląda sprawa w takiej sytuacji : od marca do września prowadziłem działalność z forma opodatkowania ryczalt ewidencjonowany 5,5% , Od października zamknąłem działalność i zostałem zatrudniony w Norwegii, jak wygląda sprawa zniesienia ulgi ? Mam 24 lata , więc czy będę zwolniony z podatku ?

        • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 6, 2021 8:06 am

          Zacząć należy od ustalenia gdzie znajduje się miejsce zamieszkania. Jeśli w Polsce to dochód norweski podlega opodatkowaniu również w Polsce – od polskiego podatku można odliczyć podatek zapłacony w Norwegii. Dodatkowo, do norweskich dochodów z pracy najemnej będzie miała też zastosowanie ulga dla młodych.

  • by Marek Posted wrzesień 12, 2020 7:43 pm

    Witam a jak wygląda sprawa z Cyprem?

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 14, 2020 9:25 am

      W umowie z Cyprem mamy metodę wyłączenia z progresją i Konwencja MLI nie zmieniła tej metody – więc dla Polaków pracujących na Cyprze nic się nie zmieni – dochód z Cypru pozostanie wolny od podatku w Polsce.

      • by Ja Posted wrzesień 27, 2020 6:05 pm

        Witam.Co ze Szwajcarią?

        • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 27, 2020 6:23 pm

          W umowie ze Szwajcarią obowiązuje metoda wyłączenia z progresją i to się nie zmieni więc likwidacja ulgi abolicyjnej nie dotyczy osób pracujących w Szwajcarii.

      • by Dominik Posted Listopad 4, 2020 6:23 pm

        Umowa Cypr, pyslip Cypr. Praca na statku, miesjce pracy Meksyk. Czy w takim przypadku należy szukać miejsca zarządu statku czy raczej skupić się na pracodawcy z Cypru i traktować rozliczenie jako z Cypru? Miejsce zamieszkania Polska.

        • by Mariusz Makowski Posted Listopad 5, 2020 8:35 am

          W przypadku marynarzy należy ustalić, w którym państwie ma siedzibę armator. Jednak marynarze nie stracą ulgi abolicyjnej

      • by Iwona Posted grudzień 1, 2020 7:49 pm

        Witam..pracujemy z mężem w belgi tu jesteśmy zameldowani jak również tu się rozliczamy i tu płacimy podatki natomiast w Polsce tylko mamy meldunek…jak u nas będzie wyglądać sytuacja z rozliczeniem …trzeba w pl

    • by Kasia Posted Listopad 16, 2020 6:33 pm

      Mieszkam od 13lat w Holandii, pracuje tu, mam 2 dzieci tu i męża holendra. Jestem zameldowana tutaj i w Polsce.W Polsce mam dom. Będę musiała się też w Polsce rozliczać?

      • by Mariusz Makowski Posted Listopad 16, 2020 7:28 pm

        Nie

        • by Kasia Posted Listopad 17, 2020 9:17 am

          Jeszcze jedno pytanie. Czy muszę w gminie czy w jakimś innym urzędzie złożyć jakieś papiery potwierdzające iż na stałe jestem w Holandii i nie przebywam w Polsce? Jeśli tak, to proszę o informacje jak mam postąpić w tej sprawie i czy muszę to jeszcze w tym roku załatwić? Z góry dziękuję za odpowiedź

  • by Viking Posted wrzesień 12, 2020 8:55 pm

    Czy moglibyśmy prosić o odpowiedz, czy projekt ten bedzie dotyczyły ludzi pracujących w Islandii? Z góry dziękujemy!

  • by Viking Posted wrzesień 12, 2020 9:04 pm

    Dzien dobry, czy ta zmiana dotknie tez osoby pracujące w Islandii? Dzuekujemy i pozdrawiamy.

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 14, 2020 9:26 am

      W umowie z Islandią nie zmieni się metoda unikania podwójnego opodatkowania – pozostanie metoda wyłączenia z progresją.

      • by Viking Posted wrzesień 23, 2020 7:56 pm

        Dziekuje za odpowiedz. Czyli jeśli to prawo wejdzie, nie będzie nas ono obowiązywać (nie będziemy płacić podatku w Polsce)? Nie mamy żadnego przychodu w Polsce.

        • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 25, 2020 8:13 am

          Tak, w Państwa przypadku nic się nie zmieni: dochód z Islandii jest w Polsce wolny od podatku. Jeżeli więc nie mają Państwo dochodów w Polsce to nie muszą składać zeznania w Polsce.

  • by MACIEJ Posted wrzesień 14, 2020 11:05 pm

    Witam,
    czy pracujac w Irlandi po zlikwidowaniu ulgi abolicyjnej będę zmuszony zapłacic ten podatek
    zaznaczam ze posiadam rodzine w Polsce

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 15, 2020 1:36 pm

      Fakt, że rodzina mieszka w Polsce oznacz że ma Pan prawdopodobnie miejsce zamieszkania w Polsce co oznacza, że po likwidacji ulgi abolicyjnej będzie Pan płacił podatek także w Polsce

  • by Basia Posted wrzesień 16, 2020 12:51 pm

    Witam, w Belgii mieszkam już około 5 lat, w Polsce mamy z mężem dom, póki co tam mieszka tylko babcia ale tam nie pracuje , czy tez będę musiała płacić podatek w Polsce

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 16, 2020 5:27 pm

      Nie, prawdopodobne nie ma Pani miejsca zamieszkania w Polsce więc nie ma i nie będzie Pani miała obowiązków podatkowych w Polsce.

      • by emigrant Posted październik 23, 2020 6:02 am

        Witam pracujemy i mieszkamyi żyjemy z żona w uk 15 lat posiadamy w Polsce dom w trakcie budowy stan surowy , ja jak i żona mamy zameldowanie w Polsce u rodziców i bywamy raz w roku w Polsce czy dotyczy to tez nas ?

        • by Mariusz Makowski Posted październik 27, 2020 10:32 am

          Dopóki mają Państwo miejsce zamieszkania w UK to brytyjskie dochody w ogóle nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.

  • by Patryk Jasionowski Posted wrzesień 16, 2020 3:08 pm

    Witam, Mam pytanie, jeśli zmiana wchodzi w życie od 2021, czy podatek będzie dotyczył również dochodów z tego roku ?

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 16, 2020 5:30 pm

      Nie, likwidacja ulgi abolicyjnej (a przypomnę, że nie mamy jeszcze nawet projektu ustawy) może dotyczyć dochodów uzyskiwanych od 1 stycznia 2021 r.

  • by Sławek Posted wrzesień 16, 2020 3:48 pm

    Witam,wraz z żoną i dziećmi mieszkamy w Niderlandach posiadamy nieruchomość w Polsce która jest wynajeta (ryczałt 8.5% pit 28)Zarówno ja jak i żona oraz dzieci posiadamy zameldowanie w Polsce.Co w przypadku gdy wszyscy wymeldujemy się z Polski a nieruchomość jest naszą własnością ?

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 16, 2020 5:32 pm

      Przedstawione okoliczności świadczą o tym, że mają Państwo miejsce zamieszkania w Holandii. W związku z tym obowiązki podatkowe w Polsce dotyczą tylko i wyłącznie dochodów uzyskiwanych w Polsce (czyli wynajmu). Likwidacja ulgi abolicyjnej w Państwa przypadku niczego nie zmieni. Nie ma też znaczenia fakt zameldowania w Polsce.

      • by ela Posted Listopad 2, 2020 6:46 pm

        mój syn od 1,5 roku jest w holandii ale w polsce kupilismy mieszkanie i tu ma meldunek to też musi płacić podwójnie?

  • by Lukas Posted wrzesień 17, 2020 9:56 am

    Witam , od 3 lat mieszkam w Holandii , jestem tu zameldowany i pracuję cały czas . Nie mam żadnych dochodów w Polsce , mam natomiast zameldowanie w Polsce
    W Polsce mieszka moja matka oraz rodzeństwo.
    Czy nowe przepisy również mnie będą dotyczyły ?
    Pozdrawiam

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 17, 2020 4:35 pm

      Nie. Likwidacja ulgi abolicyjnej może dotyczyć tylko osób, które mają miejsce zamieszkania w Polsce. W rozumieniu przepisów podatkowych miejsce zamieszkania znajduje się w tym państwie, w którym koncentruje się życie podatnika (miejsce zamieszkania najbliższej rodziny, źródło dochodów, spędzanie czasu).

      • by Michal Posted wrzesień 20, 2020 9:05 am

        Dzien dobry. Jestem marynarzem, aktualnie pracuje na kontrakcie Cypryjskim, więc wnioskuje z artykułu że nic się nie zmienia w moim przypadku i nie będę musiał płacić podatku zwiazanego ze zniesieniem ulgi abolicyjnej?
        A co jeśli zmienię pracodawcę i mój kontrakt będzie podlegał pod jeden z krajów gdzie zostanie zmieniona ulga abolicyjna. Czy żeby uniknąć podatku mógłbym np. wyprowadzić się do innego kraju np. Czech gdzie mam blisko i nie jest to dla mnie problem jako dla kawalera bez dzieci?

        • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 20, 2020 8:28 pm

          Umowa z Cyprem nie zostanie zmieniona. Natomiast w przypadku pracy marynarzy ważnym jest ustalenie, które państwo jest uważane za miejsce ich pracy – decyduje o tym siedziba armatora statku. Zmiana rezydencji (czyli miejsca zamieszkania) spowoduje, że nie będzie Pan podlegał opodatkowaniu w Polsce.

        • by Stanisława Paszak Posted październik 25, 2020 10:21 pm

          Dzień dobry,
          Mieszkam w Polsce jestem na emeryturze. Od czasu do czasu wyjeżdżam do pracy w Niemczech gdzie też jestem zameldowana i mam tzw. kleingewerbe. Czy będzie mnie obejmowała ulga abolicyjna?

          • by Mariusz Makowski Posted październik 27, 2020 10:22 am

            Dzień dobry. Ulga abolicyjna nie dotyczy dochodów niemieckich. W Pani przypadku dochód niemiecki prawdopodobnie w całości podlega opodatkowaniu tylko w Polsce.

        • by Wojciech Gęgotek Posted Listopad 3, 2020 12:54 pm

          Nowelizacja (przyjęta 28 października 2020) wprowadza wyjątek od ograniczenia odliczenia z tytułu ulgi abolicyjnej, tj. limitu nie będzie w przypadku dochodów osiąganych poza terytorium Polski ze źródeł, o których mowa w art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 8 lit. a i pkt 9 ustawy o PIT, z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw.

          • by Mariusz Makowski Posted Listopad 3, 2020 1:31 pm

            Racja, w pierwotnej wersji projektu tego wyłączenia nie było. Oznacza to, że ulga abolicyjna pozostanie na dotychczasowych zasadach dla marynarzy.

      • by Patryk Posted wrzesień 21, 2020 7:56 pm

        Czy do ominięcie podatku podwójnego opodatkowania będzie wystarczył np meldunek w Niemczech przeniesienie nr konta jeżeli.ktos jest marynarzem to I tak 8 miesięcy z roku nie ma to w kraju

        • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 21, 2020 9:52 pm

          Likwidacja ulgi abolicyjnej nie spowoduje podwójnego opodatkowania. Spowoduje jedynie, że w wielu umowach będzie stosowana metoda proporcjonalnego odliczenia, która często oznacza konieczność dopłaty podatku w Polsce. Natomiast meldunek jest kwestią administracyjną, która nie powinna być brana pod uwagę przy ocenie, w którym państwie znajduje się miejsce zamieszkania

          • by Piotr Posted październik 20, 2020 8:18 am

            To, co nasz rząd robi, doprowadzi do następującego. Część Polaków pokaże faka i już w Polsce nie zainwestuje złotówki, część Polaków wróci do Polski, bo praca na tak złodziejskich warunkach się nie opłaci. Rząd nie będzie mieć z tego nic, jedynie trochę więcej ludzi na rynku pracy.

          • by Mariusz Makowski Posted październik 20, 2020 9:08 am

            Część Polaków dokona też zmiany rezydencji

          • by Piotr Posted październik 20, 2020 8:20 am

            I jeszcze jedna kwestia… Podatek ma być płacony w złotówkach. Załóżmy hipotetycznie, że ktoś trzyma pieniądze w euro. Mija rok i wychodzi mu, że musi zapłacić 30 tysięcy złotych. Załóżmy, że wydarzyło się coś niesamowitego i euro spadło do 50 groszy. Teoretycznie jest to możliwe i w takim wypadku spłacenie haraczu będzie niemożliwe. Podatek jest liczony z sumy twoich zarobków w przeliczeniu na złotówki z kwoty dzień po wypłacie w euro :). Z jakiej racji należy płacić podatek w złotówce, skoro się zarabia w euro? Jakim prawem ktoś zmusza do przewalutowania? To jest hazard.

        • by Pawel Posted październik 8, 2020 12:42 am

          Witam
          Mnie pewnie to akurat bedzie dotyczylo…mieszkam w Anglii i pracuje natomiast w Polsce mam mieszkanie w ktorym mieszka moja zona i syn…

          • by Mariusz Makowski Posted październik 8, 2020 10:23 pm

            Tak. Może Pan odczuć negatywne skutki likwidacji ulgi abolicyjnej i zmiany umowy z UK.

          • by Piotr Posted październik 20, 2020 8:17 am

            Hmm już pomijając fakt, że zniesienie ulgi to kara dla zaradnych i pracowitych, to wdrażanie tego na szybko przed końcem roku jest już bandyctwem. Każda z osób, która zdecydowała się na pracę za granicą, miała jasno ustalone reguły gry, a tu nagle przed końcem roku wszystko się wywraca. Głosowanie będzie pod koniec października. A nowe zasady mają wejść w życie od nowego roku.

          • by Mariusz Makowski Posted październik 20, 2020 8:58 am

            Niestety, tak często wygląda proces wprowadzania zmian podatkowych w Polsce.

          • by Piotr Posted październik 20, 2020 8:17 am

            Nie wiadomo czy to wejdzie w życie, czy nie. Co z ludźmi co mają okres wypowiedzenia 3 miesiące? Nie są w stanie zmienić pracy przed końcem roku! Będą zmuszeni oddać masę pieniędzy złodziejom! Co z ludźmi co mają wynajęte mieszkanie na rok? Nie można sobie ot, tak zrezygnować. TO JEST BANDYCTWO. Powinno być jakieś VACATIO LEGIS (rok minimum kur**).

          • by Mariusz Makowski Posted październik 20, 2020 8:59 am

            Ustawa jeszcze nie została przyjęta przez parlament, ale niestety nie widać woli wprowadzenia vacatio legis

          • by Piotr Posted październik 20, 2020 8:17 am

            Inna sprawa jest taka, że takie osoby muszą płacić nieporównywalne kwoty na wynajem mieszkań, na metro, komunikację miejską, droższe jedzenie, droższe usługi itd. W takim wypadku ktoś, kto żyje i pracuje za granicą i utrzymuje rodzinę w Polsce, będzie za granicą na gorszej pozycji od innych mieszkańców, będzie biedakiem. To jest bandyctwo…

          • by Mariusz Makowski Posted październik 20, 2020 9:00 am

            Pewną rekompensatą wyższych kosztów utrzymania jest możliwość odliczenia od dochodu 30% diety za każdy dzień pobytu za granicą.

          • by Piotr Posted październik 20, 2020 8:19 am

            A wystarczyło pomyśleć i ustalić jakiś stały niski podatek kilku tysięcy max, to ludzie chętniej by zapłacili i nie rezygnowali z pracy za granicą. Choć to nadal jest złodziejstwem. Bo każą nam płacić podatek, ale już pomocy lekarskiej w Polsce nie dostaniemy, ubezpieczać się musimy za granicą. Mówią nam o obowiązkach wobec ojczyzny, a praw za dużo też nie mamy. Prawa do emerytury w Polsce nie mamy. Dno…

          • by Piotr Posted październik 20, 2020 8:19 am

            Niestety nic się nie da zrobić, bo osoby takie często są zapracowane, za granicą i się nie zjednoczą jak rolnicy lub branża fitness. Jedynym rozwiązaniem mogłoby być protest w formie nie zapłacenia tego haniebnego podatku. Można by w ten sposób pokazać, że wcale „nie wzrosła świadomość”, o której napisano w projekcie ustawy.

          • by Ela Posted październik 28, 2020 7:40 pm

            Dzień dobry, jeżeli pracuje na statku w Danii ( właściciel Dun) lecz pod banderą Mołdawii i mam mieszkanie własnościowe, w którym zamieszkuje mniej niż 183 dni w roku to również muszę rozliczać się z podatku Polsce?

          • by Mariusz Makowski Posted październik 29, 2020 10:42 am

            Tak, będzie Pani składała zeznanie w Polsce i może wystąpić jakiś podatek do zapłaty

          • by Jacek Posted październik 29, 2020 8:12 pm

            Od 10 lat żyję, mieszkam i pracuję w Wielkiej Brytanii. Nie jestem zameldowany w Polsce, nie mam tam też mieszkania. Mój dom, choć wynajęty, jest w UK. W Polsce mam dorosłe dzieci, które mają własne mieszkania. Będę zwolniony z płacenia polskiego podatku czy nie?

          • by Mariusz Makowski Posted październik 31, 2020 3:56 pm

            Nie będzie Pan miał obowiązków podatkowych w Polsce

        • by Piotr Posted październik 20, 2020 8:20 am

          Kończąc: Osoby pracujące za granicą płacą za mieszkanie w Polsce i zagranicą, płacą rachunki w Polsce i za granicą, płacą za komunikację miejską w Polsce i zagranicą, płacą na swoje rodziny w Polsce, mają rozłąkę, nie mogę zbytnio korzystać z opieki zdrowotnej w Polsce (ok jest ekuz, ale wiadomo, o co chodzi), nie mają zbytnio praw do emerytury, a podatek WYWŁASZCZAJĄCY (a to moim zdaniem jest nielegalne) muszą i tak płacić TEŻ w Polsce.

  • by Slawek Posted wrzesień 17, 2020 1:54 pm

    Dziękuję za odpowiedź pozdrawiam Slawek

  • by Damian Posted wrzesień 17, 2020 3:52 pm

    Witam! Czy mieszkając 11 miesięcy w Luksemburgu wracając tylko na święta do żony i dziecka też „łapałbym się na podwójny podatek jeżeli takie prawo podatkowe byłoby w Luksemburgu? Według definicji nie jestem rezydentem Polski skoro nie mieszkam w niej dłużej niż 6 miesięcy? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 17, 2020 4:39 pm

      Mieszka Pan w Polsce. Fakt, że w Polsce mieszka najbliższa rodzina (żona, dziecko) oznacza, że Pan również ma miejsce zamieszkania w Polsce, bo tutaj znajduje się Pana „ośrodek interesów życiowych”. Na szczęście, umowa z Luksemburgiem przewiduje metodę wyłączenia z progresją i Konwencja MLI nie zmienia tej metody. Pana dochody będą więc w dalszym ciągu wolne od podatku w Polsce.

  • by Wojtek Posted wrzesień 17, 2020 6:07 pm

    Witam Pana, mam pytanie odnośnie tych podatków. W Irlandii są 2 progi 20 i 40 %. To więcej niż w PL dlaczego wiec ma coś tam płacić? Nawet tam nie mieszkam ale mam meldunek i konto w banku

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 20, 2020 8:13 pm

      Metoda proporcjonalnego odliczenia polega na tym, że dochód zagraniczny podlega opodatkowaniu w Polsce (wg polskich stawek) a od wyliczonego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Jeżeli więc podatek zagraniczny okaże się wyższy od polskiego to podatek do zapłaty nie wystąpi.

  • by hana Posted wrzesień 18, 2020 4:32 am

    Mąż jest marynarzem.Pracuje na statkach izraelskich.Dotychczas nie płacił podatków w Polsce.Jak będzie wyglądało to teraz?

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 20, 2020 8:16 pm

      Od tego roku w umowie z Izraelem obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia, jednak dzięki uldze abolicyjnej podatek w Polsce nie wystąpi. Po likwidacji ulgi abolicyjnej do zapłaty w Polsce będzie różnica pomiędzy podatkiem wyliczonym wg polskich stawek a podatkiem zapłaconym zagranicą.

  • by Lukasz Posted wrzesień 18, 2020 2:59 pm

    Dzień dobry Panie Mariuszu.

    Dziękuję za przystępnie napisany artykuł.

    Przeczytałem go uważnie, ale chciałbym sie upewnić czy dobrze rozumiem swoją sytuację.
    Otóż nigdy nie pracowałem w Polsce (wyjechałem do UK zaraz po szkole, 15 lat temu) a jedyny dochód jaki mam w Polsce, i to od niedawna, to wpływy z wynajmu mieszkania (ok. 1200zł na miesiąc), z których się rozliczam.

    Z Pana artykułu wnioskuję, że zmiany, które są planowane nie będą mnie dotyczy, ponieważ moje centrum życiowe znajduje się w UK.. Słusznie wnioskuję?

    Dziękuję i pozdrawiam.

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 20, 2020 8:21 pm

      Tak. Ponieważ nie ma Pan miejsca zamieszkania w Polsce to Pana dochody uzyskiwane poza Polską w ogóle nie mogą interesować polskiego fiskusa.

  • by Józef Posted wrzesień 19, 2020 6:35 am

    Witam Pana, a jak będzie to wyglądało w przypadku Hiszpanii?, osiągam tam niewielkie dochody i płacę Tam podatek 19%, jestem rezydentem w PL, tutaj też jestem opodatkowany Z działalności liniowym 19%, aktualnie nic nigdzie nie zgłaszam, czy zmiany mnie również obejmą?, dziękuję

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 20, 2020 8:23 pm

      Nie. Pana rozliczenia pozostaną takie jak do tej pory. W umowie z Hiszpanią obowiązuje metoda wyłączenia z progresją i na razie to się nie zmieni (nie ma takich planów póki co).

  • by Daria Posted wrzesień 19, 2020 11:03 am

    Witam
    pracuję w Norwegii płacę podatek 34%
    Czy w Polsce bede płacić podatek 32%
    Tam płacę większy podatek. Więc jak to będzie wygladac .zameldowania jestem w Polsce

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 20, 2020 8:25 pm

      Zameldowanie nie ma znaczenia przy ustalaniu, w którym państwie znajduje się miejsce zamieszkania. Jeżeli ma Pani miejsce zamieszkania w Polsce to podatek wystąpiłby jeżeli polski podatek okazałby się wyższy od podatku zapłaconego w Norwegii.

      • by normalny Posted wrzesień 26, 2020 9:23 pm

        czyli idąc tym tokiem PL jeszcze powinna zwrócić 2% 🙂

        • by antek Posted październik 8, 2020 7:08 pm

          witam właśnie takie pytanie chciałem zadać czysto teoretyczne : czy polski fiskus zwróci nadpłatę podatku liczonego wg. polskich przepisów podatkowych

          • by Mariusz Makowski Posted październik 8, 2020 10:21 pm

            Nie. Jeśli polski podatek okaże się niższy od tego zapłaconego za granicą to wtedy po prostu nie ma podatku do zapłaty w Polsce.

  • by Piotr Posted wrzesień 22, 2020 7:48 am

    Dzień dobry, bardzo proszę o informacje jak wygląda sytuacja jeśli pracuję sezonowo w Szwajcarii a w Polsce nie osiągam żadnych dochodów. W Polsce mieszka żona i dzieci.

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 25, 2020 8:09 am

      W umowie ze Szwajcarią mamy metodę wyłączenia z progresją i to się nie zmieni więc jeżeli uzyskuje Pan dochody tylko ze Szwajcarii to w Polsce nie ma Pan obowiązków podatkowych.

  • by Radek Posted wrzesień 23, 2020 12:21 pm

    Witam. Pracuje w Walii ponad 10 lat. Mam dziecko w Polsce ale płace alimenty i w wiekszosci czasu ponad 9 miesięcy na rok jestem na wyspie i tylko tam uzyskuje dochód. Czy moje centum interesów życiowych jest w Polsce? Dzięki za odpowiedz. Pozdrawiam.

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 25, 2020 8:10 am

      Powiedziałbym, że mam za mało informacji żeby jednoznacznie stwierdzić gdzie znajduje się Pana rezydencja podatkowa ale fakt, że z Polską nie ma Pan jakichś bardzo silnych powiązań może świadczyć o tym, że jest Pan brytyjskim rezydentem.

  • by Paulina Posted wrzesień 25, 2020 10:43 am

    Witam serdecznie.
    Bardzo dziękuję, za tak przyswajalny i rzeczowy artykuł, który już w samej treści poruszył wiele niejasnych kwestii. Cały czas mam jednak wątpliwość. Co prawda odpowiedział Pan, że meldunek nie ma tu przewagi na szali, ale czy posiadanie własnościowego mieszkania (bez korzyści majątkowych w typie wynagrodzenia za wynajem) nie skusi Skarbówki do ściągania ze mnie podatku ? Od 15 lat mieszkam z mężem w UK, w Polsce nie spędzamy nawet miesiąca w roku, dziecko dorosłe samo się utrzymuje i mieszka w Polsce. Całe centrum interesów życiowych jest w UK, tym bardziej, że też jest tu kupiliśmy mieszkanie i mamy kredyt hipoteczny.Od samego początku się tu rozliczamy.

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 25, 2020 12:11 pm

      Fakt posiadania nieruchomości w Polsce nie może sam w sobie świadczyć o polskiej rezydencji (może to być np. przesłanka do tego, że być może w przyszłości zamierzają się Państwo przeprowadzić do Polski). Sam fakt, że oboje małżonkowie mieszkają w Wielkiej Brytanii w praktyce powinien przesądzać o tym gdzie znajduje się miejsce zamieszkania. Gdyby doszło do ewentualnego postępowania podatkowego w tej kwestii to pomocnym może być brytyjski certyfikat rezydencji.

  • by Mateusz Posted wrzesień 25, 2020 11:01 pm

    Witam. Jestem marynarzem zatrudnionym w firmie holenderskiej. Jako że najprawdopodobniej zniesienie ulgi abolicyjnej mnie będzie dotyczyć chciałbym się dowiedzieć jak (z grubsza) policzyć różnicę jaką bym musiał ew. dopłacić.
    Domyślam się, że przekraczając pewien próg wynagrodzenia może się okazać ze i tak płace więcej podatku w Holandii niż bym zapłacił w Polsce.
    Jest jakiś w miarę prosty sposób żeby to policzyć zakładając ze znamy progi podatkowe oraz kwoty wolne od podatku w obu krajach?

    Drugie pytanie: moje miejsce zamieszkania to Polska. Czy jak będę pracował poza Polską więcej niż 183 dni to nie będę musiał płacić różnicy podatku w Polsce? Co jeśli to >183 dni będzie trochę w pracy, a resztę po prostu poza granicami PL w innych celach?

    Pozdrawiam serdecznie!

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 27, 2020 3:27 pm

      Porównanie jest w miarę proste: liczymy podatek w jednym i drugim państwie. Jeżeli podatek holenderski okazuje się wyższy od polskiego to wtedy nie ma żadnej dopłaty w Polsce. A jeśli podatek polski jest wyższy od holenderskiego to różnica będzie do zapłaty.
      A miejsce zamieszkania to przede wszystkim to państwo w którym znajduje się stałe miejsce zamieszkania i ośrodek interesów życiowych. Kwestia dni pobytu ma znaczenie drugorzędne.

  • by Anna Posted wrzesień 26, 2020 6:50 am

    Czy Polska będzie lub może jakoś sprawdzać czy ktoś zarabia za granica? Czy to jest na zasadzie oświadczenia?

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 27, 2020 3:28 pm

      Takie informacje są nierzadko przesyłane polskiemu fiskusowi przez organ podatkowy w drugim państwie.

  • by Monika Posted wrzesień 26, 2020 10:43 am

    Witam Pana, a jak będzie to wyglądało w przypadku Czech? Mieszkam od Pieciu lat w Czechach a w polsce nie uzyskuje žadnych dochodow ale mam tam czaly czas staly adres zamieszkania

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 27, 2020 3:29 pm

      Prawdopodobnie ma Pani miejsce zamieszkania w Czechach i w związku z tym podlega Pani opodatkowaniu tylko w Czechach. Meldunek w Polsce nie świadczy o miejscu zamieszkania.

      • by Monika Posted wrzesień 29, 2020 9:18 pm

        Bardzo dziękuję Panu za odpowiedź

      • by Marta Posted październik 8, 2020 8:41 pm

        A co w przypadku,gdy mieszkam w Polsce,ale dojezdzam codziennie do pracy do Czech?

        • by Mariusz Makowski Posted październik 8, 2020 10:20 pm

          Może to oznaczać, że od nowego roku będzie musiała Pani wykazać czeskie dochody w zeznaniu w Polsce i możliwe, że wystąpi też do zapłaty podatek.

    • by Marcin Posted październik 1, 2020 9:53 am

      Witam,
      Czy posiadanie prawa stałego pobytu i zameldowania w Czechach oraz braku dochodów w Polsce(jedynie w Czechcach) jest wystarczające do bycia czeskim rezydentem podatkowym pomimo rodziny (żona i dzieci) zamieszkującej w Polsce?
      Jak to wygląda w przypadku podwójnego obywatelstwa (polskie i czeskie) i powyższej sytuacji dochodowo-rodzinnej?
      Z góry dziękuję za odpowiedź.

      • by Mariusz Makowski Posted październik 1, 2020 9:59 am

        Mieszkająca w Polsce rodzina (żona i dzieci) przesądzają o tym, że miejsca zamieszkania znajduje się Polsce.

        • by Marcin Posted październik 1, 2020 10:20 am

          Dziękuję za szybką reakcję.

  • by Stanislaw Posted wrzesień 27, 2020 4:40 am

    Mieszkam z rodziną w Polsce i Pracuję w Iraku zatrudniony przez firmę zarejestrowaną w UK. Podatek dochodowy odprowadzam w Iraku ponieważ płatnikiem jest firma Iracka, płacąca mi przez tą angielską firmę. Jestem rezydentem Polski. Jak będzie wyglądała moja sytuacja po likwidacji ulgi abolicyjnej ? Będę wdzięczny za krótką odpowiedź.

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 27, 2020 3:34 pm

      Prawdopodobnie płaci Pan podatek w Iraku z tego powodu, że spędza Pan w tym państwie ponad 183 dni. Polska nie ma umowy z Irakiem – to oznacza, że obecnie do dochodów z Iraku ma zastosowanie ulga abolicyjna. Po likwidacji ulgi Pana iracki dochód będzie podlegał opodatkowaniu również w Polsce z odliczeniem podatku zapłaconego w Iraku.

  • by Adrian Posted wrzesień 27, 2020 10:29 am

    Dzień dobry . Czy od podatku który musimy zapłacić w Polsce będzie można odliczyć diety. Skoro pracuje zagranica i chcą brać dodatkowo różnice podatku to przysługuje odliczenie 30% diety dziennej do odliczenia od kwoty która muszę zapłacić polskiemu fiskusowi

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 27, 2020 3:35 pm

      Pomniejszenie dochodu zagranicznego o 30% diety prawdopodobnie pozostanie (w każdym razie nie ma informacji by i to odliczenie miało zostać zlikwidowane).

  • by LILKA Posted wrzesień 27, 2020 11:12 am

    Witam. Bardzo dobry artykuł. Mam dylemat. Syn pracuje i mieszka w Anglii od 2016 r, ma w Anglii status rezydenta, jest po rozwodzie ( 2017), w Polsce ma syna na którego płaci alimenty ( w 2021 roku wnuk w styczniu osiągnie pełnoletność), w Polsce syn nie osiąga żadnych dochodów, nie posiada na własność domu, działki, nie jest nigdzie zameldowany. Czy syn bedzie miał obowiązek rozliczania się z polskiem fiskusem.

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 27, 2020 3:36 pm

      Skoro syn ma miejsce zamieszkania w Anglii i nie uzyskuje żadnych dochodów w Polsce to nie będzie miał obowiązków podatkowych w Polsce. Likwidacja ulgi abolicyjnej nie będzie go dotyczyła.

      • by LILKA Posted wrzesień 27, 2020 6:21 pm

        Bardzo dziękuję za odpowiedź

  • by Jurek Posted wrzesień 27, 2020 11:44 am

    Dzień dobry Panie Mariuszu. Dziękuję bardzo za najlepszy w Internecie, rzeczowy artykuł oraz konkretne odpowiedzi.
    Znalazłem wśród nich odpowiedź co do mojej sytuacji. Zapytam zatem tylko czy my, którzy nie musimy się rozliczać w Polsce
    musimy w jakiś sposób powiadamiać Urząd Skarbowy, że posiadamy centrum interesów życiowych w UK, czy może tylko czekamy aż fiskus sam zechce nas sprawdzić? Pozdrawiam serdecznie.

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 27, 2020 3:39 pm

      Obecnie podatnik nie ma obowiązku informowania polskiego fiskusa o miejscu zamieszkania w innym państwie. Ale warto to zrobić, chociażby po to by urząd skarbowy nie wysyłał wezwań pod ostatni adres zamieszkania w Polsce. Poinformowanie o aktualnym adresie zamieszkania składa się na formularzu ZAP-3.

  • by Wieslaw Posted wrzesień 27, 2020 4:11 pm

    dzien dobry,
    pracuje w Holandii a wczesniej w Niemczech, dom i rodzina mieszka w Polsce.
    Czy to oznacza ze opodatkowanie z metoda wyłączenia z progresją + ulga abolicyjna w przypadku Holandii zostanie zastapiona metoda proporcjonalnego odliczenia jak bylo w Niemczech?
    W sumie jesli dobrze pamientam gdy pracowalem w Niemczech nie placilem podatku w Polsce ze wzgledu na brak dochodow w Polsce.
    Prosze o wyjasnienie?

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 27, 2020 4:58 pm

      Odwrotnie – w Niemczech mamy metodę wyłączenia z progresją a w Holandii proporcjonalnego odliczenia. Metody te się nie zmieniają ale likwidacja ulgi abolicyjnej oznacza, że dochody holenderskie mogą również podlegać opodatkowaniu w Polsce

      • by Wieslaw Posted wrzesień 27, 2020 6:29 pm

        A tak sorry, odwrotnie .
        Czyli nie chodzi o Konwencje MLI i zastąpienie metody wyłączenia z progresją metodę proporcjonalnego odliczenia ale o LIKWIDACJE ABOLICJI.
        Coz kazdy sam przeliczy sobie czy to mu sie nadal oplaca, mysle ze wielu zmieni prace albo kraj zamieszkania.
        tzn. zle wiadomosci dla nas wielu !

        • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 27, 2020 7:18 pm

          Likwidacja ulgi abolicyjnej jest też poniekąd skutkiem Konwencji MLI. Konwencja zastąpiła metodę wyłączenia metodą proporcjonalnego odliczenia w kilkunastu umowach (m. in. w UK, Austrii, Danii, Belgii, Norwegii). Dzięki Konwencji MLI metoda proporcjonalnego odliczenia została lub zostanie przyjęta w tych państwach a tym samym zwiększyła się liczba osób, które mają do zastosowania metodę proporcjonalnego odliczenia.

      • by Marlena Posted Listopad 3, 2020 9:49 pm

        Witam, przyjechaliśmy z narzeczonym do Holandii w tym roku, chcemy tu zostać na dłużej, oboje jestemy zwolnieni z podatku w Polsce(nie mamy 26 lat), co w naszej sytuacji??? Pozdrawiam.

  • by Wojciech Posted wrzesień 28, 2020 11:07 am

    Witam od 6 lat pracuje w Finlandii, jestem tu rezydentem, posiadam tu mieszkanie i tu przebywam praktycznie cały rok itd, tu płacę 31% podatku, w Polsce mam żonę, i dziecko żona nie pracuje i nie mam żadnych innych dochodów w polsce w ciągu roku przyjeżdżam tylko na urlop, czy obejmie mnie nowe prawo płacenia dodatkowego podatku

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 29, 2020 8:34 am

      Opisane okoliczności wskazują, że ma Pan miejsce zamieszkania w Polsce. Od 1.1.2020 w umowie z Finlandią obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia – oznacza to, że powinien Pan złożyć zeznanie w Polsce. Za 2020 r., dzięki uldze abolicyjnej żaden podatek w Polsce nie wystąpi. Natomiast za 2021 r., po likwidacji ulgi abolicyjnej, ewentualny podatek do zapłaty w Polsce wystąpiłby gdyby podatek wyliczony wg polskiej skali okazał się wyższy od podatku zapłaconego w Finlandii. Wówczas do zapłaty byłaby różnica pomiędzy tymi podatkami.

  • by ola Posted wrzesień 28, 2020 5:19 pm

    Panie Mariuszu proszę o wyjaśnienie…. Mieszkam w Austrii 10 lat, mam tu stały meldunek, wynajmuję mieszkanie, płacę rachunki, kupiłam auto…a w Polsce nie mam mieszkania, konta, żadnego majątku, rodzice nie żyją. Jestem zameldowana u teściów, tam mieszka mój mąż, z którym jestem w separacji (nieoficjalna separacja), każdy żyje swoim życiem, dzieci nie mamy. Czy w tej sytuacji mogą mnie uznać za rezydenta podatkowego w Polsce ?

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 29, 2020 8:30 am

      Nie, moim zdaniem nie ma Pani miejsca zamieszkania w Polsce. Wprawdzie organy podatkowe lubią dużą rolę przypisywać okolicznościom formalnym – takim jak np. związek małżeński ale ważniejsze są okoliczności faktyczne. Nie powinno więc być wątpliwości, że ma Pani silniejsze powiązania osobiste i majątkowe z Austrią.

      • by ola Posted wrzesień 29, 2020 8:06 pm

        Dziękuję za wyjaśnienie, ale nasuwają mi się kolejne pytania.
        Czy powinnam złożyć jakieś oświadczenie w US dotyczące rezygnacji z rezydenta podatkowego w Polsce ? Chcę uniknąć sytuacji, że za jakiś czas dostanę wezwanie do US w celu wyjaśnienia albo jakiejś kary.
        Jak interpretować „centrum życia osobistego” ? wystarczy wyjaśnienie, że pożycia małżeńskiego nie ma, czy zmuszą mnie do rozwodu, bo będzie potrzebne jakieś zaświadczenie „na papierze”.

        • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 30, 2020 9:07 am

          Nie ma obowiązku informowania polskiego fiskusa o zmiane rezydencji ale warto to zrobić poprzez złożenie formularza ZAP-3 i wskazania w nim nowego adresu zamieszkania.

  • by Grzegorz Posted wrzesień 29, 2020 7:06 pm

    Witam. Mieszkam, pracuje i spedzam wiekszosc roku w UK od 10 lat. Nie mam zony ani dzieci. Posiadam tylko konto oszczednosciowe w Polsce. Czy bede obciazony tym ze podatkiem?

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 30, 2020 9:10 am

      Nie

      • by Małgorzata Szczęśniak Posted Listopad 15, 2020 5:39 pm

        Dzień dobry. Moja córka od 14 lat mieszka w Anglii,tam pracuje,wyszła za mąż za Anglika,tam kupili dom. W Polsce nigdy nie pracowała,wyjechała bezpośrednio po ukończeniu studiów. W Polsce ma tylko mnie – matkę i jest zameldowana w moim mieszkaniu, które jest moja własnością.
        Czy córka będzie podlegać podwójnemu opodatkowaniu?
        Z góry dziękuję za odpowiedź.

        • by Mariusz Makowski Posted Listopad 15, 2020 9:02 pm

          Córka nie ma obowiązków podatkowych w Polsce

  • by Edyta Posted wrzesień 29, 2020 7:18 pm

    Witam serdecznie,

    Miałam plan na zimę, wyjechać na 2-3 miesiące w celu zarobkowym a następnie podróżować po Europie. Nie mam w Polsce dochodów, odwiedzam rodzinę, zwiedzam kraj więc tu dość jasno rozumiem, że nie jestem rezydentem podatkowym Polski. Ale co z tymi 2 lub 3 miesiącami pracy – powiedzmy w Holandii lub UK? To raczej za mało by nazwać się rezydentem Holandii lub Wysp Brytyjskich. Czy są jakieś minimalne okresy pracy? Jak to ugryźć?

    Pozdrawiam serdecznie, Edyta

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 30, 2020 9:10 am

      Wyjazd z Polski na 2 – 3 miesiące nie oznacza zmiany miejsca zamieszkania. Nadal będzie Pani uważana za mieszkającą w Polsce.

      • by Edyta Posted wrzesień 30, 2020 12:15 pm

        Przepraszam, nie doprecyzowałam, że nie mieszkam w Polsce. Podróżuję i pracuję, podróżuję i pracuję itp. chyba tak najlepiej mogę to ująć w skrócie. 2 lata temu np. pracowałam w Niemczech 4 miesiące, tam płaciłam podatek a składki odciągane były do ZUSu bo to była polska firma. Następnie podróżowałam po Europie. Później mieszkałam 8 miesięcy w Szkocji – gdzie płaciłam podatek i składki, następnie pandemia wywołała wiele przewrotów i wykorzystałam ten czas na odwiedziny bliskich w Polsce, teraz znów wyjeżdżam… czyli pracuję niewiele bo niewiele potrzebuje ale rozliczam się z podatku/ze składek z krajem w którym pracuje a następnie czas , który nie pracuje spędzam POZA Polską. Rozumiem, że traktowana bym była jako mieszkaniec Polski jakbym tutaj zawsze wracała z pracy za granicą – jako do mojego „ośrodka życia” ale nie wracam. Pozdrawiam serdecznie, Edyta

  • by Agnes Posted wrzesień 29, 2020 7:50 pm

    Witam, Bardzo dziekuje za rzetelny artykul, ale ciagle ma watpliwosci, otoz od ponad 9 lat mieszkam w UK, mam rezydenture i wkrotce rowniez obywatelstwo brytyjskie, tutaj pracuje i mam partnera, nie mam dochodow w Polsce, ale mam mieszkanie na kredyt, doroslego syna oraz rodzicow, czy w takiej sytuacji bede musiala placic podatek w Polsce

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 30, 2020 9:09 am

      Nie. Pani powiązania z Polską są dużo słabsze niż z Wielką Brytanią więc to UK jest Pani miejscem zamieszkania.

  • by Darek Posted wrzesień 29, 2020 8:05 pm

    Zastanawiam sie czy posiadanie konta w banku w Polsce moze byc uznane za centrum interesow osobistych lub gospodarczych. W Kanadzie mieszkam na stale od 12 lat, odwiedzilem kraj tylko raz przez ten czas, lecz nadal wynajmuje w Polsce mieszkanie w zwiazku z czym posiadam tez konto.
    Dziekuje za rzeczowy artykul.

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 30, 2020 9:08 am

      Miejsce zamieszkania to przede wszystkim „ośrodek interesów życiowych” – czyli powiązania osobiste i majątkowe. W związku z tym fakt posiadania rachunku bankowego w Polsce nie powinien mieć znaczenia.

      • by Agnieszka Posted wrzesień 30, 2020 2:07 pm

        Witam, wraz z mężem i dzieckiem mieszkam w Holandii od 8 lat. Mamy tu meldunek i przebywamy tu na stałe. W Polsce posiadamy jedynie dom z gruntem ornym w którym dożywocie mają teściowie. Czy będziemy musieli płacić podwójny podatek?

        • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 30, 2020 4:34 pm

          Nie, nadal nie będą Państwo mieli obowiązków podatkowych w Polsce.

  • by Agnieszka Posted wrzesień 30, 2020 9:31 pm

    Witam serdecznie, czy ulge abolicyjną bedzie mozna zastosować jeszcze w rozliczeniu za 2020 rok? Z góry dziękuję Panu za odpowiedż.

    • by Mariusz Makowski Posted październik 1, 2020 7:05 am

      Tak, ewentualna likwidacja (ograniczenie) ulgi abolicyjnej zacznie obowiązywać od 2021 r.

  • by Kamil Posted październik 1, 2020 8:59 am

    Witam serdecznie,
    mieszkam w Anglii od 9 lat,nie mam żony ani dzieci, tylko tam zarabiam, lecz w Polsce mam mieszkanie własnościowe(opłacam czynsz )i kawałek ziemi(roczny podatek od nieruchomości), w Polsce jestem tylko na urlopach, czy w moim przypadku będę musiał płacić podatek także w Polsce? jeśli tak to będę musiał rozliczyć się za 2020r? a czy jeśli wrócę do polski na stale w lutym 2021(bo tak planowałem) i zarobie za granica w styczniu mniej niż 8tys zł to rozliczając się już w Polsce w 2022 zapłacę podatek od pracy za granica za styczeń 2021? dziękuję

    • by Mariusz Makowski Posted październik 1, 2020 10:00 am

      Ewentualne obowiązki podatkowe w Polsce pojawią się po powrocie do Polski.

      • by Natalia Posted październik 2, 2020 12:18 pm

        Witam pracujemy i mieszkamy z mężem od 9 lat w Holandii mamy też tu dziecko które uczęszcza do tutejszej szkoły. W Polsce mąż ma dom własnościowy w którym jesteśmy zameldowani. Posiamy też trochę ziemi. Co w tej sytuacji? Czy my również będziemy płacić podatek? Nie mamy dochodów w Polsce. Co powinniśmy zrobić aby nie płacić tego podatku? Pozdrawiam

        • by Mariusz Makowski Posted październik 5, 2020 9:16 am

          Nie powinno być wątpliwości, że mają Państwo miejsce zamieszkania w Holandii a to oznacza, że Państwa holenderskie dochody w ogóle nie mogą interesować polskiego fiskusa

  • by Donata Posted październik 1, 2020 8:49 pm

    Dzień dobry. Mieszkam za granicą ponad 2 lata (UK). Po przeczytaniu tego tekstu zrozumiałam że nie będę musiała płacić w Polsce podatków (nie mam męża ani dzieci). Czy jest natomiast jakiś problem z tym, iż moje miejsce zameldowania jest w Polsce? Czy powinnam się wymeldować? W jaki sposób mogę potwierdzić, że Polska nie jest moim miejscem zamieszkania? Dziękuję bardzo za odpowiedź.

    • by Mariusz Makowski Posted październik 5, 2020 9:20 am

      Adres zameldowania to kwestia administracyjna a do ustalenia miejsca zamieszkania znaczenie mają kwestie faktyczne (zamieszkanie, ośrodek interesów życiowych). Meldunek nie powinien być więc argumentem świadczącym o miejscu zamieszkania.

      • by Pawel Posted październik 26, 2020 11:48 pm

        Dobry wieczór.
        Chciałbym sie dowiedziec czy bede musiał zpłacić podatek po zniesieniu ulgi w przypadku gdy pobieram norweski zasiłek chorobowy przebywajac w Polsce ponad 163dni w roku?

        • by Mariusz Makowski Posted październik 27, 2020 10:20 am

          Prawdopodobnie tak.

          • by Pawel Posted październik 28, 2020 3:54 pm

            Prawdopodobnie? Co ma albo bedzie mialo na to wpływ?
            Z góry dziekuje.

          • by Mariusz Makowski Posted październik 29, 2020 10:45 am

            Wpływ na to ma kwestia, w którym państwie ma Pan miejsce zamieszkania.

  • by Olaf Posted październik 1, 2020 8:50 pm

    A co w przypadku USA? Czy coś się zmieni? Pozdrawiam serdecznie

    • by Mariusz Makowski Posted październik 5, 2020 9:19 am

      W umowie z USA obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia więc likwidacja ulgi abolicyjnej będzie dotyczyła również polskich rezydentów pracujących w USA. Od 2013 r. mamy ze Stanami podpisaną nową umowę (która przewiduje metodę wyłączenia z progresją) ale umowa ta nie została ratyfikowana przez USA więc nie weszła w życie.

  • by Anna Posted październik 5, 2020 2:38 pm

    Witam, od 6 lat pracuję, jestem zameldowana i mieszkam na stałe w Austrii , pracuję również dorywczo w Niemczech. W Polsce mam nieruchomość gruntową, mieszkają moje dorosłe dzieci , z mężem od 10 lat jestem po rozwodzie, mam meldunek i konto bankowe na które wpływa wynagrodzenie z Niemiec. Czy będę musiała w Polsce płacić podatek. Dziękuję i pozdrawiam

    • by Mariusz Makowski Posted październik 6, 2020 5:55 pm

      Nie. Nie ma Pani miejsce zamieszkania w Polsce i nie uzyskuje dochodów w Polsce – tym samym nie ma żadnych obowiązków podatkowych w Polsce.

    • by Tomasz Posted październik 7, 2020 3:58 pm

      Witam . Od 5 lat uzyskuje dochody w Finlandii. Pracuje tu na stale tu jest moj zaklad pracy. Do Polski przyjeżdżam odwiedzać żonę i córkę. Zona pracuje i rozlicza się osobno w Polsce. Mamy wspolny kredyt mieszkaniowy w Polsce. Ja wynajmuje mieszkanie w Finlandii płacę tu podatki jestem legalnie zatrudniony zarejestrowany posiadam numer socjalny itp. Czy musze sie rozliczac w Polsce jeśli tak to rozumiem ze mogę stosować ulgę aboliacyjną. Co w momencie jej zlikwidowania trzeba bedzie dosłownie płacic óżnice między podatkami jest jakaś prosta metoda żeby do rozliczyć. Z góry dziękuje za odpowiedź.

      • by Mariusz Makowski Posted październik 8, 2020 10:30 pm

        Ma Pan miejsce zamieszkania w Polsce więc co do zasady w zeznaniu należy wykazać wszystkie dochody. Do końca 2019 r. w umowie z Finlandią mieliśmy metodę wyłaczenia z progresją więc jeśli nie miał Pan innych dochodów w Polsce to nie musiał Pan składać zeznania w Polsce. Za rok 2020 r. zeznanie trzeba będzie złożyć ale dzięki uldze abolicyjnej podatek nie wystąpi. Od 2021, po likwidacji ulgi abolicyjnej może się też pojawić podatek do zapłaty w Polsce.

  • by MagdaM Posted październik 5, 2020 3:31 pm

    Witam. Troche ludzie juz mieszaja, zle rozumiejac te informacje. Prosze mi powiedziec czy ja sie nie myle:
    Bedac rezydentem w Hiszpanii (przez caly rok), kontrakt o prace z irlandzka firma, place podatki w hiszpanii i irlandii, w pl jestem tylko na wakacje, jestem zameldowana (nie mieszkajaca) u rodzicow, nie posiadam zadnych dochodow ani wlasnosci w pl – w tym wypadku z niczego w pl sie nie rozliczam?
    Ludzie juz strasza, ze bedzie sie trzeba zrzekac obywatelstwa i paszportu…

    • by Mariusz Makowski Posted październik 6, 2020 5:54 pm

      Jeżeli nie jest Pani polskim rezydentem i nie uzyskuje dochodów w Polsce to nie ma Pani żadnych obowiązków podatkowych w Polsce. Likwidacja ulgi abolicyjnej niczego więc w Pani sytuacji nie zmieni.

  • by Barbara Posted październik 6, 2020 3:43 pm

    Panie Mariuszu bardzo prosze o odpowiedz Bo Kazdy mowi cos innego.
    Mieszkam W UK Od 15lat, do polski jezdze zadko razem moze okolo 20dni W roku.
    Jestem zameldowana W domu rodzinnym W pl I mam mieszkania kupione W polsce za ktore sie rozliczam W polsce a uzyskany dochod doliczam do uzyskanego W UK W rozliczeniu rocznym. Nie mam Meza Ani dzieci?
    Czy to opodatkowanie obejmnie mnie? Czy mam sie wymeldowac?

    • by Mariusz Makowski Posted październik 6, 2020 5:52 pm

      Jest Pani w Polsce nierezydentem i jako nierezydent rozlicza swoje polskie dochody. Likwidacja ulgi abolicyjnej nie będzie Pani dotyczyła.

  • by Piotr Posted październik 7, 2020 6:47 pm

    Jestem kierowcą i pracuję tylko w Anglii od 2018 r. Prowadzę działalność gospodarczą LTD. To moje jedyne dochody.

    W Polsce: Brak nieruchomości. Mam samochód osobowy i przyczepę lekką, nie używane w UK. Polski dowód i paszport, którymi posługuję się podczas podróży. Jestem zameldowany u rodziców. Mam na siebie Internet stacjonarny z Orange. Przyjeżdżam często, na kilka dni, nieregularnie, dostosowane do odpoczynków w trybie pracy kierowcy. Mam syna z byłego małżeństwa, z którym widuję się podczas pobytów. Płacę alimenty, które są wysyłane z polski. Wysyłam rodzicom pieniądze. W tym roku byłem całe wakacje, ale nigdzie nie pracowałem.

    W Anglii posiadam adres zamieszkania, w wynajmowanym pokoju. Mam angielską osobówkę. Prawko angielskie. Nie wystąpiłem o status rezydenta.

    Czy będę podlegał opodatkowaniu? Jeśli tak, co będzie tego wyznacznikiem?

    • by Mariusz Makowski Posted październik 8, 2020 10:27 pm

      Ma Pan powiązania osobiste zarówno z Wielką Brytanią jak i Polską. Analiza, w którym państwie ma Pan miejsce zamieszkania wymaga bardziej szczegółowych informacji. Zapraszam do kontaktu mailowego.

    • by Barbara Posted październik 29, 2020 7:39 am

      Witam,
      Podpisałem umowę – kontrakt w Danii na okres 3 miesięcy. Nie wiem czy potem będzie praca i możliwość przedłużenia kontraktu. Czy pracę w Danii również obejmuje podwójne opodatkowanie?

      • by Mariusz Makowski Posted październik 29, 2020 10:35 am

        W umowie z Danią od 2021 r. będzie obowiązywała metoda proporcjonalnego odliczenia, co przy likwidacji ulgi abolicyjnej może oznaczać, że wystąpi podatek do zapłaty w Polsce (jeżeli podatek duński okazałby się niższy od polskiego, to różnica będzie do zapłaty w Polsce).

  • by Monika Posted październik 7, 2020 7:07 pm

    Witam
    Mieszkam i pracuje w Belgii. W Polsce jestem zameldowana u mamy, bywam tu sporadycznie. Czy mnie także dotyczyc będzie ulgą abolicyjna. Księgowa poradziła aby co roku składać zeznanie podatkowe w Polsce PIT 36/ZG. (nie wychodzi podatek do zapłaty) Czy powinnam złożyć też ZAP-3
    Dziękuję.

    • by Mariusz Makowski Posted październik 8, 2020 10:25 pm

      Jeżeli mieszka i pracuje Pani w Belgii to nie powinna Pani składać zeznania w Polsce. O miejscu zamieszkania za granicą warto powiadomić polskiego fiskusa, właśnie na formularzu ZAP-3

  • by Pawel Posted październik 10, 2020 7:41 pm

    Witam serdecznie mieszkam i pracuje na swojej działalności w Holandii żona z dziećmi jest od 2 lat w Polsce czy też będę musiał zapłacić podatek w Polsce

    • by Mariusz Makowski Posted październik 13, 2020 1:16 pm

      Dochody z działalności gospodarczej osoby fizycznej co do zasady podlegają opodatkowaniu w Państwie zamieszkania czyli w Polsce. Ale może tu zachodzić np. przypadek prowadzenia działalności poprzez zakład znajdujący się w Holandii. Sprawa do głębszej analizy.

  • by Danuta Posted październik 11, 2020 7:23 am

    Dzień Dobry.
    Od 8 lat jestem rezydentem Austrii tam mieszkam na stałe i pracuję. Z polską firmą mam umowę -zlecenie na warunkach niemieckich i pracę wykonuję w Niemczech. Gdzie powinnam się rozliczyć z dochodu z polskiej firmy.
    Dziękuję i pozdrawiam.

    • by Mariusz Makowski Posted październik 13, 2020 1:14 pm

      W państwie zamieszkania, czyli w Austrii. Ale żeby polski zleceniodawca nie pobrał Pani podatku ryczałtowego to powinna Pani mu przedstawić certyfikat rezydencji z Austrii.

  • by michal Posted październik 11, 2020 10:11 pm

    Dobry wieczor.
    Czy posiadanie obywatelstwa brytyjskiego jak i polskiego zmienia jakos spojrzenie na sprawe?
    Pytam dlatego iz zona wraz z dziecmi mieszka w polsce natomiast natomiast moje dochody jedynie plyna z Uk.
    Pomimo iz mam 40 lat nigdy niz skladalem Pit w Polsce.
    Z gory dziekuje

    • by michal Posted październik 11, 2020 10:12 pm

      Dodam rowniez ze nie posiadam meldunku w PL

    • by Mariusz Makowski Posted październik 13, 2020 1:13 pm

      Ponieważ ma Pan miejsce zamieszkania w Polsce to od 2020 r. należy też składać zeznanie w Polsce. Za 2020 r. dzięki uldze abolicyjnej podatek nie wystąpi ale już od 2021 r. może się pojawić podatek do zapłaty w Polsce.

  • by Lukasz Posted październik 13, 2020 3:59 am

    Witam. A co w przypadku gdy od 15 lat mieszkam z rodziną w UK, jesteśmy rezydentami ale mamy mieszkanie w Polsce pod wynajem (płacę podatek za wynajem). Czy będę musiał płacić podatek czy może sprzedać mieszkanie

    • by Mariusz Makowski Posted październik 13, 2020 1:11 pm

      Nic się w państwa przypadku nie zmieni – jedyny podatek w Polsce to ten od wynajmu mieszkania

  • by Lukasz Posted październik 13, 2020 7:54 pm

    dzien dobry
    Jestem self employed w UK, ale rodzine mam w Polsce, rozumiem ze wg nowych przepisow rozliczam sie w Polsce.
    w 2020 roku nie przekroczylem kwoty wolnej od podatku w UK wiec nie zaplace tam podatku, ale czy dzieki uldze abolicyjnnnej nie zaplace go rowniez w polsce, a jedyna zmiana dla mine to fakt koniecznosci zlozenina zeznanina podatkowego

    • by Mariusz Makowski Posted październik 14, 2020 11:16 am

      W 2020 r. dzięki uldze abolicyjnej nie wystąpi podatek w Polsce. Ale już w 2021 r. pojawi się spory podatek do zapłaty.

  • by Piotr Posted październik 13, 2020 8:41 pm

    Witam serdecznie, Nie znalazłem tego nigdzie w Pańskich odpowiedziach. Mignął tu już temat Norwegii i 34 % podatku, ale w nim jest zawarte ok 8% ubezpieczenia społecznego, czyli dochodowy wyjdzie wtedy ok 26%. Tak więc według projektu od przyszłego roku byłoby trzeba dopłacić te brakujące 6% w Polsce? Aktualnie Polskę i Norwegię obowiązuje wspólna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na jej mocy oba państwa wykorzystują tak zwaną metodę wyłączenia z progresją

    • by Mariusz Makowski Posted październik 14, 2020 11:15 am

      Od 2021 r. w umowie z Norwegią metoda wyłączenia z progresją zostanie zastąpiona metodą proporcjonalnego odliczenia. Czyli za 2020 r. dochód norweski jest wolny od podatku w Polsce (ma tylko wpływ na stawkę podatku do polskiego dochodu, jeśli taki wystąpił). Natomiast za 2021 r. dochód norweski będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce a należny podatek będzie można pomniejszyć o podatek zapłacony w Norwegii. Różnica będzie do zapłaty w Polsce.

  • by Marianna Posted październik 15, 2020 9:51 am

    Bardzo przydatne informacje dla osób zainteresowanych tym tematem. Autor wyczerpująco objaśnia przepisy które dla nas są kompletnie niezrozumiałe i budzą bardzo dużo wątpliwości w ich interpretacji.
    To jest na ten moment najbardziej fachowo i przejrzyście napisany artykuł na temat zmian przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
    Mało tego , autor szczegółowo wyjaśnia zawikłane definicje i różnorakie sytuacje które mogą mieć wpływ na podatnika.
    Serdeczne dzięki za ten artykuł .

    • by Mariusz Makowski Posted październik 15, 2020 5:38 pm

      Dziękuje za opinię 🙂

  • by Klaudyna Posted październik 15, 2020 10:14 am

    Czy jeśli jestem z mężem zameldowana w Holandii, gdzie pracujemy i mieszkamy na codzień i jednocześnie jesteśmy zameldowani w Polsce to ominie nas podatek w Polsce?
    Lepiej jest się wymeldować w Polsce czy zgłosić wyjazd za granicę w gminie, jeśli planujemy wrócić za np. 5 lat?

    • by Mariusz Makowski Posted październik 15, 2020 5:38 pm

      Warto poinformować urząd skarbowy o adresie zamieszkania w Holandii na formularzu ZAP-3

  • by Emilian Winogrodzki Posted październik 15, 2020 10:17 am

    A co w sytuacji kiedy w 2020 pracowałem i w Polsce (2 miesiące) i w Szwajcarii (ponad pół roku)? Rozliczam w PL tylko dochód z kraju, czy w tej sytuacji również z zagranicy?

    • by Mariusz Makowski Posted październik 15, 2020 5:36 pm

      To zależy od tego, w którym kraju ma Pan miejsce zamieszkania (czy ewentualnie; kiedy nastąpiła zmiana miejsca zamieszkania).

      • by Emilian Winogrodzki Posted październik 15, 2020 5:47 pm

        Dziękuję za odpowiedź. Teoretycznie miejsce zamieszkania mam w Polsce, z racji tego, że żona mieszkanie kraju. Z drugiej strony nie przebywam w kraju więcej niż 3 miesiące w roku i zameldowany jestem w Szwajcarii.

  • by Marta Posted październik 15, 2020 3:43 pm

    Dzień dobry, mój brat pracuje w Holandii. Pracuje cały rok, wraca tylko na święta m – powiedzmy jest trzy cztery tygodnie w roku w Polsce. Nie ma żony ani dzieci w Polsce – mieszkanie ma wynajęte w Holandi przez agencje pracy. Nie wynajmuje nic w Polsce dodatkowo – jak wraca to do naszych rodziców. Czy jego obejmie płacenie tych podatków? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

    • by Mariusz Makowski Posted październik 15, 2020 5:35 pm

      Można przyjąć, że brat nie ma miejsca zamieszkania w Polsce więc nie ma obowiązków podatkowych w Polsce (po likwidacji ulgi abolicyjnej nic się nie zmieni)

  • by Emilian Winogrodzki Posted październik 15, 2020 5:41 pm

    Witam. Chciałem zapytać, co w sytuacji w której pracowałem w 2020 i w Polsce i w Szwajcarii? Rozliczam to oddzielnie, czy podatek od dochodów zagranicznych również zapłacę w PL?

    • by Emilian Winogrodzki Posted październik 15, 2020 5:43 pm

      Przepraszam za zdublowanie, nie zauważyłem odpowiedzi powyżej.

  • by Adam Posted październik 15, 2020 7:19 pm

    Witam. Jeśli zacznę prace w Holandii w styczniu 2021 i lekko ponad połowę roku, załóżmy np. 190 dni będę przebywał i pracował w Holandii, a resztę czasu będę przebywał w Polsce nie pracując, to czy będzie mnie obejmowało płacenie tych podatków? Oczywiście ciągle będę zameldowany w Polsce. I jaki wpływ na to może mieć fakt, że posiadam auto zarejestrowane w Polsce?

    • by Adam Posted październik 15, 2020 7:28 pm

      Dodam że nie mam żony i dzieci, oraz nie posiadam żadnej nieruchomości.

      • by Mariusz Makowski Posted październik 18, 2020 11:31 am

        Zacząłbym od ustalenia gdzie ma Pan miejsce zamieszkania, również które państwo Pan uważa za swoje miejsce zamieszkania.

  • by jana Posted październik 16, 2020 11:17 am

    Witam Mieszkam i pracuje we Francji. W Polsce jestem tylko zameldowana. Czy mam obowiązek podatkowy w Polsce z góry dziękuję za odpowiedź

    • by Mariusz Makowski Posted październik 18, 2020 11:27 am

      Nie, nie ma Pani obowiązków w Polsce. W umowie z Francją obowiązuje i nadal będzie obowiązywała metoda wyłączenia z progresją, która oznacza, że nawet gdyby miała Pani miejsce zamieszkania w Polsce to i tak dochód francuski byłby w Polsce wolny od podatku.

      • by Józefina Posted grudzień 29, 2020 2:15 am

        Dobry wieczór Ja w sprawie zarobków uzyskanych we Francji.Mąż od września 2019 r. przebywa we Francji tam pracuje. Planował powrót do domu w tym roku w marcu ale wiadomo,wirus.Nie mam pojęcia kiedy wróci.Jest zameldowany we Francji bo aby uzyskać legalną pracę i ubezpieczenie zdrowotne musiał wynająć mieszkanie i dopełnić meldunku.Ja mieszkam w Polsce,nie mamy dzieci,nie ma oczywiście tzw.pożycia.Moje pytanie dotyczy np.czy wymeldowanie męża zmienia coś w opodatkowaniu.Jego życie koncentruje się we Francji a najgorsze,że z zarobionych przez niego pieniędzy nie otrzymuje ani grosza i dlaczego mam doliczać jego dochód do podwyższenia stopy opodatkowania.Wymeldować? Wystąpić o separację.
        Z poważaniem

        • by Mariusz Makowski Posted grudzień 29, 2020 10:41 am

          W przypadku Francji nic się nie zmienia – mamy metodę wyłączenia z progresją

  • by Jarek Posted październik 16, 2020 9:26 pm

    wolna kwota od podatku w UK jest około 10k funtów czyli około 50000zł i podatek obliczony w uk wyniesie np: 100 funtów ale podatek w Polsce będzie większy tylko jak będzie obliczmy? co będzie dochodem czy dochód będzie mógł być pomniejszony o dietę zagraniczna bo ktoś żyje i pracuje i ponosi koszta, a dieta zagraniczna w UK to maksymalnie 235 funtów na dzień.

  • by Ewa Posted październik 17, 2020 2:53 pm

    Dzień dobry ,mój przypadek chyba jest bardziej zawiły , mój mąż od roku pracuje w Belgii ,ma umowę o pracę przez agencję i jest tam zameldowany, także w Pl ma meldunek, W Pl ma zarejestrowaną działalność gospodarczą , którą może wykonywać przez Internet, do tego dostaje wcześniejszą emeryturę wypracowaną w Pl , ja z dziećmi mieszkam w Pl ,dzieci jeszcze studiują ,ale są już dorosłe , wydaje mi się że jest rezydentem w Pl ,ale mam inne pytanie do Pana , gdybym tylko ja do niego się przeniosła ,bo tu w Pl nie pracuję czy w takim przypadku byłby uznany za rezydenta w Belgii?

    • by Mariusz Makowski Posted październik 18, 2020 11:24 am

      Zmiana ośrodka interesów życiowych, czyli zamieszkanie rodziny w danym państwie będzie oznaczało zmianę rezydencji. Jeżeli więc rodzina zamieszka w Danii to mąż będzie uważany za duńskiego rezydenta.

  • by Jarek Posted październik 18, 2020 9:31 am

    pracując zagranica powinna być odliczana od dochodu diet w UK to maximum 235 Funtów na dzień

    • by Mariusz Makowski Posted październik 18, 2020 11:22 am

      Nie. Do opodatkowania w Polsce można pomniejszych dochód z pracy o 30% diety za każdy dzień pobytu w danym państwie. Dieta dla Wielkiej Brytanii wynosi 35 GBP więc 30% to 10,50 GBP.

      • by Jarek Posted październik 18, 2020 9:11 pm

        tak dieta wynosi 35 ale jeszcze jest kwota limitu na nocleg 200funtó na dzień i jeszcze koszt podroży do uk pewno to nie będzie liczone przy tej nie ludzkiej chamskiej ustawie, mało im ile ci ludzie zostawiają i wysyłają pieniędzy do Polski.

  • by Wiesia Posted październik 18, 2020 10:58 am

    Maz pracuje w Danii od 7 lat do domu przyjezdza tylko na wakacje.Tam wynajmuje pokoj i jest zameldowany w Polsce tez jest zameldowany.Czy bedzie musial placic podatek w Polsce.Obecnie placi w Danii 40% podatku.Rok temu mial wypadek w pracy
    i otrzyma odszkodowanie czy te pieniadze beda wchodzily w sklad kwoty do opodatkowania.

    • by Mariusz Makowski Posted październik 18, 2020 11:20 am

      W pytaniu jest kilka wątków, które mogą mieć znaczenie – jeżeli podatek w Danii okaże się wyższy od podatku polskiego to nic nie trzeba będzie już w Polsce płacić. Ponadto, odszkodowanie może korzystać ze zwolnienia w podatku (ale to wymaga dokładnego sprawdzenia).

  • by Konrad Posted październik 18, 2020 12:40 pm

    Jak jest z pracownikami z USA, którzy maja obywatelstwo amerykańskie ale cześć roku mieszkają w PL. I tam nie pracują. I maja firmy w us tezbeda musiały płacić podatek w pl

    • by Mariusz Makowski Posted październik 20, 2020 8:55 am

      Za mało informacji by coś odpowiedzieć.

  • by Artur Posted październik 19, 2020 4:33 am

    Dzien dobry. Mieszkam w UK od ponad 15 lat.W przyszlym roku zona razem z dziecmi zamierza wrocic i zamieszkac w Polsce na stale. Ja natomiast nie wracam, zostaje w UK gdzie pracuje na pelny etat, mieszkam tutaj razem z moimi rodzicami, mam tez tutaj brata. W Polsce osobiscie nie posiadam zadnych rachunkow, wszystkie rachunki (telefon, silownia,wynajem mieszkana, ubezpieczenie samochodu etc.) place w UK. Czy jesli zona z dziecmi zdecyduje sie na powrot, czy bede musial zaplacic podatek w Polsce, gdy ja zostane tutaj w UK?

    • by Mariusz Makowski Posted październik 20, 2020 8:56 am

      Powrót żony i dzieci do Polski prawdopodobnie oznacza, że Pan również zmienia miejsce zamieszkania na Polskę. A to oznaczać będzie konieczność rozliczania się w Polsce również z brytyjskich dochodów.

  • by Mirek Posted październik 20, 2020 6:27 am

    Jak to jest w przypadku Kataru? Rezydencja póki co w Polsce (tu rodzina). Tu także dobrowolne ubezpieczenie emeryt-rentowe. Dochody wyłącznie w Katarze.

    • by Mariusz Makowski Posted październik 20, 2020 8:57 am

      Od 2021 r. będzie Pan musiał płacić podatek w Poslce

  • by Marcin Posted październik 20, 2020 8:44 pm

    Mieszkam w UK od 5 lat, prowadzę własną działalność, ale w Polsce mam żonę i dorosłą córkę ,żona pracuje , ja do Polski jeżdżę 2 razy w roku czy też mnie obejmie ?

    • by Mariusz Makowski Posted październik 22, 2020 5:19 pm

      Trudno powiedzieć. Sam musi Pan ustalić gdzie koncentruje się Pana „ognisko domowe”.

  • by Malgosia Posted październik 22, 2020 9:46 am

    Witam. od wrzesnia 2019 roku przeprowadzilam sie z UK do Polski z moimi dziecmi. gdyz rozstalam sie z mezem. maz jest w nowym zwiazku. Maz pozostal w UK gdzie mieszka i pracuje. Jestesmy malzenstwem od 2016 roku ale tylko na papierze. maz placi na dzieci usalone miedzy nami alimenty. Maz nie posiada adresu zamieszkania w Polsce , nie ma zadnego tutaj majatku. Ostatni raz w Polsce byl w 2003roku. Ja i dzieci mamy paszporty brytyjskie. Maz ma rezydenture UK. Czy w naszym przypadku powinnismy rozwiazac formalnie nasze malzenstwo czy wystarczy udowodnic ze centrum zyciowe meza jest w UK praca dom zamieszkanie i calkowity brak ochoty powrotu do Polski.

    • by Mariusz Makowski Posted październik 22, 2020 5:17 pm

      O „ośrodku interesów życiowych” świadczą faktyczne powiązania, nie te „formalne”. Z opisu wynika, że mąż ma jednak silniejsze powiązania z UK niż z Polską.

      • by Piotr Referda Posted październik 24, 2020 2:11 pm

        Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie. Czy ja wraz z żoną mieszkając w Holandii mając tu dom meldunek od 4 lat ( około) ale jednocześnie mamy w Polsce dom ziemię i jesteśmy też tam zameldowani. Nasze dzieci są dorosłe 27 lat będziemy musieli zapłacić podatek w Polsce?? Dodam że do kraju jeździmy 2 razy w roku na święta tj. 4 tygodnie na rok.

        • by Mariusz Makowski Posted październik 27, 2020 10:26 am

          Nie, Państwa dochody będą opodatkowane tylko w Holandii (chyba, że mają Państwo jakieś dochody w Polsce).

  • by Pawel Posted październik 23, 2020 10:07 pm

    Witam. Co jeśli pracuje trochę a Anglii i trochę w Norwegii całym rokiem a w Polsce bywam tylko na urlopach. Dodam ze nie jestem nigdzie w pl zameldowany?

    • by Mariusz Makowski Posted październik 27, 2020 10:30 am

      W kwestiach podatkowych meldunek nie ma znaczenia – znaczenie ma miejsce zamieszkania. A z pytania trudno ustalić, w którym państwie ma Pan miejsce zamieszkania.

  • by Michał Posted październik 24, 2020 11:25 am

    Witam, od prawie dwóch lat pracuje w Holandii wraz z dziewczyną ale mieszkamy na mieszkaniu agencyjnym. Nie jesteśmy tu zameldowani. Do Polski zjeżdżamy co 4 miesiące na ok 2 tygodnie. Czy opodatkowanie w Polsce również będzie nas dotyczyło ?
    Pozdrawiam

    • by Mariusz Makowski Posted październik 27, 2020 10:27 am

      Musiałby Pan ustalić gdzie ma Pan miejsce zamieszkania. Prawdopodobnie jest to Holandia (ale trochę za mało mam informacji by to rozstrzygnąć).

      • by Michał Posted październik 28, 2020 9:32 pm

        Pracujemy w Holandii. Mamy oboje umowy na czas nie określony. Jesteśmy na rok może 10tygodni maksymalnie w Polsce. Przyjeżdżamy tylko w odwiedziny do rodzin. Mamy mieszkanie od agencji, bez meldunku. Oboje jesteśmy zameldowani w Polsce u rodziców. Nasze zarobki w Polsce wynoszą 0. Można by rzec ze naszym miejscem zamieszkania jest Holandia skoro spędzamy w niej około 300dni w roku. Czy możemy ominąć podwójne opodatkowanie ?

        • by Mariusz Makowski Posted październik 29, 2020 10:37 am

          Tak, jeśli mają Państwo miejsce zamieszkania w Holandii (a opisana sytuacja na to wskazuje) to nie będą Państwo podlegali opodatkowaniu w Polsce.

  • by Paweł Pilch Posted październik 24, 2020 11:27 am

    Jestem kawalerem,pracuję ok 200 dni w Norwegii w Polsce jestem zameldowany u rodziców i u nich tez czasem pomieszkuje jak moze wyglądać moja sytuacja o 2021 jesli chodzi o polski urząd skarbowy czy muszę składać pit i będzie tez podatek.

  • by Paweł Pilch Posted październik 25, 2020 4:30 pm

    Dodam jeszcze iz w polsce nie pracuje ,zarabiam tylko w Norwegii w ten sposob juz 3 rok.

    • by Mariusz Makowski Posted październik 27, 2020 10:25 am

      Trochę zbyt mało informacji na temat Pana miejsca zamieszkania (ośrodka interesów życiowych).

  • by Paweł Pilch Posted październik 25, 2020 4:36 pm

    Witam pracuje w Norwegii ok 200 dni rocznie w Polsce jestem zameldowany u rodziców i tam tez mieszkam w Polsce nie zarabiam ,jak będzie wyglądała moja sytuacja od 2021 r.odnośnie podatku i pitu w polskim urzędzie skarbowym dodam jeszcze iz jestem kawalerem.

  • by Dagmara Posted październik 26, 2020 3:21 am

    Witam . Moje pytanie polega na tym że wraz z mężem i synem mieszkamy na stałe w holandii w polsce mamy rodziny ale moze tydzien w roku jestesmy w Polsce. Gdy zniknie ulga podatkowa co to oznacza dla mojego męża ktory ma syna z poprzedniego zwiazku i płaci tylko alimenty?

    • by Mariusz Makowski Posted październik 27, 2020 10:21 am

      Prawdopodobnie mają Państwo miejsce zamieszkania w Holandii więc dochody holenderskie w ogóle nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce.

  • by Ela La Rocca Posted październik 27, 2020 10:57 am

    Witam, Od 2004 mieszkam na stale z mezem i dzieckiem w Irlandii. Posiadamy dom w Polsce, gdzie ja i dziecko mamy stale zameldowanie. Nie uzyskujemy zadnego dochodu w Polsce. Czy fiskus bedzie domagal sie zlozenia zeznania podatkowego i zaplaty podatku w Polsce?

  • by radek Posted październik 28, 2020 11:25 am

    witam, chciałem zapytać czy pracując i mieszkając w holandii od pięciu lat, ale w Polsce mieszka moja partnerka z dziećmi( dzieci pełnoletnie 20 i 18 lat), mieszkanie jest moich rodziców,czy będę musial zaplacić podaek w Polsce, nawet ak dzieci są juz dorosłe, oczywiśćie w holandii jestem na stałe w Polsce tylko na krótki urlop i nie posiadam żadnej nieruchomości w Polsce
    proszę o odpowiedz, dziękuję, pozdrawiam

    • by radek Posted październik 28, 2020 11:37 am

      i jeszcze chciałem zapytać czy jak jestem zameldowany w holandii i w mojej sytuacji czy w Polsce muszę sie wymeldować

  • by radek Posted październik 28, 2020 11:46 am

    witam, chciałem zapytać czy mieszkajać i pracujac w holanndii od pięciu lat a moja partnerka mieszka z diecmi dorosłymi (20 i 18 lat) w mieszkaniu moich rodziców a ja w polsce jestem dwa razy w roku na krótki tygodnniowy urlop, ale jestem zameldowany też w Polsce to czy bede musialsie wymeldowac w Polsce , a także chcialem zapytać czy w moim wypadku będę musiał płacić podatek

  • by radek Posted październik 28, 2020 4:57 pm

    witam, chciałem zapytać czy mieszkajać i pracujac w holanndii od pięciu lat a moja partnerka mieszka z diecmi dorosłymi (20 i 18 lat) w mieszkaniu moich rodziców a ja w polsce jestem dwa razy w roku na krótki tygodnniowy urlop, ale jestem zameldowany też w Polsce to czy bede musialsie wymeldowac w Polsce , a także chcialem zapytać czy w moim wypadku będę musiał płacić podatek

    • by Mariusz Makowski Posted październik 29, 2020 10:43 am

      Nie ma znaczenia meldunek a to gdzie znajduje się miejsce zamieszkania (ognisko domowe, ośrodek interesów życiowych). Wymeldowanie więc nie zmienia Pana sytuacji podatkowej.

  • by Małgorzata Posted październik 28, 2020 8:42 pm

    Mąż pracuje od kilkunastu lat na terenie Wielkiej Brytanii (LTD). W Polsce nie osiągał przez te wszystkie lata żadnych dochodów. Razem z mężem jesteśmy współwłaścicielami nieruchomości zlokalizowanej w Polsce. Mąż przyjeżdża do Polski kilka razy w roku i w tym czasie przebywa w naszym domu. Ja jestem na stałe zatrudniona od kilku miesięcy w Niemczech. Tam płacę podatki i tam też planuję pracować przez kilka następnych lat. W Polsce nie osiągam żadnych dochodów. Przebywam w Polsce, w naszym domu, podobnie jak mąż, kilka razy w roku. W naszym domu na stałe mieszka nasz pełnoletni syn, który osiąga dochody w Polsce. Czy mąż będzie zobowiązany do zapłaty podatku także w Polsce?

    • by Mariusz Makowski Posted październik 29, 2020 10:41 am

      Trzeba by ustalić gdzie znajduje się Państwa stałe miejsce zamieszkania, rozumiane jako „ognisko domowe”. Jeśli w Polsce to dochody męża mogą podlegać opodatkowaniu w Polsce (tutaj trzeba by jeszcze ustalić z jakiego źródła są to dochody, np. praca, dywidendy, wynagrodzenia dyrektora).

      • by Małgorzata Posted październik 29, 2020 12:29 pm

        Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mąż od lat wynajmuje na terenie Wielkiej Brytanii ten sam dom i w tym domu mieszka. Tam też prowadzi działalność gospodarczą na zasadzie LTD (otrzymuje wynagrodzenie dyrektora i dywidendy). Dla nas oczywistym jest, że jego życie koncentruje się na terenie Wielkiej Brytanii (jak wspomniałam wcześniej przyjeżdża do Polski i przebywa w naszej nieruchomości tylko w przerwach w pracy, tj. nie częściej niż raz na 2-3 miesiące średnio na 7 dni – jako prowadzący działalność gospodarczą nie ma płatnego urlopu). Posiada dokumenty potwierdzające rezydenturę podatkową w Wielkiej Brytanii. Ja również wynajmuję mieszkanie w Niemczech i tam też jestem zameldowana. Kwestia tzw. ogniska domowego w Polsce jest dyskusyjna. Każdy z nas na stałe mieszka w innym kraju i w innym kraju osiąga dochody.

  • by Małgorzata Posted październik 28, 2020 8:53 pm

    Mieszkam w Szwajcarii i tutaj pracuję Chcę się starać o stały pobyt. . Nie mam dochodów w Polsce, skąd wyjechałam w 2014 roku . Nie mam w Polsce męża, dzieci a jedynie mamę na emeryturze która sama się utrzymuje. W Polsce mam tylko konto bankowe.
    Do Polski przyjeżdżam tylko na Boże Narodzenie oraz wakacje. Czy dobrze rozumiem, że nawet jeśli umowa abolicyjna zostanie zerwana ze Szwajcarią to i tak nie zapłace podatków w Polsce?

    • by Malgorzata Posted październik 28, 2020 8:54 pm

      Zapomniałam dodać, że mam w Polsce adres zameldowania do dowody osobistego. Czy muszę się wymeldować żeby mieć pewność, że nie nie będę musieć płacić podatków?

      • by Mariusz Makowski Posted październik 29, 2020 10:38 am

        Meldunek nie powinien być brany pod uwagę przy ustalaniu gdzie znajduje się miejsce zamieszkania

        • by Piotr Posted październik 29, 2020 2:44 pm

          Dzień dobry
          A jak wygląda sprawa osób pracujących w Szwecji?
          Jestem rezydentem Szwecji, mam mieszkanie, zameldowanie, dowód osobisty, wkrótce paszport.
          Jednak rodzina oraz dom są w Polsce.
          Dziękuję za odpowiedź.

          • by Mariusz Makowski Posted październik 31, 2020 4:04 pm

            Mimo wszystko ma Pan miejsce zamieszkania w Polsce ale w umowie ze Szwecją mamy (i to się nie zmienia) metodę wyłączenia z progresją – czyli dochód szwedzki jest w Polsce wolny od podatku.

    • by Mariusz Makowski Posted październik 29, 2020 10:39 am

      Dobrze Pani rozumie 🙂 Nie ma Pani miejsca zamieszkania w Polsce i nie uzyskuje dochodów w Polsce – a to oznacza, że nie ma Pani żadnych obowiązków podatkowych w Polsce

  • by Krzysztof Krol Posted październik 28, 2020 11:55 pm

    Dobry Wieczór. Chciałbym prosić Pana o odpowiedź Jestem zameldowany w Polsce i mam tam własnościowe mieszkanie spółdzielcze. Z polskiego konta opłacam czynsz i wszystkie media (gaz, prąd itp. czy alimenty na 22 letnią córkę(od 10 lat jestem też po rozwodzie) a od ponad 7 lat mieszkam, pracuje i wynajmuje pokój w UK i mam też przyznany mi settled status.
    Czy jak będę w Polsce muszę przepisać mieszkanie, zlikwidować polskie konto oraz wymeldować się by uniknąć podwójnego opodatkowania. W Polsce bywam 2 razy w roku na kilkanaście dni(w tym na razie byłem 9 dni)
    Czy będę zmuszony płacić podatki w Pl i w UK bo jestem zdecydowany zrobić wszystko by tego nie czynić
    Pozdrawiam i dziękuję za ewentualną odpowiedź

    • by Mariusz Makowski Posted październik 29, 2020 10:36 am

      Moim zdaniem wszystko wskazuje na to, że ma Pan miejsce zamieszkania w UK i w Polsce Pana brytyjskie dochody nie będą w żaden sposób opodatkowane.

  • by Barbara Posted październik 29, 2020 10:20 am

    Witam w Polsce pobieram emeryturę i pracuję we Francji i płacę podatki jak nowy przepis ma się do mojej sytuacji

    • by Mariusz Makowski Posted październik 29, 2020 10:29 am

      W Pani przypadku nic się nie zmieni, bo umowa z Francją przewiduje metodę wyłączenia z progresją.

      • by Barbara Posted październik 29, 2020 3:30 pm

        Dziękuję bardzo

        • by Kamil Posted październik 30, 2020 6:07 am

          Witam. Mieszkam w Holandii kupiliśmy z partnerką dom i tylko na wakacje wyjeżdżamy do Polski max 2 tyg w roku. Nie posiadamy żadnych dochodów w Polsce ale jestem zameldowany w domu rodzinnym. Co w takiej sytuacji? Czy będę musiał płacić podatek 2 razy?

          • by Mariusz Makowski Posted październik 31, 2020 3:47 pm

            Ten kupiony dom jest w Holandii? Jeśli tak to nie mają Państwo obowiązków podatkowych w Polsce.

      • by Dominika Posted październik 30, 2020 2:02 pm

        Witam serdecznie,
        Od 7 lat wraz z mężem mieszkamy i pracujemy w Norwegii. Niedawno kupiliśmy dom i wejdziemy w jego posiadanie właśnie w 2021r. Będzie to stan deweloperski. Obecnie jesteśmy zameldowani u rodziców.
        Jak nowe przepisy wpłyną na nasza sytuacje ?

        • by Mariusz Makowski Posted październik 31, 2020 3:45 pm

          Dopóki nie przeniosą się Państwo do Polski to dochody norweskie podlegają opodatkowaniu tylko w Norwegii

  • by Maria Posted październik 29, 2020 2:17 pm

    Witam, Mieszkam w Portugalii i chce sie przeprowadzis do Polski a moje mieszkanie wynajac.
    W Portugalii podatek oblicza sie od 35% dochodu uzyskanego z wynajmu, reszta sumy uznawana jest jako koszta z ktorych nie ma potrzeby sie rozliczac. Przy dochodzie 1000€ opodatkowaniu ulega 350 € podatkiem o wysokosci 28%.
    Jak to sie bedzie mialo po mojej przeprowadzce do Polski. Czy w takim wypadku musze przezentowac koszta jakie ponioslam na rzecz wynajmu w urzedzie polskim podczas gdy w Portugalii jest to nie potrzebne?
    Odprowadzajac co miesiac podatek w Portugalii mam w jakis sposob poninformowac o tym z wyprzedzeniem w Polsce czy jedynie podczas rocznego sprawzdania?
    Dziekuje,

    • by Mariusz Makowski Posted październik 31, 2020 4:06 pm

      Po przeprowadzce do Polski dochód z wynajmu nieruchomości portugalskiej będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce a podwójnego opodatkowania unika się poprzez odliczenie podatku zapłaconego w Portugalii.

  • by Piotr Fratczak Posted październik 29, 2020 2:56 pm

    Dzień dobry
    Czy orientuje się pan jak to wygląda z pracą w Szwecji?
    Pracuje tam , place tam podatki , mam mieszkanie, zameldowanie , dowód osobisty wkrótce paszport.
    Żona nie pracuje mieszka z dziećmi w Polsce, mamy tam dom.
    Jeżeli bym musiał coś płacić to jak to obliczyć zakładając że mam 30 % podatku.
    Dziękuję za odpowiedź

    Piotr

  • by Marcin Posted październik 29, 2020 5:39 pm

    Witam pracuje jako marynarz śródlądowy w Holandii (zatrudnienie bez pośrednika u holenderskiego przedsiębiorcy) jestem zameldowany zarówno w Polsce jak i Holandii. Rozliczany jestem z podatków w Holandii, w Polsce rozliczam się na tzw 0. Czy w moim przypadku coś się zmieni?

    • by Mariusz Makowski Posted październik 31, 2020 3:59 pm

      Tak – do tej pory nie płacił Pan podatku w Polsce dzięki uldze abolicyjnej. Jej likwidacja może spowodować wystąpienie podatku w Polsce

  • by Piotr Posted październik 29, 2020 6:06 pm

    Dzień dobry. Pracuje w Danii 10lat płacę 40% podatku ośrodek życiowy znajduje sie w Polsce czy będę musiał płacić w Polsce?

    • by Mariusz Makowski Posted październik 31, 2020 3:58 pm

      Będzie Pan miał obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce. Podatek w Polsce wystąpiłby gdyby podatek wyliczony wg polskich stawek podatku okazał się wyższy od podatku duńskiego.

      • by Mateusz Posted styczeń 12, 2021 11:15 pm

        Witam.Pracuje na stałe w Danii,w Pl mam dziewczynę(nie żonę)oraz dziecko.Do pl przyjeżdżam raz w miesiącu na 4 dni.Mam meldunek Duński i stały w Pl.Czy będę musiał się rozliczać się w Polsce?Gdyby okazło się że tak,to w jaki sposób mogę to ominąć?

  • by Mariusz K. Posted październik 30, 2020 1:45 am

    Panie Mariuszu, bardzo dziekuje za Panski artykul i za panski czas, poswiecony na odpowiedzi na pytania.
    Chcialbym takze skorzystac z Panskiej opinii, swoj post podziele na kilka czesci poniewaz nie moge wkleic calosci ( komentarz zbyt dlugi 🙂
    Ja, podobnie jak kilka osob z tego watku, pracuje z zona w UK od kilkunastu lat. Tu wynajmujemy mieszkanie, tu placimy podatki. . Nie mamy dzieci. W Polsce nie zarabiamy, przebywamy w tym kraju miesac lub dwa w okresie roku. Kilka miesiecy temu zakupilismy w Polsce mieszkanie ktorego nie wynajmujemy.
    W lutym 2021 planujemy powrot do kraju. Jesli dobrze rozumiem, do tego czasu bedziemy rezydentami podatkowymi UK i nawet po zmianie przepisow w styczniu 2021, skladajac w Polsce zeznanie podatkowe do kwietnia 2021 za rok 2020, wciaz obejmowac nas bedzie za rok 2020 ulga abolicyjna, poniewaz prawo nie dziala wstecz?

  • by Mariusz K. Posted październik 30, 2020 1:45 am

    Ciag dlaszy :

    Czy mamy obowiazek po powrocie w 2021 zlozyc zeznanie podatakowe za okres 2020 jesli przez caly ten rok jedyny dochod uzyskiwalismy w UK?
    Czy musielismy zlozyc takie zeznanie juz za rok 2019? (slyszalem o „obowiazku informacyjnym”, jednak nigdy nie skladalismy zadnego PIT-u w Polsce)
    Czy potrzebny bedzie nam certyfikat podatkowy z urzedu skarbowego UK?
    Czy certyfikat ten musialby byc wydany w tym jeszcze roku czy juz w 2021?
    Czy mozna zmieniac rezydencje podatkowa co roku? Np. jeden rok w Polsce, jeden rok w UK?
    Przepraszam, ze jest tych pytan kilka. Jest to dla mnie trudny temat poniewaz nigdy dotad nie musialem interesowac sie przepisami podatkowymi w Polsce. Z gory dziekuje za Panska odpowiedz.
    Pozdrawiam
    Mariusz

    • by Mariusz Makowski Posted październik 31, 2020 3:53 pm

      W 2020 r. są Państwo brytyjskimi rezydentami więc nie mają Państwo obowiązków podatkowych w Polsce, nie trzeba składać zeznania rocznego za 2020 r. Od dobrych kilku lat nie ma też obowiązku informowania polskiego fiskusa o zmianie miejsca zamieszkania. Brytyjski certyfikat mógłby być pomocny gdyby polski fiskus próbował udowadniać, że mieli Państwo miejsce zamieszkania w Polsce. Rezydencja wiąże się w pierwszej kolejności ze „stałym zamieszkaniem”. W związku z tym coroczne zmiany miejsca pobytu wymagają przeanalizowania i ustalenia czy mamy do czynienia ze stałym czy tymczasowym miejscem zamieszkania

  • by Krystyna Posted październik 30, 2020 6:47 pm

    Witam,

    3 lata temu wróciłam do Polski z dziećmi , nie podjęłam pracy tylko poszłam na studia dzienne . Mąż został w Wielkiej Brytanii gdzie pracuje na samozatrudnienie i tam też płaci podatki . Ubezpiecznie maje i dzieci jest z UK na podstawie formy S2 , umiejscowionej w polskim NFZ . Nie rozliczam się z poselskim urzędem skarbowym ponieważ nie uzyskuje żadnych przychodów . Mieszkam u rodziców , mamy rozpoczętą budowę. Jak to będzie wyglądało teraz po zniesieniu ulgi abolicyjnej ? Czy będziemy musieli płacić w Polsce podatek ?

    • by Mariusz Makowski Posted październik 31, 2020 3:38 pm

      Powiem więcej – mąż najprawdopodobniej już od 3 lat powinien płacić podatki w Polsce.

  • by Adam Posted październik 30, 2020 7:15 pm

    Witam,

    Od 3,5 roku mieszkam i pracuję w UK z żoną. Wynajmujemy w uk mieszkanie przez agencję nieruchomości. W Polsce mamy tylko wspólne konto bankowe i oszczędnościowe gdzie zbieramy pieniądze na mieszkanie oraz jesteśmy tylko zameldowani u rodziców. Dzieci nie mamy czy zniesienie tej ulgi będzie miało jakiś wpływ na naszą sytuacje ? W Polsce jesteśmy około 4 tygodnie w ciągu roku tylko na urlopie.

    • by Mariusz Makowski Posted październik 31, 2020 3:35 pm

      Nie, podlegają Państwo opodatkowaniu tylko w UK

  • by Dawid Posted październik 30, 2020 7:42 pm

    Witam, pracuję w Norwegii od 2018 i jestem tu zarejestrowany jako pendler tzn ze mam stałe zameldowanie w Polsce wraz z żoną i córką na tym samym adresie. W Polsce nie uzyskuje żadnego dochodu i 3/4 roku przebywam w Norwegii czy od 2021 będę musiał zapłacić podatek w Polsce w związku ze zmianą przepisów ?
    Pozdrawiam Dawid

    • by Mariusz Makowski Posted październik 31, 2020 3:34 pm

      Jeżeli najbliższa rodzina (żona, córka) mieszka w Polsce to Pan również jest polskim rezydentem. Oznacza to, że może za 2021 r. wystąpić podatek do zapłaty w Polsce.

  • by Ania Posted październik 30, 2020 10:20 pm

    Dzień dobry,wraz z mężem mieszkamy w UK od 2 lat,pracujemy na umowę o pracę na stałe.Mąż płaci alimenty na dziecko z poprzedniego związku,które jest w Polsce.Jak to w tej sytuacji może być?

    • by Mariusz Makowski Posted październik 31, 2020 3:32 pm

      Prawdopodobnie mają Państwo miejsce zamieszkania w UK więc nie podlegają Państwo obowiązkom podatkowym w Polsce.

  • by Marcin Posted październik 31, 2020 11:42 am

    Witam czy jesli Arabia Saudyjska podpisala MLI z PL w tym roku to znaczy ze od 2021 abolicja dla pracujacych w tym kraju zostaje zniesiona? czy fakt ze mieszkam ponad 183 dnia w roku ale rodzina jest w Polsce nie bedzie brany pod uwage przez US?

    • by Mariusz Makowski Posted październik 31, 2020 3:29 pm

      W umowie z Arabią Saudyjską od początku obowiązywała metoda proporcjonalnego odliczenia – likwidacja ulgi abolicyjnej spowoduje, że polscy rezydencji pracujacy w Arabii Saudyjskiej będą musieli płacić podatki w Polsce.

      • by Marcin Posted październik 31, 2020 6:18 pm

        Dziekuje za odpowiedz. Czyli wyjsciem z sytuacji jest jedynie zmiana rezydencji o ile jest to mozliwe przy rodzinie pozostajacej w polsce?

  • by Jacek Posted październik 31, 2020 12:39 pm

    To zdanie: Oznacza to, że w umowach zawartych przez Polskę, w których stosowana metoda wyłączenia z progresją zostanie zastosowana metoda proporcjonalnego odliczenia.

    W ogóle nie ma sensu. Plus strona wogóle nie jest responsywna. Co za szajs

  • by Zbigniew Posted październik 31, 2020 1:38 pm

    Mam pytanie a co jeśli mieszkam w Wielkiej Brytani od 12 lat i jestem rezydentem UK potwierdzonym przez urząd, pracuję na stałe w UK (umowa o pracę) nie uzyskuję żadnych dochodów z Polski. W Polsce nie posiadam żadnego majątku z żoną która mieszka z dorosłym synem jestem w separacji (jest rozdział majątkowy), Czy w takich warunkach podlegam pod podpunkt ośrodek życiowy i będę musiał zacząć płacić podatek od 2021 roku?

    • by Mariusz Makowski Posted październik 31, 2020 3:24 pm

      Jeśli jest Pan brytyjskim rezydentem to nie ma Pan obowiązków podatkowych w Poslce.

  • by Dawid Posted październik 31, 2020 1:50 pm

    Witam czy jesli w 2021 roku rozpocznę prace jako marynarz u armatora holenderskiego i tam bede odprowadzał podatek bez dochodów w polsce to czy wowczas bede musiał placic podatek w polsce skoro tam zapłacę wyzszy podatek bo okolo 38% dziekuje za odpowiedź

    • by Mariusz Makowski Posted październik 31, 2020 3:23 pm

      Zgodnie z polsko-holenderską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania wynagrodzenie otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce z pracy najemnej, wykonywanej na pokładzie statku morskiego, statku powietrznego albo na pokładzie statku żeglugi śródlądowej eksploatowanego w transporcie międzynarodowym, może być opodatkowane tylko w Polsce. Czyli nie powinien Pan płacić podatku w Holandii a jedynie w Polsce (tak jakby ta praca była wykonywana w Polsce).

  • by tomasz walczak Posted październik 31, 2020 4:24 pm

    czy sa juz jakies dokladniejsze informacji na temet diet za kazdy dzien pobytu w Irlandii w moim przypadku , ktore bede mogl odliczyc od dochodu osiagnietego w Irlandii????

  • by Klaudia Posted październik 31, 2020 4:44 pm

    witam, jeżeli mieszkam z narzeczonym w Holandii od 3 lat, i do tej pory rozliczaliśmy się z podatkiem „0” podkreślę że mamy meldunek w Polsce i w Holandii . i cały rok przebywamy w Holandii mamy tu wynajęty dom czy też będziemy musieli płacić podatek w Polsce ? Jeżeli tak to czy wymeldowanie się z Polski uchroni nas przed płaceniem tego podatku ?

  • by Stanisław Posted październik 31, 2020 8:02 pm

    Pracuję we Włoszech od 20 lat. W Polsce nie mam żadnych dochodów, ale moja żona i dzieci mieszkają w Polsce. Jestem rezydentem podatkowym Włoskim, czy mnie też obejmie zmiana?

  • by Jurek Posted październik 31, 2020 10:34 pm

    Witam Panie Mariuszu,

    Czy przychód z najmu lokali mieszkaniowych w UK:

    1. Na zasadach samozatudnienia (self-emplyed)
    2. Lub poprzez Sp z o.o. (Limited Company)

    Będzie traktowany tak samo jak dochód z umowy o prace?

    Czy w tym wypadku trzeba się bedzie w Polsce rozliczac jesli sie mieszka w Polsce?

    I jesli tak, to czy na zasadach podatkowych najmu czyli np ryczałt 8.5% lub 12.5% albo ogólnych?

    Z góry dziekuje i pozdrawiam.

    Z poważaniem,

    Jurek

  • by tomasz Posted Listopad 1, 2020 12:02 pm

    witam, czym sa juz blizej znane kwoty diet dla poszczegolnych krajow(irlandia w moim przypadku) za kazdy dzien pobytu w danym kraju?

  • by Kamil Posted Listopad 2, 2020 9:44 am

    Witam Pana. Pracuję od lat w UK a w Polsce jestem współwłaścicielem domu, który jest wynajmowany i rozlicza się z tego brat. Czy będę musiał też rozliczać się? Druga sytuacja – czy sprzedając/ wynajmując dom w UK i mieszkając w Pl będę podciągnięty do opłat w Polsce? Dziękuję

  • by Monika Posted Listopad 2, 2020 1:57 pm

    Witam. Czy dobrze zrozumiałam ostatnie wydarzenia w kraju – ulga abolicyjna już została zlikwidowana? Czy przy rozliczaniu dochodów za rok 2020 będą obowiązywały jeszcze stare przepisy czy już nowe? Mąż pracuje w Holandii. Czy świadczy Pan usługi rozliczania PIT ?

  • by Justyna Posted Listopad 2, 2020 3:22 pm

    Jestem polskim rezydentem podatkowym, poniżej 26. roku życia. Osiągam dochody jedynie w Niderlandach, w Polsce nie mam żadnych dochodów. Dotychczas, rozliczając się z polskim fiskusem korzystałam z ulgi abolicyjnej – dzięki temu nie musiałam płacić podatku w Polsce. Zastanawiam się, czy po ewentualnej likwidacji ulgi abolicyjnej będę mogła stosować do dochodów osiągniętych za granicą ulgę dla młodych? Tak, aby podatek do zapłaty w Polsce dalej wynosił 0 zł.

  • by aneta Posted Listopad 2, 2020 7:44 pm

    witam mąż pracuje w Niemczech jako kierowca w Polsce mamy gospodarstwo czy nas też to dotyczy

  • by Zdzislawa Posted Listopad 3, 2020 11:21 am

    Witam serdecznie mieszkam w UK 15 lat i posiadam stałego rezydenta i status stałego osiedlenia w Polsce nic nie posiadam nawet adresu jedynie co mnie łączy z Polska to renta po mężu która mi tutaj na angielskie konto przesyłają .
    Jak wyglada moja sytuacja w związku z tym opodatkowanie ?
    Bardzo bardzo dziękuje za odpowiedz .

  • by grzegorz Posted Listopad 3, 2020 3:55 pm

    Witam czy pracując w Szwajcarii a żona z dziećmi w Polsce bede musiał płacić tutaj podatek serdecznie pozdrawiam

  • by Marlena Posted Listopad 3, 2020 9:50 pm

    Witam, przyjechaliśmy z narzeczonym do Holandii w tym roku, chcemy tu zostać na dłużej, oboje jestemy zwolnieni z podatku w Polsce(nie mamy 26 lat), co w naszej sytuacji??? Pozdrawiam.

  • by Jakub Posted Listopad 3, 2020 10:09 pm

    Czyli jeśli w Polsce posiadam tylko meldunek a od 12 lat mieszkam na stale w Holandii (Dom, meldunek, życie etc) to mnie zmiana nie dotyczy tak?

  • by Wiktoria Posted Listopad 3, 2020 10:14 pm

    Witam, mam pytanie – mąż pracuje w Norwegii już od 8 lat ( jest tam zatrudniony przez Norweską firmę na kontraktach ) tam płaci podatki 34% ,ale w nim jest zawarte ok 8% ubezpieczenia społecznego, czyli dochodowy wyjdzie wtedy ok 26%. Tak więc według projektu od przyszłego roku byłoby trzeba dopłacić te brakujące 6% w Polsce? Dodam że ja przebywam w Polsce – rozliczamy się oddzielnie i nie posiadamy dzieci – czy od 2021 mąż będzie płacił podatek w Norwegii i Polsce ? Z góry dziękuję za odpowiedz.

  • by Jerzy Posted Listopad 5, 2020 11:54 am

    Dzień dobry, jestem zameldowanym w Polsce bezdzietnym singlem i nie mam żadnych innych z nim powiązań oprócz rodziny.
    Na przełomie stycznia i lutego w przyszłym roku rozpoczynam pracę w Szwajcarii. Będę tam pracował co najmniej 8 miesięcy. Po tym czasie chciałbym przepracować ostatnie miesiące w Polsce.
    Czy będę musiał zapłacić podatek za wypracowane pieniądze za granicą i w Polsce?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

    • by Mariusz Makowski Posted Listopad 9, 2020 1:18 pm

      Nie, ale dochdy szwajcarskie będą wpływały na stawkę podatku do dochodów polskich

  • by Małgorzata Posted Listopad 7, 2020 10:37 pm

    Dzień dobry! Moi rodzice od 2015 roku mieszkają w Wielkiej Brytanii – tam żyją, tam pracują, tam są konsumentami, czyli tym samym tam odprowadzają wszelkie podatki. Zarówno ja, jak i brat, jesteśmy osobami dorosłymi, pracującymi, nieuczącymi się już. Obydwoje rodzice są ciągle zameldowani w Polsce, jednak spędzają tu średnio 10 dni w ciągu całego roku. Dodatkowo mama jest właścicielką mieszkania, które wraz z bratem zamieszkujemy.

    Czy kwestia posiadania meldunku oraz nieruchomości w Polsce może być przesłanką do tego, że Polska jest ośrodkiem interesów życiowych rodziców?

    Z góry dziękuję za odpowiedź!

  • by Jolka Posted Listopad 8, 2020 2:29 pm

    Witam mieszkam od 12 lat z mężem i dziećmi w Anglii ,w Polsce posiadam mieszkanie własnościowe ,opłacam podatki sama za każdy rok kalendarzowy ,co w taki razie mnie czeka

  • by Monika Posted Listopad 12, 2020 11:02 am

    Dzień dobry . Od 8 lat mieszkam w Holandii i od tego czasu jestem tu zameldowana . Posiadam tu kupiony na kredyt dom , prace . Jednoczesnie w Polsce mam meldunek w mieszkaniu , które testamentem odziedziczyłam po babci . Czy będę musiała rozliczać się z polskim urzędem . Czy jednak lepiej wymeldować się z polskiego adresu i mieć pewność , ze mnie nie dopadną 🙂

    • by Mariusz Makowski Posted Listopad 12, 2020 12:00 pm

      Ewentualne obowiązki podatkowe w Polsce mogą w Pani przypadku dotyczyć tylko polskich dochodów (np. wynajmu mieszkania).

      • by Monika Posted Listopad 14, 2020 3:21 pm

        Nie wynajmuje mieszkania . Stoi puste . W takim razie rozumiem , ze nie muszę się martwić likwidacja ulgi abolicyjnej bo ta kwestia mnie w ogóle nie dotyczy ? Jestem holenderskim rezydentem i rozliczam się jedynie z holenderskim urzędem ? Monika

  • by Anita Gołombek Posted Listopad 12, 2020 1:33 pm

    Od ponad 5ciu lat jestem samozatrudniona w Anglii. Adres zamieszkania w Anglii. Jestem po rozwodzie, dziecko w wyroku zostało przy ojcu. Mam kredyt i mieszkanie w Polsce. Przed wyjazdem do Anglii miałam działalność w Polsce. Co oczywiste nie działa już. Niestety przed likwidacją działalności podpisałam umowę na telefon. Jeszcze rok muszę w jej ramach opłacać rachunki. Czy w tej sytuacji nowe przepisy mnie obowiązują i będę zobowiązania do opłacania podatku również w Polsce?

  • by monika Posted Listopad 12, 2020 3:12 pm

    Witam, Mieszkam w Holandii od ponad 10 lat mam meldunek, dochod jedynie holenderskie i place w Holandii podatek. W Polsce mam tez meldunek, nie mam meza ani dzieci. Od Rodzicow otrzymalam darowizne w postaci domu i ziemi w tym roku.Nie mam zaddnego dochodu w Polsce. Czy bede uznawana za rezydenta Polskiego?

  • by daras Posted Listopad 12, 2020 4:41 pm

    Co jeśli pracuje w Szwajcarii a zameldowany jestem we Francji i we Francji płace podatek,zaznaczam że żona z dziecmi mieszka w Polsce.Oczywiście ja też jestem zameldowany w Polsce.

  • by Anna Posted Listopad 12, 2020 6:52 pm

    Dobry Wieczór, mieszkam w Austrii od 8 lat. Mam pracę na pełny etat,zameldowanie,nie mam męża ani dzieci. W Polsce mam nieruchomość za którą spłacam kredyt od 2006. Od kilku lat nie wynajmuję jej a więc nie mam korzyści z tego tytułu. Nie jestem tam zameldowana. Meldunek mam przez cały czas w domu rodzinnym, u mojej mamy. Posiadam konta bankowe ( jeden bank to spłata kredytu a drugi to stare konto założone jeszcze na potrzeby polskiego pracodawcy) W Polsce jestem raz na miesiąc. Jak się ma sprawa odnośnie mojej osoby

  • by Janusz Posted Listopad 12, 2020 7:42 pm

    Dzień dobry,
    widziałem pytania o Cypr, natomiast nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytanie 🙂 Jeśli jestem rezydentem polskim będąc dyrektorem w spółce cypryjskiej (i dostając za to wynagrodzenie z tej spółki), to podatek będzie zapłacony gdzie?

    Dziękuję

    • by Mariusz Makowski Posted Listopad 15, 2020 9:11 pm

      Niestety w Polsce

  • by Maria Posted Listopad 16, 2020 1:41 pm

    Witam mieszkam od 8 lat w Wielkiej Brytani w tym roku otrzymałam rezydenturę brytyjską jestem zameldowana i wynajmuję mieszkanie w anglii. Nie jestem zameldowana w polsce i mam zgłoszony wyjazd za granicę. W polsce jest mąż, dorosłe dzieci.czy będę musiała zapłacić podatek?

    • by Mariusz Makowski Posted Listopad 16, 2020 7:29 pm

      Trudno powiedzieć, bo ma Pani powiazania zarówno z Polską jak i z Wielką Brytanią

  • by Krzysztof Posted Listopad 17, 2020 11:34 am

    Mam pytanie nie jestem zameldowany w Polsce ale mam mieszkanie własnościowe czemu też będę musiał odprowadzać ten podatek mieszkając w Holandii

  • by Krzysztof Posted Listopad 17, 2020 11:42 am

    Witam mam pytanie nie jestem zameldowany w Polsce ale mam mieszkanie własnościowe pracuje w Holandii czy też będę musiał odprowadzać podatek w Polsce

  • by Krzysztof Posted Listopad 17, 2020 8:16 pm

    Pytanie dość nietypowe. Jestem pilotem firma zarejestrowana w Polsce, umowa o pracę polska. Natomiast podatek naliczany jest w Szwajcarii i zgodnie z tym w Polsce składam tylko PIT ZG i PIT 36 dochody wpisywane jako te uzyskane zagranicą. Jak w tym wypadku wygląda sytuacja?

  • by Kacper Posted Listopad 18, 2020 1:41 pm

    Witam serdecznie, dziękuję za jeden z niewielu merytorycznych artykułów jeśli chodzi o temat zniesionej ulgi abolicyjnej, jednakże mam jeszcze pytanie co do osobistej sytuacji.
    Mieszkam w UK od stycznia 2020r. Tutaj pracuje z narzeczoną oraz planujemy jeszcze zostać z 2/3 lata. Przez ten czas w Polsce wynajmuję własnościowe mieszkanie w oparciu o umowę najmu okazjonalnego do 1.02.2021r. do urzędu skarbowego odprawdzam podatek z tytułu najmu, za grunt oraz opłacam media za mieszkanie oraz czynsz. Meldunek mam w Polsce w domu rodzinnym. W Polsce byłem zaledwie na wakacje przez 10 dni, tak to przebywam w UK, i płace tutaj 20% podatek dochodowy. Przychody łącznie roczne przekraczą 85 528zł co skutkuje 32% podatkiem dochodowym w Polsce. Czy w moim przypadku muszę liczyć się z dopłatą 12% do Polskiego fiskusa. Jeśli tak czy istnieje jakaś opcja uniknięcia tego?
    Dziękuje z góry za jakąkolwiek podpowiedź, oraz życzę wszystkiego dobrego

  • by Patrycja Posted Listopad 19, 2020 10:24 am

    Panie Mariuszu, bardzo dziękuję w imieniu wszystkich za poświęcony nam czas. Korzystając z okazji chciałabym podpytać się też o swoją sytuację:
    Mieszkam w PL i tu jestem rezydnetem. Mam umowę o pracę z firmą z Cypru- bywam tam kilka razy do rrku a resztę pracy wykonuję zdalnie z innch krajów w tym PL. W przyszłym roku będę pracowała pół roku dla spółki cypryjskiej a potem koncze współpracę i będę pracowaładla spółki w pl( czyli dochód z 2 krajów). Czyli np zarobię 50k pln z Cypru i 50k PLN z Pl to jak to będzie opodatkowane?

  • by Marta P Posted Listopad 22, 2020 7:20 pm

    Witam, od maja 2020r mieszkam w Holandii i zostaję tutaj do końca sierpnia następnego roku. Nie mam potwierdzenia w postaci holenderskiego meldunku ze względu na pracę przez agencję pracy. W Polsce mam jedynie meldunek w domu rodzinnym. Od paździenika zacznę wynajmować mieszkanie(bez meldunku) i studiować w Polsce. Czy obejmie mnie likwidacja ulgi podatkowej? Czy wystarczy wymeldowanie z domu rodzicnnego, by nie opłacać dodatkowych kosztów podatkowych?

    • by Mariusz Makowski Posted Listopad 23, 2020 10:25 am

      To zależy od tego gdzie ma Pani miejsce zamieszkania

  • by Alex Gorski Posted Listopad 24, 2020 1:41 am

    Dobry wieczor, mam obywatelstwo USA i polskie. Mieszkam w USA ponad 30 lat. W 2019 kupilem mieszkanie w Polsce w ktorym planuje przybywac 3-4 miesiace w roku. Nie bede mieszkania wynajmowal. Czy bede podlegal nowemu opdkowaniu, czy moj status bedzie rezydenta poslkiego ze wzgleadu na posiadanie nieruchomosci w Krakowie? Nie jestem zameldowany w Polsce i nie mam dochodow tam.

  • by Skupinski Jacek Posted Listopad 25, 2020 10:10 am

    Witam, od 6 lat żyjemy całą rodziną w Szwajcarii. Do Polski jeździmy tylko w odwiedziny . W Polsce zostawiliśmy mieszkanie własnościowe gdzie jesteśmy zameldowani. Czy w naszym przypadku musimy czegoś dokonać lub coś gdzieś zgłosić. Serdecznie pozdrawiam Jacek Skupiński

  • by K Posted Listopad 25, 2020 6:05 pm

    Dzien dobry,
    Od 12 lat mieszkam w UK. W Polsce zapisane jest na mnie gospodarstwo rolne. Nie mam obowiazku rozliczania pitu w Polsce, Podatki place tak jak inni rolnicy. Czy bede musiala odprowadzac podatek w Polsce od dochodu za granica?

  • by Anna Posted Listopad 27, 2020 7:51 pm

    Witam
    Mój mąż pracuje w Luxemburgu /dom żona dzieci w Polsce
    Jak to jest w naszym przypadku

  • by Ewa Ryckebusch Hirt Posted Listopad 27, 2020 8:50 pm

    Witam. Mieszkam prawie 9 lat w Belgii razem z corka ktora sie jeszcze uczu. Pracuje tutaj tu rowniez place podatki
    kupilam mieszkanie i splacam kredyt. Mam rowniez belgijskie obywatelstwo. W Polsce mam mieszkanie i meldunek. Mieszkanie nie jest wynajmowane ale mieszka w nim moja kuzynka z synem. Czy bede zmuszona do zaplacenia w Polsce podatku? Zaznaczam ze co roku skladam do Urzedu Skarbowego oswiadcze nie wiem jak to sie fachowo nazywa gdyz robi to za mnie znajoma o dochodach uzyskanych w Belgii.

  • by Pawel Posted Listopad 28, 2020 3:02 pm

    Dzien dobry. Jestem zatrudniony w holandii jako kierowca miedzynarodowy. Otrzymuje diety z tytulu w transporcie miedzynarodowym. Czy te diety takze wliczaja sie do opodatkowania poniewaz znaczaco podnosza moja pensje? Dziekuje i pozdrawiam

  • by TomaszW Posted Listopad 29, 2020 12:05 pm

    Witam. Od 01.01.2021 zdecydowałem razem z żona na wyprowadzenie się do Austrii, tam będziemy mieli meldunek.
    Czy jeśli w Polsce będę dalej zameldowany i będę posiadał konta bankowe wraz z kredytem to czy będę płacił podwójny podatek?

  • by Natalia Posted Listopad 29, 2020 4:12 pm

    Witam, od stycznia 2021 chciałabym zamieszkać i pracować w Holandii. Mam możliwość meldunku u brata, który żyje tam już kilka lat. Sama pracowałam tam przez dwa miesiące w tym roku. Chciałabym kontynuować pracę przez agencje. Jak sytuacja podatkowa wygląda w moim przypadku? Czy trzeba bedzie wymeldowac się z Polski? Z góry bardzo Panu dziekuje, dopiero co skończylam szkołe i niestety nie wiem czego mam sie spodziewać i jak sie do tego przygotować. Pozdrawiam!

  • by Zbigniew Scibor Posted Listopad 30, 2020 10:03 am

    Witam . Nie mam zameldowania w PL od okolo 10lat w UK przebywam od 17 lat ale mam 2 nieletnich dzieci czy w takiej sytuacji jestem zmuszony do placenia roznicy podatku w PL ? Dodam ze jestem po rozwodzie a drugie dziecko mam z kobieta z ktora nie laczy mnie nic po za walka w sadzie o prawo do dziecka

  • by Eleonora Posted Listopad 30, 2020 7:10 pm

    Dzień dobry. Czy jeśli od 2016 roku pracuję i mieszkam w Irlandii, ale posiadam wciąż zameldowanie w Polsce w rodzinnym domu a także mam polskie konta bankowe to czy w jakiś sposób ten obowiązek podatkowy mnie dotyczy? Jestem starą panną bez dzieci, nie mam męża. Czy powinnam się wymeldować z domu rodziców? Dwa lata temu przy uaktualnianiu danych w banku polskim musiałam wypełnić jakąś deklarację w jakim kraju jestem stałym rezydentem [i się rozliczam z podatków] i zaznczylam Irlandię [ bez podania tej informacji nie chcieli mi uaktualnić danych do konta bankowego ]. Czy mam także zlikwidować konta? Przed 2016 pracowałam w Polsce na umowę o pracę. Dziękuję za odpowiedź.

  • by aga Posted Listopad 30, 2020 7:45 pm

    Dobry wieczór.Ja mam takie pytnie.Mieszkam w od 2007r w Holandii,stały meldunek tu posiadam od 2013r, ,posiadam kartę stałego pobytu,uebzpieczenie,prawo jazdy,auto,konto bankowe itp.W Polsce jestem max.2 mies,w roku ,posiadam nieruchomość własnościową,której nie wynajmuję ani nie przebywam nawet jak jestem w Polsce i nie jestem tam zameldowana tylko u mamy.Nie mam męża ani dzieci tylko partnera z którym razem tu żyjemy.Czy w tej sytuacji muszę sie rozliczyć w Polsce po zniesieniu u;lgi?

  • by Magda Posted Listopad 30, 2020 8:21 pm

    witam.razem z mezem i corka mieszkamy w anglii.w tym roku forma darowizny dosta lam dzialke rolna z drewnianym domkiem(stan nie do zamieszkania)i stodola.na jego miejscu chcialabym postawic dom nowy.Czy podwójne opodatkowanie bedzie mnie dotyczylo?

  • by Paweł Posted grudzień 1, 2020 1:46 pm

    Dzień dobry Panie Mariuszu,
    Byłbym wdzięczny za odpowiedź odnośnie takiej sytuacji. Mam obywatelstwo polskie i brytyjskie. Od poniedziałku do piątku pracuję w Polsce (tu wynajmuję miekszanie), a w większość weekendów tzn piątek, sobotę i niedzielę pracuję w Wielkiej Brytanii (tu również wynajmuję mieszkanie). Czy będzie mnie dotyczyło zniesienie ulgi abolicyjnej od stycznia 2021? Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź.

  • by Jurek K. Posted grudzień 1, 2020 2:59 pm

    Mieszkam w Norwegii prawie 10 lat , do Polski przyjeżdżam raz, może dwa razy do roku. Moja żona mieszka z dziećmi w Polsce. Oboje jesteśmy zameldowani w domu teścia ,który jest właścicielem jego. Mój podatek dochodowy w Norwegii wynosi 34% . Czy mnie również obejmuje zniesienie ulgi abolicyjnej i w takim razie ile ewentualnie będę musiał dopłacać skoro nie stosuje żadnej ulgi.

    • by Jurek K. Posted grudzień 1, 2020 3:01 pm

      Dodam też że jestem również zameldowany w Norwegii jako rezydent.

    • by Mariusz Makowski Posted grudzień 1, 2020 3:22 pm

      Owszem będzie Pana dotyczyła likwodacja ulgi ale jeżeli polski podatek okaże się niższy od zapłaconego w Norwegii to nic nie będzie już Pan płacił polskiemu fiskusowi.

  • by aga Posted grudzień 1, 2020 5:11 pm

    Dobry wieczór.Ja mam takie pytnie.Mieszkam w od 2007r w Holandii,stały meldunek tu posiadam od 2013r, ,posiadam kartę stałego pobytu,uebzpieczenie,prawo jazdy,auto,konto bankowe itp.W Polsce jestem max.2 mies,w roku ,posiadam nieruchomość własnościową,której nie wynajmuję ani nie przebywam nawet jak jestem w Polsce i nie jestem tam zameldowana tylko u mamy.Nie mam męża ani dzieci tylko partnera z którym razem tu żyjemy.Czy w tej sytuacji muszę sie rozliczyć w Polsce po zniesieniu u;lgi?Z gory dziękuje.pozdrawiam

    • by Oli Posted grudzień 4, 2020 1:09 pm

      Było to tłumaczone w powyższych komentarzach 🙂

  • by Marcin Posted grudzień 2, 2020 8:25 pm

    Czy jeśli zrzeknę się polskiego obywatelstwa na rzecz irlandzkiego to będę musiał płacić ten podatek.
    Żona i dzieci mieszkają w Polsce ja jestem tutaj około 4-5 miesięcy w roku

  • by K. Posted grudzień 3, 2020 2:04 pm

    Witam serdecznie.
    Czy rozliczać się z pracy za granicą na nowych zasadach będziemy już za rok 2020 czy likwidacja ulgi abolicyjnej sprawi, że dopiero rozliczając się za rok 2021 będziemy musieli zapłacić podwójny podatek?

  • by Oli Posted grudzień 4, 2020 1:07 pm

    Dzień dobry, mieszkam w partnerem w Holandii. W styczniu 2021 odbieramy klucze do zakupionego przez nas mieszkania. W Polsce od dwóch lat rozliczamy wyłącznie PIT0, czy córka partnera, która przebywa w Polsce przy matce (brak ślubu) i na którą loży alimenty sprawia że jego centrum życiowe to Polska?
    Zważywszy na to, że nie znalazłam podobnego przypadku w komentarzach, bardzo proszę o wyjaśnienie tej kwestii 🙂

  • by Ewelina Posted grudzień 6, 2020 3:49 pm

    Witam, mieszkam w Holandii, mam tu meldunek i stała pracę. W Polsce mam zameldowanie, auto i działki. Czy będę musiała płacić w Polsce??

  • by Anna Posted grudzień 7, 2020 8:56 pm

    Witam Panie Mariuszu,

    Czy bylaby mozliwosc umówienia konsultacji telefonicznej badz emailowej w najblizszych dniach?
    Niestety nie udalo mi sie dodzwonic na wskazany numer.
    Wysylalam rowniez email do Panstwa 02 grudnia

    Pozdrawiam

  • by Dana Posted grudzień 7, 2020 10:50 pm

    Witam , od 18 lat mieszkam wUK wraz z mężem, dzieci sa juz dorosłe i niezależne , w UK prowadze mała firmę – jestem samozatrudniona i płace podatki, wraz z mężem w UK wynajmuje mieszkanie , korzystam za darmo ze służby zdrowia ,i tu pracuje na moją emeryturę!!!!!, z pierwszego małżenstwa odziedziczyłam mieszkanie w Polsce w którym też jestem zameldowana , drugie mieszkanie w Polsce kupiłam z moim obecnym meżem , oba mieszkania w Polsce wynajmujemy i płacimy podatek ryczałtem 8,5% w Urzędzie skarbowym w Gdańsku dla osob mieszkających za granica ,Polski US posiada mój adres zamieszkania w UK .Czy poza podatkiem od wynajmowanych nieruchomosci , podlegamy jeszcze jakiemuś opodatkowaniu w Polsce ???Bede wdzięczna za odpowiedż,nie ukrywam ,że spędza mi to sen z powiek , pozdrawiam

  • by Ewa Berthold Posted grudzień 8, 2020 1:18 pm

    Witam Panie Mariuszu, Prosiłabym o udzielenie informacji dotyczącej rozliczania w Polsce podatku z najmu osiagniętego za granicą (w Republice Irlandii). Jestem emerytką i jedyny dochód w Polsce to moja emerytura. W zeszłym roku kupiłam dom w Irlandii, gdzie okresowo mieszkam (mniej niż pół roku więc formalnie moim krajem rezydencji podatkowej jest Polska) a okresowo wynajmuje. Dochód jest na tyle nieduży , że w Irlandii jestem zwolniona z podatku (dochod miesci się w kwocie wolnej od podatku) .
    Czy w 2021r nadal nie będę musiała płacić podatek w Polsce za dochody osiągniętę za granicą?
    Czy muszę składać PIT 36? za rok 2020? Jak bedzie ta sytuacje wygladała w 2021?

    z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawwiam
    Ewa

  • by Anna Posted grudzień 8, 2020 3:19 pm

    Prowadze mala firme w Dani ,mam dunski meldunek,w Polsce posiadam mieszkanie,nie mam meza I dzieci,czy w Polsce musze zlozyc zeznanie za 2020r,a czy w 2021 wystapi podatek do zaplacenia w Polsce?

  • by Aleksandra Posted grudzień 8, 2020 11:00 pm

    Witam. Mieszkam i pracuje w UK. Do Polski przyjezdzam raz w roku. Mam konto w Polskim banku, przed przyjazden robie sobie przelew na to konto. Czy tez bede musiala zaplacic podatek z tego powodu?

  • by Michal !! Posted grudzień 9, 2020 6:07 am

    Witam. Mieszkamy z żona w irlandi i myślimy o kupnie mieszkania w Polsce i chcielibyśmy go odrazu wynająć to jak to się ma do podwójnego podatku ? Dzięki wielkie

  • by Łukasz Posted grudzień 12, 2020 10:29 pm

    Dzień dobry w Polsce mam zarejestrowana działalność gospodarczą jestem podwykonawcą firmy Szwedzkiej gdzie świadczę dla niej usługi wszystkie podatki dotychczas płaciłem wyłącznie w Polsce czy od nowego roku będę musiał płacić podwójny podatek czy coś się zmienia dodam że jestem na ryczałcie rodzinę i dom mam również w Polsce

  • by gosia Posted grudzień 13, 2020 7:36 pm

    Witam,
    Mam pytanie dotyczące wymeldowania z Polski.
    Za granicą mieszkam 8 lat, rzadko przyjeżdżam do kraju więc się przez ten czas nie wymeldowałam (zameldowanie u siostry), a teraz chcę to zrobić. Czy mam się wymeldować wypełniając standardowy formularz wymeldowania, czy zgłosić, że przebywam za granicą od 8 lat pobyt stały ?
    Dziękuję za odpowiedz, pozdrawiam.

  • by Marcin Posted grudzień 14, 2020 5:36 am

    Pracuje na stałe w Austrii. W Polsce mam żonę i dzieci. W kraju przebywam co 6 tyg na tydzień czy też będę płacił?

  • by krzysztof Posted grudzień 14, 2020 11:13 am

    witam mam meldunek w Polsce ,pracuję w Danii ,praktycznie jestem cały rok w Dani ,do kraju jadę czasami ,nie mam żony ,dzieci ,domu w Polsce ,czy muszę też płacic podatek w Polsce

    • by Mariusz Makowski Posted grudzień 29, 2020 10:49 am

      Jeśli ma Pan miejsce zamieszkania w Danii to nie będzie Pan podlegał opodatkowaniu w Polsce

  • by Natalia Posted grudzień 14, 2020 7:33 pm

    A co z umową między Wielka Brytania, a Polska ? „Osobę uważa się za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym państwie, w którym ma ona miejsce stałego zamieszkania. Jeżeli ma ona miejsce zamieszkania w obu krajach wówczas z uważa się ja za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym.panstwie w którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze.
    Co jeśli mieszkam i pracuję w Wielkiej Brytanii ponad 300 dni w roku, a mam jednak rodzinę w Polsce.

  • by Kasia Posted grudzień 24, 2020 1:25 am

    Witam, Od 15lat mieszkam w UK. Obecnie mam podwójne obywatelstwo – polskie I angielskie. Czy posiadajac konto bankowe I kontrakt telefoniczny w jednej z polskich sieci, bedzie to świadczyło o mojej rezydencji podatkowej? Pracuje I na stałe przebywam w UK wraz z rodziną.

    Pozdrawiam

  • by Szczepan Posted grudzień 27, 2020 9:52 am

    Dzień Dobry witam! Od 5 lat pracuję w Austrii, posiadam stałe zameldowanie w Polsce, natomiast w Austrii tymczasowe, Uzyskuję roczne dochody w wysokości około 68 tys polskich złotych.Posiadam w Polsce dom na zasadzie współwłasności z mężem. W związku z tym proszę mi odpowiedzieć na pytanie,wiem że muszę zapłacić w Polsce podatek, więc chciałabym się dowiedzieć, czy jest jakiś sposób by uniknąć zapłacenia drugiego podatku w Polsce, ewentualnie jakie kroki podjąć. Pragnę zaznaczyć że w Polsce nie osiągam żadnych dochodów.

  • by Łukasz Posted styczeń 5, 2021 12:48 am

    W tym roku zamierzam podjąć pracę w Usa na wizie L1, czy będę musał płacić podatki w Polsce ?

  • by Natalia Posted styczeń 6, 2021 1:42 pm

    Dzień dobry, Od 3 lat mieszkam z narzeczonym w Wielkiej Brytani,a do Polski jeżdże sporadycznie by odwiedzić rodzinnę. Posiadam zameldowanie w domu mojej mamy, czy może to być uznane przez Polską Skarbówkę jako centrum interesu życiowego w Polsce? Właścicielami domu są moi rodzicę,a ja od 5 lat już tam nie mieszkam. Ostatni raz rozliczałam podatek w Polsce w kwietniu 2018 roku za rok 2017, ponieważ do Wielkiej Brytanii przeprowadziłam się we Wrześniu 2017 roku.

    Z góry dziękuję za pomoc.

    Pozdrawiam,
    Natalia

  • by Agnieszka Posted styczeń 7, 2021 6:14 pm

    Dzień dobry, mieszkam na stałe w Polsce i tu rozliczam przychody ze stosunku pracy. Posiadam również nieruchomośc w UK. Jak i gdzie poprawnie rozliczyć dochód uzyskany z tej nieruchomości, która wynajmuję w Anglii?

  • by Ewa Posted styczeń 8, 2021 10:22 am

    Witam, pracuję, mieszkam i płacę podatki w UK. Planuję powrót na stałe do Polski w połowie roku 2021 z rozwiązaniem umowy o prace w UK oraz podjęciem pracy w Polsce. Czy będe musiała zapłacić podatek w Polsce od wpływów uzyskanych w UK?

    oraz czy jeśli ustawa o zniesieniu abolicji wejdzie w życie powiedzmy od marca to i tak jej moc zostanie egzekwowana od styczniu?

  • by Jerzy Sikorski Posted styczeń 12, 2021 1:14 pm

    Mam pytanie o polskiego rezydenta podatkowego, prowadzącego działalność gospodarczą w Polsce opodatkowaną liniowo, żadnych innych dochodów w Polsce oraz emerytura z Danii. Pierwsze wypłaty emerytury były w 2020. Rozumiem, że za 2020 dochody z emerytury – wyłączenie z progresją i przy braku innych dochodów opodatkowanych z tabeli – PIT roczny nie jest konieczny. Za 2021 z kolei, z uwagi na wejście MLI, dochody z emerytury – zaliczenie proporcjonalne i konieczność PIT 36 ?
    Pozdrowienia

  • by Regina Posted styczeń 15, 2021 9:34 am

    Dzień dobry!
    Mieszkam, pracuje razem z mężem w Austrii. Mamy dwójkę dzieci, które tam chodzą do przedszkola. W Polsce mamy postawiony dom, który jest zapisany na męża, jeszcze nie wykończony w środku. Posiada także na siebie zapisane pola. Ja jestem zameldowana także w Polsce, ale przyjeżdżamy do Polski jedynie na wakacje i święta. Czy mamy obowiązek rozliczać się w Polsce ? Czy muszę tam w Austrii wyrobić sobie certyfikat rezydecji ?

  • by Bartek Posted styczeń 15, 2021 12:44 pm

    Witam, planuję wyjechać do Holandii za pracą, będę tam powyżej 183 dni, o ile nie cały rok, zameldowania mieć tam nie będę, ponieważ wyjadę przez pośrednictwo pracy. Jedyne co łączy mnie z Polską to stały meldunek, i kilka kont bankowych. Czy w takim przypadku będę coś dopłacać przy rozliczeniu za 2021 r.? Jestem polskim rezydentem podatkowym, nie mam rezydencji holenderskiej. Aczkolwiek pośrednictwo pracy odprowadza podatki, składki tylko w Holandii. Proszę o odpowiedź. Dziękuję

  • by Krzysztof Posted styczeń 15, 2021 2:02 pm

    Dzien dobry.Czy emerytura przeslana z Kanady na konto w Polsce musi byc rozliczana , gdy niema sie zadnego innego dochodu w Polsce,a jezeli tak to ktora metoda : Wylaczenia z progresja czy proporcjonalnego doliczenia.

    • by Mariusz Makowski Posted styczeń 27, 2021 4:12 pm

      Jeżeli osoba mieszka w Polsce to taka emerytura podlega opodatkowaniu tylko w Polsce (wyjątkiem może być emerytura mundurowa). Czyli w Kanadzie nie powinien być pobierany żaden podatek.

  • by Damian Posted styczeń 17, 2021 6:45 pm

    Dobry wieczór. Panie Mariuszu. Czy jest prawnie wymagane skladanie co roku w US dokumentu o mojej rezydencji podatkowej w Irandii? Moje centrum zyciowe od 20 lat to Irlandia, mieszkam i pracuje wylacznie w Irlandii, tu znajduje sie cala moja rodzina. w Polsce posiadamy dom ktory nie wynajmujemy. Czy jest cos takiego jak informowanie US co roku o naszej rezydencji podatkowej? dziekuje i pozdrawiam.

    • by Mariusz Makowski Posted styczeń 27, 2021 4:11 pm

      Nie trzeba ciągle informować polskiego fiskusa o irlandzkiej rezydencji. Poinformować należałoby o zmianie rezydencji na polską

  • by Arek Posted luty 12, 2021 8:52 am

    Dzień dobry.
    Czechy. Nie widzę na liście 19 państw gdzie ma obowiązywać podwójne opodatkowanie.
    Mieszkam w Polsce ale w Czechach mam działalność gospodarczą (samozatrudnienie).
    W Polsce nie osiągam żadnych dochodów.
    Co w tym przypadku?

  • by Magda Posted luty 21, 2021 5:03 am

    Dzień dobry Panie Mariuszu, Chciałam zapytać czy jeśli wziełabym kredyt na kupno mieszkania w Polsce (w PLN), przebywajac z mężem oraz pracując na pełen etat w UK musiałabym płacić podatki również w Polsce ?

  • by Lemon Posted luty 24, 2021 3:47 am

    Witam, mieszkam w UK od 13lat, ostatnim czasem bylem w PL przez 5 miesiecy na chorobowym, w Polsce mam 2jke dzieci na ktore place alimenty, czy podlegam podwojnemu opodatkowaniu?

  • by Kasia Posted marzec 8, 2021 2:39 pm

    Witam jak się ma sprawa z Islandią?

  • by MARIUSZ Posted marzec 11, 2021 10:02 am

    Witam, mieszkam w uk, mam status rezydenta, zjezdzam do polski na pare dni w roku w odwiedziny, nie mam zony, mam mieszkanie wlasnosciowe w polsce w ktorym mieszka dorosla corka z dziecmi, plus samochod na mnie. Nie mam zadnych dochodow w polsce, czy musze placic podwojny podatek

  • by edyta Posted marzec 13, 2021 3:44 pm

    Witam. Jeśli pracuje od 3 lat w UK na pełen etat, jestem singlem. Do Polski przyjeżdżam tylko na wakacje. Jestem zameldowana w Polsce i jestem współwłaścicielem auta, posiadam konto oszczędnościowe. Czy ten podatek mnie dotyczy? Z góry dziękuje za pomoc

  • by Malgorzata Wajda Posted sierpień 25, 2021 9:51 pm

    Witam Panie Marku
    Wraz z rodzina mieszkamy aktualnie w Wielkuej Brytaniu I tu tez pracujemy i odprowadzamy podatki .Planujemy powrot do PolskiI Kiedy tzn w jakim miesiacu naklepiej zjechac I kiedy podjac prace w Polsce aby uniknac podwojnych podatkow?

    • by Mariusz Makowski Posted wrzesień 6, 2021 8:07 am

      Najlepiej po zakończeniu pracy w Wieolkiej Brytanii